MŚ: Zwycięstwa Appelt i Villumsen

Po wielu miejscach na niższych stopniach podium Linda Villumsen (Nowa Zelandia) w końcu wywalczyła złoty medal Mistrzostw Świata Sirotti

Leo Appelt (Niemcy) i Linda Villumsen (Nowa Zelandia) wygrali wyścigi na czas juniorów i elity kobiet, rozegrane trzeciego dnia szosowych Mistrzostw Świata w Richmond.

Appelt startował jako jeden z pierwszych kolarzy w stawce i przez bardzo długi czas jego wynik utrzymywał się na czele tabeli. Niemiec dystans 30 kilometrów pokonał w 37.45 i aż o 17 sekund wyprzedził Adriana Costę z USA. Prawie minutę do zwycięzcy stracił drugi z Amerykanów, Brandon McNulty, który uzupełnił podium wyścigu juniorów. 19. miejsce, ze stratą 2.20 do Appelta, zajął jedyny Polak w stawce, Szymon Sajnok.

• 19    Szymon Sajnok (Polska)    0:02:20.32

Jazda indywidualna na czas elity kobiet dostarczyła sporo emocji, zwłaszcza w końcówce, gdy do walki ruszyły najlepsze zawodniczki w tej specjalności.

Wcześniej bardzo długo pierwsze miejsce okupowała doświadczona Kristin Armstrong (USA), która startowała jako druga i uzyskała czas 40.50 i który bardzo długo pozostał niepobity. Wśród startujących na początku zawodniczek była też Katarzyna Pawłowska (Polska), która po swoim przejeździe zajmowała drugie miejsce, ale potem została zepchnięta z podium, m.in. przez Triki Worrack (Niemcy) i Tarę Wthitten (Kanada). Wciąż jednak na prowadzeniu znajdowała się Armstrong i dopiero Katrin Garfoot (Australia) zdołała poprawić jej wynik. Jednak czas Australijki, lepszy o 12 sekund, także nie wystarczył do zajęcia miejsca na podium. Chwilę później na metę przyjechała wielokrotna medalistka Mistrzostw Świata w tej konkurencji, Linda Villumsen (Nowa Zelandia) i teraz to ona, z czasem 40.30, objęła prowadzenie. Anna Van Der Breggen (Holandia), która startowała jako przedostatnia zawodniczka, zaczęła bardzo mocno i uzyskała lepszy czas w pierwszej części trasy, ale potem osłabła i ostatecznie na mecie zameldowała się nieco ponad dwie sekundy za Villumsen. Ubiegłoroczna Mistrzyni Świata, Lisa Brennauer (Niemcy), również nie była w stanie poprawić wyniku Nowozelandki i na mecie zameldowała się z czasem o 5 sekund gorszym od zwyciężczyni.

Pecha miała jedna z faworytek wyścigu, Ellen Van Dijk (Holandia), która jechała po medalowe pozycje, ale defekt przeszkodził jej w walce o najwyższe lokaty i zajęła 7. miejsce. Na 20. miejscu ostatecznie rywalizację ukończyła Katarzyna Pawłowska, a 23. była druga z Polek, Eugenia Bujak.