Mollema, walczący jeszcze tydzień temu o podium w Tour de France, które stracił z powodu kraksy na zjeździe na przedostatnim etapie, odbił sobie niepowodzenia z Wielkiej Pętli i w znakomitym stylu sięgnął po zwycięstwo w 36. edycji hiszpańskiego klasyku.
Walka o zwycięstwo rozegrała się na Murgil Tontorra, ostatnim podjeździe na trasie na niespełna 10 kilometrów przed metą. Wtedy sygnał o ataku dał Rigoberto Uran (Cannondale-Drapac), a szybko na jego koło skoczyli Adam Yates (Orica-BikeExchange), Joaquin Rodriguez (Katiusza) i Mollema. Yates i Rodriguez odjechali, ale to kolarz Trek-Segafredo zaatakował w najtrudniejszym momencie finałowego podjazdu i przy braku reakcji ze strony rywali wypracował sobie przewagę, której do mety nie oddał.
Na zjeździe miał 10 sekund przewagi i na ulice San Sebastian wjechał niezagrożony, mogąc jeszcze przed metą cieszyć się ze zwycięstwa. 17 sekund za Holendrem linię mety minął Gallopin, a za nim Valverde. Czwarty był Rodriguez.
Dwaj kolarze Team Sky – Michał Gołaś i Michał Kwiatkowski – ukończyli wyścig w peletonie, ze stratą ponad 13 minut do zwycięzcy, na 103. i 105. miejscu. Przemysław Niemiec (Lampre-Merida) nie ukończył wyścigu.
Wyniki:
- 1 Bauke Mollema (Ned) Trek-Segafredo 5:31:00
- 2 Tony Gallopin (Fra) Lotto Soudal 0:00:17
- 3 Alejandro Valverde Belmonte (Spa) Movistar Team
- 4 Joaquim Rodriguez Oliver (Spa) Team Katusha 0:00:22
- 5 Greg Van Avermaet (Bel) BMC Racing Team 0:00:34
- 6 Gianluca Brambilla (Ita) Etixx - Quick-Step
- 7 Simon Yates (GBr) Orica-BikeExchange
- 8 Tom Jelte Slagter (Ned) Cannondale-Drapac
- 9 Nicolas Roche (Irl) Team Sky
- 10 Dries Devenyns (Bel) IAM Cycling 0:00:37
- 11 Anthony Roux (Fra) FDJ 0:00:50
- 12 Daniel Martin (Irl) Etixx - Quick-Step
- 13 Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal
- 14 Ben Hermans (Bel) BMC Racing Team
- 15 George Bennett (NZl) Team LottoNl-Jumbo
- 16 Adam Yates (GBr) Orica-BikeExchange
- 17 Luis Leon Sanchez Gil (Spa) Astana Pro Team
- 18 Haimar Zubeldia Agirre (Spa) Trek-Segafredo
- 19 Jon Izaguirre Insausti (Spa) Movistar Team
- 20 Nicolas Edet (Fra) Cofidis, Solutions Credits
- 21 Jelle Vanendert (Bel) Lotto Soudal
- 22 Roman Kreuziger (Cze) Tinkoff Team
- 23 Jarlinson Pantano Gomez (Col) IAM Cycling
- 24 Mikel Nieve Ituralde (Spa) Team Sky
- 25 Rigoberto Uran Uran (Col) Cannondale-Drapac 0:00:54
- 26 Pieter Serry (Bel) Etixx - Quick-Step 0:01:02
- 27 Serge Pauwels (Bel) Dimension Data
- 28 Zdenek Stybar (Cze) Etixx - Quick-Step
- 29 Steven Kruijswijk (Ned) Team LottoNl-Jumbo
- 30 Andriy Grivko (Ukr) Astana Pro Team 0:01:17
- 31 Enrico Battaglin (Ita) Team LottoNl-Jumbo 0:01:26
- 32 Angel Madrazo Ruiz (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
- 33 Sam Oomen (Ned) Team Giant-Alpecin
- 34 Sergei Chernetski (Rus) Team Katusha 0:01:28
- 35 Petr Vakoc (Cze) Etixx - Quick-Step
