VaC: Generalka dla Quintany

96. Volta Ciclista a Catalunya (21-27.03.2016; Hiszpania)

Nairo Quintana (Movistar) został zwycięzcą 96. edycji Volta a Catalunya. Kolumbijczyk utrzymał przewagę nad rywalami na etapie do w Barcelonie, który padł łupem Aleksieja Tsatevicha (Katiusza).

Kolarz Movistar utrzymał niewielką przewagę na mocno pagórkowatym etapie, kończącym się górskimi rundami w Barcelonie. Mimo ataków swoich rywali – Daniela Martina (Etixx-Quick Step), czy najgroźniejszego konkuretna – Alberto Contadora (Tinkoff), Quiontana zachował seidem sekund przewagi i sięgnął po triumf w klasyfikacji generalnej.

Etap wygrał Aleksiej Tsatevich (Katiusza), który razem z Primozem Roglicem (LottoNL-Jumbo) zdołał utrzymać się na czele wyścigu 14 sekund przed rozpędzonym peletonem, który finiszował sekund za plecami dwójki uciekinierów. Najszybszy z grupy zasadniczej był Jarlinson Pantano (IAM Cycling), a za nim finiszowali czołowi kolarze z generalki – Quintana i Contador, natomiast na trzecie miejsce po dzisiejszym etapie awansował Daniel Martin (Etixx-Quick Step), który dziś punktował na lotnej premii i wyprzedził Richiego Porte (BMC Racing Team).

17. miejsce na dzisiejszym etapie zajął Davide Rebellin (CCC Sprandi Polkowice), natomiast 71. miejsce zajął najlepszy z kolarzy VERVA Activejet, Adam Stachowiak.