Contador z pierwszym zwycięstwem

42. Volta ao Algarve em Bicicleta (2.1; 17-21.02.2016)

Alberto Contador (Tinkoff) odniósł pierwsze zwycięstwo etapowe w tym sezonie. Hiszpan triumfował na ostatnim odcinku Volta ao Algarve. W klasyfikacji generalnej zwyciężył Geraint Thomas (Team Sky).

Volta ao Algarve był pierwszym w tym sezonie wyścigiem Contadora, który w swoim – najprawdopodobniej – ostatnim sezonie zamierza jeszcze raz walczyć o zwycięstwo w Tour de France. Hiszpan rozpoczął dość spokojnie, ale na ostatnim etapie, z metą na Alto do Malhao, zdystansował rywali i pokazał początki dobrej formy. 20 sekund za El Pistolero linię mety minęli Fabio Aru (Astana) i Thibaut Pinot (FDJ.fr).

Kilka sekund dalej na mecie pojawił się Thomas, któremu jednak wystarczyło to, by obronić prowadzenie w klasyfikacji generalnej po ostatnim dniu wyścigu. Brytyjczyk wyprzedził o 19 sekund Iona Izagirre (Movistar) i o 26 Contadora.

Aktywni podczas wyścigu byli kolarze Verva ActiveJet, którzy wielokrotnie jechali w ucieczkach – po pierwszym etapie koszulkę lidera klasyfikacji górskiej założył Kamil Gradek, 13. miejsce na ostatnim etapie wywalczył Paweł Cieślik, a w klasyfikacji generalnej 18. miejsce wywalczył Jordi Simon.

W wyścigu miał startować także Michał Kwiatkowski (Team Sky), który w 2014 roku wygrał w Portugalii i dwukrotnie był drugi, ale byłego Mistrza Świata z udziału wykluczyła choroba.