AGR: Drugie zwycięstwo Gasparotto

51. Amstel Gold Race (17.04.2016; Holandia)

Triumf Enrico Gasparotto (Wanty - Groupe Gobert) w 51. Amstel Gold Race Sirotti

Po ataku na Cabuergu i skutecznym finiszu na 200 metrów przed metą Enrico Gasparotto (Wanty-Groupe Gobert) sięgnął po drugie w karierze zwycięstwo w Amstel Gold Race.

Włoch minął linię mety tuż przed Michaelem Valgrenem (Tinkoff), z którym oderwał się od zasadniczej grupy na 2 kilometry prze metą. Wraz z Duńczykiem dogonili atakującego wcześniej Tima Wellensa (Lotto Soudal) i mimo nadrobienia zaledwie kilku sekund nad grupą pościgową, do ostatnich metrów utrzymali swoją przewagę i rozegrali między sobą walkę o zwycięstwo, gdyż w grupie za plecami nie było chęci i zgody do pogoni.

Valgren, choć wydawał się być szybszy na ostatnich metrach, nie miał większych szans w starciu z doświadczonym Włochem, który już w 2012 roku wygrywał Piwny Wyścig i dziś był najbardziej zmotywowanym kolarzem, by ten sukces powtórzyć. Kolarz Wanty-Groupe Gobert zwycięstwo zadedykował oczywiście zmarłemu niedawno swojemu koledze z ekipy, Antoine Demoitie, który zginął trzy tygodnie temu wskutek upadku i potrącenia przez motocykl na trasie wyścigu Gandawa-Wevelgem. Od tego czasu kolarze belgijskiej ekipy w każdym wyścigu próbowali wygrać dla swojego kolegi i choć jechali bardzo aktywnie, dopiero dziś udało się to Gasparotto, który najlepsze zostawił na ostatnie dwa kilometry wyścigu, atakując właśnie na Maubergu.

Trzy sekundy za zwycięską dwójką przyjechała na metę liczna grupa pościgowa, z której najszybszy był Sonny Colbrelli (Bardaini CSF), a w której finiszowało kilkudziesięciu kolarzy, którzy na Maubergu wyłonili się z bardzo licznego jeszcze peletonu. Mimo wcześniejszych ataków dość duża grupa zasadnicza dojechała do podnóża ostatniego podjazdu, ale tam nie było wielu zdecydowanych ataków, dzięki czemu Gasparotto i Valgren mogli zyskać niewielką przewagę.

Najlepszy z Polaków, Michał Gołaś (Team Sky), zajął 78. miejsce ze stratą 4.32 do zwycięzcy, natomiast pierwszy z kolarzy CCC Sprandi Polkowice, Davide Rebellin, był 80., a wcześniej Josef Cerny jechał w ucieczce. Jeden z przedwyścigowych faworytów, Michał Kwiatkowski (Team Sky) nie ukończył wyścigu.

Wyniki:

