Sportowe podsumowanie tygodnia

Drukuj
Włoch Luca Paolini (Katiusza) dba o styl także na rowerze Sirotti

Giro pozostanie we włoskich rękach; Vandevalle kończy karierę; TdF 2017 wystartuje z Dusseldorfu; UCI wprowadza Ranking Światowy; Paolini przyznał się do stosowania kokainy.

Poniedziałek 21.12.2015
RCS Media Group SpA, właściciel RCS Sport, organizatora Giro d’Italia, poinformował, że nie będzie sprzedawał swojej spółki córki. Włosi rozważali sprzedaż RCS Sport, by pokryć straty RCS Media Group, jednak ostatecznie podjęto decyzję, by zachować Giro we włoskich rękach. Niedawno chęć przejęcia wszystkich trzech Wielkich Tour’ów wyraził chiński miliarder, Wan Jianlin, który wcześniej przejął World Triatlon Corporation, właściciela marki Ironman.

Wtorek 22.12.2015
Kristof Vandevalle, ścigający się w minionym sezonie w Trek Factory Racing, ogłosił zakończenie kariery. Były trzykrotny Mistrz Belgii w jeździe na czas i dwukrotny Mistrz Świata w jeździe drużynowej na czas, nie otrzymał propozycji na kolejny rok, co ułatwiło mu podjęcie decyzji o zakończeniu ścigania w zawodowym peletonie.

Dusseldorf został miastem gospodarzem startu Tour de France w 2017 roku. Jego kandydatura wyszła na pierwszy plan po tym, jak z wyścigu po organizację startu wycofał się Londyn. Stolica Nadrenii Północnej Westfalii będzie czwartym w historii niemieckim miastem, z którego ruszy Tour de France, a Grand Depart wróci do Niemiec równo po 30 latach, kiedy to wyścig startował z Berlina.

Czwartek 24.12.2015
Międzynarodowa Unia Kolarska poinformowała, że od nowego sezonu wprowadzi nowy Ranking Światowy, obejmujący wszystkie wyścigi z kalendarza UCI. Ranking obejmować będzie wszystkie wyścigi z poprzednich 52 tygodni, a więc pierwsza pełna klasyfikacja dostępna będzie dopiero pod koniec przyszłego roku. W ramach rankingu prowadzona będzie klasyfikacja indywidualna i narodowa. Równolegle do Rankingu Światowego UCI będzie nadal prowadziła ranking UCI World Tour, a także ranking UCI Continental Rankings.

Niedziela 27.12.2015
Luca Paolini przyznał się do stosowania kokainy. W rozmowie z La Gazzetta dello Sport Włoch przyznał, że od wielu lat zmaga się z bezsennością, co skutkowało uzależnieniem od tabletek nasennych, a w efekcie kokainy, po którą sięgnął w lipcu tego roku, gdy został złapany podczas Tour de France. Trybunał Antydopingowy UCI nie wydał jeszcze decyzji w sprawie byłego kolarza Katiuszy, ale grozi mu do czterech lat zawieszenia. Paolini, z kolei, przyznał, że wpadka z kokainą pozwoliła mu otworzyć się na pomoc z zewnątrz, której potrzebował od czasu, gdy w 2004 roku zmarł jego brat i gdy zaczęło się jego uzależnienie od środków nasennych. W klinice w Weronie Paolini przeszedł dwutygodniową kurację oczyszczającą.