- 36 Mathias Frank (Swi) IAM Cycling 0:01:29
- 37 Cyrille Gautier (Fra) AG2R La Mondiale
- 38 Oliver Naesen (Bel) IAM Cycling 0:01:54
- 39 Alberto Contador Velasco (Spa) Tinkoff Team
- 40 Kanstantsin Siutsou (Blr) Dimension Data
- 41 Laurens De Plus (Bel) Etixx - Quick-Step
- 42 Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team
- 43 Diego Ulissi (Ita) Lampre - Merida 0:02:36
- 44 Simone Petilli (Ita) Lampre - Merida
- 45 Peter Kennaugh (GBr) Team Sky
- 46 Pello Bilbao Lopez De Armentia (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
- 47 Luis Angel Mate Mardones (Spa) Cofidis, Solutions Credits
- 48 Kenny Elissonde (Fra) FDJ
- 49 Oliver Zaugg (Swi) IAM Cycling
- 50 Egor Silin (Rus) Team Katusha
- 51 Alessandro De Marchi (Ita) BMC Racing Team
- 52 Stéphane Rossetto (Fra) Cofidis, Solutions Credits
- 53 Rudy Molard (Fra) Cofidis, Solutions Credits
- 54 Warren Barguil (Fra) Team Giant-Alpecin
- 55 Ilnur Zakarin (Rus) Team Katusha
- 56 Wilco Kelderman (Ned) Team LottoNl-Jumbo
- 57 Davide Formolo (Ita) Cannondale-Drapac
- 58 Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team 0:03:48
- 59 Simon Clarke (Aus) Cannondale-Drapac
- 60 Andrey Zeits (Kaz) Astana Pro Team
- 61 Michael Woods (Can) Cannondale-Drapac
- 62 Dario Cataldo (Ita) Astana Pro Team
- 63 Igor Anton Hernandez (Spa) Dimension Data
- 64 Sergio Pardilla Bellon (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
- 65 Jean-Christophe Peraud (Fra) AG2R La Mondiale
- 66 David De La Cruz Melgarejo (Spa) Etixx - Quick-Step
- 67 Mikel Landa Meana (Spa) Team Sky
- 68 Paolo Tiralongo (Ita) Astana Pro Team
- 69 Daryl Impey (RSA) Orica-BikeExchange
- 70 Michael Albasini (Swi) Orica-BikeExchange
- 71 Pierre Latour (Fra) AG2R La Mondiale 0:04:13
- 72 Tiago Machado (Por) Team Katusha 0:05:24
- 73 Richie Porte (Aus) BMC Racing Team
- 74 Hugo Houle (Can) AG2R La Mondiale
- 75 Axel Domont (Fra) AG2R La Mondiale
- 76 Clement Chevrier (Fra) IAM Cycling
- 77 Ilia Koshevoy (Blr) Lampre - Merida
- 78 Angel Vicioso Arcos (Spa) Team Katusha
- 79 Fabio Felline (Ita) Trek-Segafredo
- 80 Sergey Lagutin (Rus) Team Katusha
- 81 Jose Joaquin Rojas Gil (Spa) Movistar Team 0:06:15
- 82 Gorka Izaguirre Insausti (Spa) Movistar Team
- 83 Manuele Mori (Ita) Lampre - Merida 0:06:49
- 84 Bob Jungels (Lux) Etixx - Quick-Step
- 85 Matteo Bono (Ita) Lampre - Merida
- 86 Davide Villella (Ita) Cannondale-Drapac
- 87 Samuel Sanchez Gonzalez (Spa) BMC Racing Team 0:09:57
- 88 David Arroyo Duran (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
- 89 Jonathan Castroviejo Nicolas (Spa) Movistar Team
- 90 Hugh Carthy (GBr) Caja Rural-Seguros RGA
- 91 Moreno Moser (Ita) Cannondale-Drapac
- 92 Luke Durbridge (Aus) Orica-BikeExchange 0:10:02
- 93 Christopher Juul Jensen (Den) Orica-BikeExchange
- 94 Nathan Haas (Aus) Dimension Data 0:13:26
- 95 Amets Txurruka (Spa) Orica-BikeExchange