  • 1    Enrico Gasparotto (Ita) Wanty - Groupe Gobert    6:18:02     
  • 2    Michael Valgren (Den) Tinkoff Team          
  • 3    Sonny Colbrelli (Ita) Bardiani CSF    0:00:04     
  • 4    Bryan Coquard (Fra) Direct Energie          
  • 5    Michael Matthews (Aus) Orica-GreenEdge          
  • 6    Julian Alaphilippe (Fra) Etixx - Quick-Step          
  • 7    Diego Ulissi (Ita) Lampre - Merida          
  • 8    Giovanni Visconti (Ita) Movistar Team          
  • 9    Loic Vliegen (Bel) BMC Racing Team          
  • 10    Tim Wellens (Bel) Lotto Soudal          
  • 11    Simon Gerrans (Aus) Orica-GreenEdge          
  • 12    Roman Kreuziger (Cze) Tinkoff Team          
  • 13    Jan Bakelants (Bel) AG2R La Mondiale          
  • 14    Bauke Mollema (Ned) Trek-Segafredo          
  • 15    Warren Barguil (Fra) Team Giant-Alpecin          
  • 16    Maurits Lammertink (Ned) Roompot - Oranje Peloton          
  • 17    Rui Alberto Faria Da Costa (Por) Lampre - Merida          
  • 18    Dylan Teuns (Bel) BMC Racing Team          
  • 19    Arthur Vichot (Fra) FDJ          
  • 20    Daniel Moreno Fernandez (Spa) Movistar Team          
  • 21    Floris De Tier (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise          
  • 22    Diego Rosa (Ita) Astana Pro Team          
  • 23    Robert Gesink (Ned) Team LottoNl-Jumbo          
  • 24    Jon Izaguirre Insausti (Spa) Movistar Team          
  • 25    Tony Gallopin (Fra) Lotto Soudal          
  • 26    Jelle Vanendert (Bel) Lotto Soudal          
  • 27    Samuel Sanchez Gonzalez (Spa) BMC Racing Team          
  • 28    Sergio Luis Henao Montoya (Col) Team Sky          
  • 29    Lars Petter Nordhaug (Nor) Team Sky          
  • 30    Wilco Kelderman (Ned) Team LottoNl-Jumbo          
  • 31    Petr Vakoc (Cze) Etixx - Quick-Step    0:00:08     
  • 32    Alex Howes (USA) Cannondale Pro Cycling    0:00:34     
  • 33    Serge Pauwels (Bel) Dimension Data          
  • 34    Ben Hermans (Bel) BMC Racing Team          
  • 35    Oliver Naesen (Bel) IAM Cycling    0:00:41     
  • 36    Giulio Ciccone (Ita) Bardiani CSF          
  • 37    Alberto Bettiol (Ita) Cannondale Pro Cycling          
  • 38    Georg Preidler (Aut) Team Giant-Alpecin          
  • 39    Daryl Impey (RSA) Orica-GreenEdge          
  • 40    Manuele Mori (Ita) Lampre - Merida          
  • 41    Wouter Poels (Ned) Team Sky          
  • 42    Simon Geschke (Ger) Team Giant-Alpecin          
  • 43    Bob Jungels (Lux) Etixx - Quick-Step          
  • 44    Lawrence Warbasse (USA) IAM Cycling          
  • 45    Luis Leon Sanchez Gil (Spa) Astana Pro Team          
  • 46    Pieter Weening (Ned) Roompot - Oranje Peloton          
  • 47    Simon Clarke (Aus) Cannondale Pro Cycling          
  • 48    Laurens De Vreese (Bel) Astana Pro Team    0:01:01     
  • 49    Sep Vanmarcke (Bel) Team LottoNl-Jumbo          
  • 50    Cyril Gautier (Fra) AG2R La Mondiale          
  • 51    Andriy Grivko (Ukr) Astana Pro Team          
  • 52    Sebastian Henao Gomez (Col) Team Sky          
  • 53    Pieter Serry (Bel) Etixx - Quick-Step    0:01:36     
  • 54    Enrico Battaglin (Ita) Team LottoNl-Jumbo          
  • 55    Alexey Lutsenko (Kaz) Astana Pro Team    0:02:05     
  • 56    Edvald Boasson Hagen (Nor) Dimension Data    0:02:07     
  • 57    Michael Albasini (Swi) Orica-GreenEdge    0:02:12     
  • 58    Matteo Trentin (Ita) Etixx - Quick-Step    0:03:20     
  • 59    Bertjan Lindeman (Ned) Team LottoNl-Jumbo    0:03:37     
  • 60    Tom Jelte Slagter (Ned) Cannondale Pro Cycling    0:04:18     
  • 61    Jaco Venter (RSA) Dimension Data    0:04:33     
  • 62    Kristian Sbaragli (Ita) Dimension Data          
  • 63    Lorenzo Rota (Ita) Bardiani CSF          
  • 64    Mario Jorge Faria Da Costa (Por) Lampre - Merida          
  • 65    Aleksei Tcatevich (Rus) Team Katusha          
  • 66    Huub Duyn (Ned) Roompot - Oranje Peloton          
  • 67    Toms Skujins (Lat) Cannondale Pro Cycling          
