Sportowe podsumowanie tygodnia

Drukuj
Jeden z pomocników w Reprezentacji Polski, Rafał Majka Sirotti

Stevens zmierzy się z rekordem w jeździe godzinnej; Gerrans na czele rankingu UCI; Majka liderem na Giro; Van der Poel celuje w IO; Banaszek dyrektorem sportowym w Verva ActiveJet; Jeziorski w Romet MTB Team;Cavendish wygrywa Tour of Qatar; UCI sprawdza rowery; Reda zawieszony na 8 lat.

Poniedziałek 08.02.2016
Evelyn Stevens (Boels Dolmans) zapowiedziała próbę bicia rekordu w jeździe godzinnej kobiet. Amerykanka zmierzy się z rekordem 27 lutego w Kolorado i spróbuje poprawić wynik swojej rodaczki - Molly Shaffer Van Houweling, która we wrześniu ubiegłego roku przejechała na torze w Aguascalientes 46.273km. Stevens to dwukrotna Mistrzyni USA w jeździe indywidualnej na czas i trzykrotna złota medalistka Mistrzostw Świata w jeździe drużynowej na czas.

Simon Gerrans (Orica GreenEdge) przewodzi rankingowi światowemu UCI. Zwycięzca Tour Down Under utrzymuje swoją pozycję od czasu wygrania wyścigu w połowie stycznia, podobnie jak czwórka kolarzy za Australijczykiem. Po zliczeniu punktów ze wszystkich wyścigów z kalendarza UCI, kolejne miejsca zajmują Richie Porte (BMC Racing Team), Jay McCarthy (Tinkoff), Sergio Henao (Team Sky) i King Lok Cheung (Lampre – Merida). 26. miejsce w rankingu zajmuje najlepszy z Polaków, Michał Kwiatkowski (Team Sky).

Wtorek 09.02.2016
Rafał Majka poprowadzi ekipę Tinkoff podczas tegorocznego Giro d’Italia. Polak, który w przeszłości był 6. i 7 we włoskim wyścigu, a w ubiegłym sezonie stanął na podium Vuelta a Espana, będzie jedynym liderem swojej ekipy na majowy Wielki Tour. Po walce o maglia rosa, Majka wystartuje w Tour de France, gdzie będzie pomocnikiem Alberto Contadora.

Mathieu Van der Poel (BKCP Corendon), były przełajowy Mistrz Świata, zapowiedział, że chciałby wystartować w wyścigu XC podczas Igrzysk Olimpijskich w Rio. Holender w najbliższych dniach ustali swój plan startowy na ten sezon, który ma pozwolić mu uzyskać kwalifikację na Igrzyska. Początkowo Van der Poel był też brany pod uwagę na wyścig ze startu wspólnego.

Środa 10.02.2016
Dariusz Banaszek został nowym dyrektorem sportowym ekipy Verva ActiveJet. Były kolarz i dyrektor sportowy ekipy Kolss BDC dołączył do swoich dwóch synów, którzy już ścigają się w ekipie Piotra Kosmali – Adriana i Norberta.

Czwartek 11.02.2016
Maciej Jeziorski dołączył do ekipy Romet MTB Team. Piąty kolarz ubiegłorocznych Mistrzostw Polski XC i zwycięzca klasyfikacji generalnej Pucharu Polski dołączy do obecnych kolarzy zespołu razem z Kamilą Biernat, medalistką szosowych Mistrzostw Polski w kategorii Masters.

Piątek 12.02.2016
Mark Cavendish (Dimension Data) wygrał klasyfikację generalną wyścigu Tour of Qatar. Brytyjczyk, dla którego był to drugi triumf w tym wyścigu, wygrał jeden z pięciu etapów, natomiast trzy etapy padły łupem innego ze sprinterów, Alexandra Kristoffa (Katiusza).

Międzynarodowa Unia Kolarska przebadała 90 rowerów kolarzy z sześciu ekip, którzy startowali w tegorocznym wyścigu La Mediterraneenne. Unia przeprowadziła wzmożone kontrole na doping mechaniczny po przypadku wykrycia niedozwolonego wspomagania u Femke van den Driessche (Belgia) podczas tegorocznych Mistrzostw Świata w przełajach.

Włoch Francesco Reda (Team Idea) został zdyskwalifikowany na osiem lat za stosowanie niedozwolonych środków. Wicemistrz Włoch ze startu wspólnego został złapany na stosowaniu EPO właśnie podczas czerwcowych mistrzostw swojego kraju. Dla Włocha jest to już drugie naruszenie przepisów antydopingowych – w lutym 2013 roku Reda odmówił poddania się badaniom po wyścigu GP Camaiore, przez co został zawieszony na 14 miesięcy.