- 96 Jaime Roson Garcia (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
- 97 Michael Schär (Swi) BMC Racing Team
- 98 Alexey Vermeulen (USA) Team LottoNl-Jumbo
- 99 Yury Trofimov (Rus) Tinkoff Team
- 100 Merhawi Kudus Ghebremedhin (Eri) Dimension Data
- 101 Adrien Niyonshuti (Rwa) Dimension Data
- 102 Ivan Rovny (Rus) Tinkoff Team
- 103 Michał Gołaś (Pol) Team Sky
- 104 Cédric Pineau (Fra) FDJ
- 105 Jesus Hernandez Blazquez (Spa) Tinkoff Team
- 106 Luka Pibernik (Slo) Lampre - Merida
- 107 Michał Kwiatkowski (Pol) Team Sky
- 108 Mikael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale
- 109 Luis Mas Bonet (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
- 110 Ryder Hesjedal (Can) Trek-Segafredo
- 111 Markel Irizar Aranburu (Spa) Trek-Segafredo
- 112 Jacques Willem Janse Van Rensburg (RSA) Dimension Data
- 113 David Lopez Garcia (Spa) Team Sky
- DNF Christian Meier (Can) Orica-BikeExchange
- DNF Oscar Gatto (Ita) Tinkoff Team
- DNF Sergio Miguel Moreira Paulinho (Por) Tinkoff Team
- DNF Evgeny Petrov (Rus) Tinkoff Team
- DNF Imanol Erviti (Spa) Movistar Team
- DNF Rory Sutherland (Aus) Movistar Team
- DNF Peter Velits (Svk) BMC Racing Team
- DNF Xabier Zandio Echaide (Spa) Team Sky
- DNF Jhonatan Restrepo (Col) Team Katusha
- DNF Arthur Vichot (Fra) FDJ
- DNF Alexandre Geniez (Fra) FDJ
- DNF Matthieu Ladagnous (Fra) FDJ
- DNF Benoît Vaugrenard (Fra) FDJ
- DNF Murilo Antonio Fischer (Bra) FDJ
- DNF Davide Malacarne (Ita) Astana Pro Team
- DNF Eros Capecchi (Ita) Astana Pro Team
- DNF Steven Lammertink (Ned) Team LottoNl-Jumbo
- DNF Paul Martens (Ger) Team LottoNl-Jumbo
- DNF Mario Jorge Faria Da Costa (Por) Lampre - Merida
- DNF Przemysław Niemiec (Pol) Lampre - Merida
- DNF Stijn Devolder (Bel) Trek-Segafredo
- DNF Fumiyuki Beppu (Jpn) Trek-Segafredo
- DNF Marco Coledan (Ita) Trek-Segafredo
- DNF Johannes Fröhlinger (Ger) Team Giant-Alpecin
- DNF Chad Haga (USA) Team Giant-Alpecin
- DNF Sindre Skjoestad Lunke (Nor) Team Giant-Alpecin
- DNF Laurens Ten Dam (Ned) Team Giant-Alpecin
- DNF Zico Waeytens (Bel) Team Giant-Alpecin
- DNF Alan Marangoni (Ita) Cannondale-Drapac
- DNF Tiesj Benoot (Bel) Lotto Soudal
- DNF Sean De Bie (Bel) Lotto Soudal
- DNF Pim Ligthart (Ned) Lotto Soudal
- DNF Tosh Van Der Sande (Bel) Lotto Soudal
- DNF Louis Vervaeke (Bel) Lotto Soudal
- DNF Guillaume Bonnafond (Fra) AG2R La Mondiale
- DNF Biel Kadri (Fra) AG2R La Mondiale
- DNF Pirmin Lang (Swi) IAM Cycling
- DNF Aleksejs Saramotins (Lat) IAM Cycling
- DNF Songezo Jim (RSA) Dimension Data
- DNF Carlos Barbero Cuesta (Spa) Caja Rural-Seguros RGA
- DNF Yoann Bagot (Fra) Cofidis, Solutions Credits
- DNF Loïc Chetout (Fra) Cofidis, Solutions Credits
- DNF Arnold Jeannesson (Fra) Cofidis, Solutions Credits
- DNF Anthony Turgis (Fra) Cofidis, Solutions Credits
- DNS Lieuwe Westra (Ned) Astana Pro Team