  • 68    Jan Polanc (Slo) Lampre - Merida          
  • 69    Robert Kiserlovski (Cro) Tinkoff Team          
  • 70    Alberto Losada Alguacil (Spa) Team Katusha          
  • 71    Angelo Tulik (Fra) Direct Energie          
  • 72    Marcus Burghardt (Ger) BMC Racing Team          
  • 73    Matteo Montaguti (Ita) AG2R La Mondiale          
  • 74    Gorka Izaguirre Insausti (Spa) Movistar Team          
  • 75    Matteo Bono (Ita) Lampre - Merida          
  • 76    Vegard Stake Laengen (Nor) IAM Cycling          
  • 77    Paul Martens (Ger) Team LottoNl-Jumbo          
  • 78    Michał Gołaś (Pol) Team Sky          
  • 79    Anthony Roux (Fra) FDJ          
  • 80    Davide Rebellin (Ita) CCC Sprandi Polkowice          
  • 81    Philippe Gilbert (Bel) BMC Racing Team          
  • 82    Sergei Chernetski (Rus) Team Katusha          
  • 83    David Tanner (Aus) IAM Cycling          
  • 84    Mathew Hayman (Aus) Orica-GreenEdge          
  • 85    Tiago Machado (Por) Team Katusha          
  • 86    Silvan Dillier (Swi) BMC Racing Team          
  • 87    Ben Gastauer (Lux) AG2R La Mondiale          
  • 88    Gianni Meersman (Bel) Etixx - Quick-Step          
  • 89    Michel Kreder (Ned) Roompot - Oranje Peloton          
  • 90    Jurgen Van Den Broeck (Bel) Team Katusha          
  • 91    Tom Dumoulin (Ned) Team Giant-Alpecin          
  • 92    Tosh Van Der Sande (Bel) Lotto Soudal          
  • 93    Christopher Juul Jensen (Den) Orica-GreenEdge          
  • 94    Benoît Vaugrenard (Fra) FDJ          
  • 95    Maciej Paterski (Pol) CCC Sprandi Polkowice    0:05:39     
  • 96    Jurgen Roelandts (Bel) Lotto Soudal    0:05:56     
  • 97    Angel Vicioso Arcos (Spa) Team Katusha    0:06:19     
  • 98    Bjorn Thurau (Ger) Wanty - Groupe Gobert    0:07:35     
  • 99    Matej Mohoric (Slo) Lampre - Merida    0:08:03     
  • 100    Preben Van Hecke (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise          
  • 101    Sven Erik Bystrøm (Nor) Team Katusha    0:08:49     
  • 102    Roy Curvers (Ned) Team Giant-Alpecin          
  • 103    Benjamin King (USA) Cannondale Pro Cycling          
  • 104    Kristijan Koren (Slo) Cannondale Pro Cycling          
  • 105    Gijs Van Hoecke (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise          
  • 106    Łukasz Owsian (Pol) CCC Sprandi Polkowice          
  • 107    Antwan Tolhoek (Ned) Roompot - Oranje Peloton          
  • 108    Berden De Vries (Ned) Roompot - Oranje Peloton          
  • 109    Valerio Conti (Ita) Lampre - Merida          
  • 110    Antoine Duchesne (Can) Direct Energie          
  • 111    Juan Jose Lobato Del Valle (Spa) Movistar Team          
  • 112    Jesper Hansen (Den) Tinkoff Team          
  • 113    Daniele Colli (Ita) Nippo - Vini Fantini          
  • 114    Imanol Erviti (Spa) Movistar Team          
  • 115    Pier Paolo De Negri (Ita) Nippo - Vini Fantini          
  • 116    Pavel Brutt (Rus) Tinkoff Team          
  • 117    Alessandro De Marchi (Ita) BMC Racing Team    0:09:11     
  • 118    Chad Haga (USA) Team Giant-Alpecin    0:11:24     
  • 119    Marinus Cornelis Minnaard (Ned) Wanty - Groupe Gobert    0:15:49     
  • 120    Otto Vergaerde (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise    0:17:16     
  • DNF    Michał Kwiatkowski (Pol) Team Sky          
  • DNF    Ben Swift (GBr) Team Sky          
  • DNF    Danny Van Poppel (Ned) Team Sky          
  • DNF    Tony Martin (Ger) Etixx - Quick-Step          
  • DNF    Julien Vermote (Bel) Etixx - Quick-Step          
  • DNF    Ruben Fernandez (Spa) Movistar Team          
  • DNF    Rory Sutherland (Aus) Movistar Team          
  • DNF    Luke Durbridge (Aus) Orica-GreenEdge          
  • DNF    Adam Yates (GBr) Orica-GreenEdge          
  • DNF    Johannes Fröhlinger (Ger) Team Giant-Alpecin          
  • DNF    Fredrik Ludvigsson (Swe) Team Giant-Alpecin          
  • DNF    Pim Ligthart (Ned) Lotto Soudal          
  • DNF    Marcel Sieberg (Ger) Lotto Soudal          
