MŚ: Dygert i Schmidt z medalami

Mads Wurtz Schmidt (Dania) walczy z czasem na trasie wyścigu młodzieżowców Sirotti

Chloe Dygert (USA) i Mads Wurtz Schmidt (Dania) wygrali wyścigi indywidualne na czas juniorek i młodzieżowców drugiego dnia Mistrzostw Świata w Richmond. 7. i 9. miejsce w wyścigu juniorek zajęły odpowiednio Daria Pikulik i Agnieszka Skalniak.

Poranny wyścig juniorek zdominowały gospodynie Mistrzostw, Amerykanki. Chloe Dygert i Emma White zajęły dwa pierwsze miejsca i jedynie Australijka Anna-Leeza Hull zdołała wspiąć się na podium poza zawodniczkami z USA. Dygert zdominowała rywalizację na 15-kilometrowej trasie wokół Richmond, uzyskując czas 20.18 i o ponad minutę wyprzedziła swoją rodaczkę, White. Hull, która wywalczyła brązowy medal, straciła do zwyciężczyni kolejne dwadzieścia sekund, a za nią kolejne zawodniczki uzyskiwały czasy w odstępach kilkusekundowych.

Z dobrej strony pokazały się dwie Polki – Daria Pikulik i Agnieszka Skalniak. Pikulik zajęła 7. miejsce, tracąc do zwyciężczyni 1.41, a Skalniak, brązowa medalistka ubiegłorocznego wyścigu ze startu wspólnego i aktualna Mistrzyni Europy, była 9., z czasem o 1.47 wolniejszym.

pokaż pełną listę

Popołudniowy wyścig młodzieżowców zdominował, z kolei, Duńczyk - Mads Wurtz Schmidt, Mistrz Świata juniorów z 2011 roku. Startujący jako jeden z pierwszych kolarzy Schmidt uzyskał czas 37.10 i bardzo długo siedział na fotelu lidera, czekając aż kolejni kolarze będą kończyć swoje próby. Żaden z nich na mecie nie był w stanie zbliżyć się do czasu lidera – startujący kilka minut później Maximilian Schachmann (Niemcy) uzyskał wynik gorszy o 12 sekund gorszy i plasował się na drugim miejscu. Na trzecie miejsce po swoim przejeździe wskoczył Truls Engen Korsaeth (Niemcy), wyprzedzając Davide Martinellego (Włochy) i ta trójka ostatnie półtorej godziny rywalizacji spędziła na medalowych pozycjach, w oczekiwaniu na przejazd kolejnych kolarzy.

Przez chwilę wydawało się, że walkę z Schmidtem nawiąże Australijczyk, Miles Scotson, który uzyskiwał zbliżone międzyczasy do Duńczyka, ale defekt w połowie dystansu pozbawił go szans na wysokie miejsce. Kolejni kolarze także nie byli w stanie zrzucić z podium któregoś z trójki liderów i dopiero startujący jako ostatni, były Mistrz Świata juniorów, Lennard Kamna (Niemcy), swoim wynikiem zepchnął z podium Korsaetha, plasując się na trzecim miejscu. Niemiec uzyskał czas 37.31 i wywalczył brązowy medal, tuż za swoim rodakiem, Schachmannem.

25. miejsce w stawce 50 zawodników zajął startujący na co dzień w koszulce CCC Sprandi Polkowice Josef Cerny (Czechy).