  • DNF    Tiesj Benoot (Bel) Lotto Soudal          
  • DNF    Mike Teunissen (Ned) Team LottoNl-Jumbo          
  • DNF    Maarten Tjallingii (Ned) Team LottoNl-Jumbo          
  • DNF    Jay Mccarthy (Aus) Tinkoff Team          
  • DNF    Evgeny Petrov (Rus) Tinkoff Team          
  • DNF    Yury Trofimov (Rus) Tinkoff Team          
  • DNF    Fumiyuki Beppu (Jpn) Trek-Segafredo          
  • DNF    Laurent Didier (Lux) Trek-Segafredo          
  • DNF    Fabio Felline (Ita) Trek-Segafredo          
  • DNF    Ryder Hesjedal (Can) Trek-Segafredo          
  • DNF    Niccolo Bonifazio (Ita) Trek-Segafredo          
  • DNF    Kiel Reijnen (USA) Trek-Segafredo          
  • DNF    Frank Schleck (Lux) Trek-Segafredo          
  • DNF    Lars Boom (Ned) Astana Pro Team          
  • DNF    Fabio Aru (Ita) Astana Pro Team          
  • DNF    Dario Cataldo (Ita) Astana Pro Team          
  • DNF    Joaquin Rodriguez Oliver (Spa) Team Katusha          
  • DNF    Mikael Cherel (Fra) AG2R La Mondiale          
  • DNF    Alexis Gougeard (Fra) AG2R La Mondiale          
  • DNF    Christophe Riblon (Fra) AG2R La Mondiale          
  • DNF    Alexis Vuillermoz (Fra) AG2R La Mondiale          
  • DNF    Odd Christian Eiking (Nor) FDJ          
  • DNF    Murilo Antonio Fischer (Bra) FDJ          
  • DNF    Jérémy Roy (Fra) FDJ          
  • DNF    Kévin Reza (Fra) FDJ          
  • DNF    William Bonnet (Fra) FDJ          
  • DNF    Jerome Coppel (Fra) IAM Cycling          
  • DNF    Stef Clement (Ned) IAM Cycling          
  • DNF    Sondre Holst Enger (Nor) IAM Cycling          
  • DNF    Stefan Denifl (Aut) IAM Cycling          
  • DNF    Nathan Brown (USA) Cannondale Pro Cycling          
  • DNF    Omar Fraile Matarranz (Spa) Dimension Data          
  • DNF    Nathan Haas (Aus) Dimension Data          
  • DNF    Natnael Berhane (Eri) Dimension Data          
  • DNF    Youcef Reguigui (Alg) Dimension Data          
  • DNF    Sander Helven (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise          
  • DNF    Eliot Lietaer (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise          
  • DNF    Dries Van Gestel (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise          
  • DNF    Jens Wallays (Bel) Topsport Vlaanderen - Baloise          
  • DNF    Johnny Hoogerland (Ned) Roompot - Oranje Peloton          
  • DNF    Sjoerd Van Ginneken (Ned) Roompot - Oranje Peloton          
  • DNF    Mark Mcnally (GBr) Wanty - Groupe Gobert          
  • DNF    Tom Devriendt (Bel) Wanty - Groupe Gobert          
  • DNF    Kenny De Haes (Bel) Wanty - Groupe Gobert          
  • DNF    Frederik Veuchelen (Bel) Wanty - Groupe Gobert          
  • DNF    Marco Marcato (Ita) Wanty - Groupe Gobert          
  • DNF    Thomas Voeckler (Fra) Direct Energie          
  • DNF    Thomas Boudat (Fra) Direct Energie          
  • DNF    Fabien Grellier (Fra) Direct Energie          
  • DNF    Tony Hurel (Fra) Direct Energie          
  • DNF    Ryan Anderson (Can) Direct Energie          
  • DNF    Josef Cerny (Cze) CCC Sprandi Polkowice          
  • DNF    Adrian Kurek (Pol) CCC Sprandi Polkowice          
  • DNF    Jarosław Marycz (Pol) CCC Sprandi Polkowice          
  • DNF    Leszek Pluciński (Pol) CCC Sprandi Polkowice          
  • DNF    Simone Ponzi (Ita) CCC Sprandi Polkowice          
  • DNF    Damiano Cunego (Ita) Nippo - Vini Fantini          
  • DNF    Grega Bole (Slo) Nippo - Vini Fantini          
  • DNF    Giacomo Berlato (Ita) Nippo - Vini Fantini          
  • DNF    Yuma Koishi (Jpn) Nippo - Vini Fantini          
  • DNF    Kazushige Kuboki (Jpn) Nippo - Vini Fantini          
  • DNF    Riccardo Stacchiotti (Ita) Nippo - Vini Fantini          
  • DNF    Nicola Boem (Ita) Bardiani CSF          
  • DNF    Simone Andreetta (Ita) Bardiani CSF          
  • DNF    Nicola Ruffoni (Ita) Bardiani CSF          
  • DNF    Luca Sterbini (Ita) Bardiani CSF          
  • DNF    Alessandro Tonelli (Ita) Bardiani CSF     

pokaż pełną listę

 

Podobne artykuły