VaE: Mistrzowie Świata najlepsi

Kolarze BMC Racing Team zaledwie o setną sekundy pokonali swoich rywali Sirotti

Kolarze BMC Racing Team wygrali czasówkę otwierającą 70. edycję Vuelta a Espana. Mistrzowie Świata w tej specjalności pokonali o zaledwie setną sekundy ekipę Tinkoff-Saxo z trzema Polakami w składzie.

Ekipa BMC Racing Team, startująca w drugiej części stawki, ukończyła etap w piątkę, wcześniej poświęcając część swoich kolarzy, by w końcówce móc w pełni skupić się na walce o zwycięstwo. Peter Velits jako pierwszy z kolarzy amerykańskiej ekipy minął linię mety i – ku rozczarowaniu zawodników Tinkoff-Saxo, w tym Rafała Majkę, Macieja Bodnara i Pawła Poljańskiego, oczekujących od kilku minut na fotelach lidera na dekorację – to on założy czerwoną koszulkę na jutrzejszym etapie. Bardzo bliscy zwycięstwa byli także kolarze Orica GreenEdge, którzy także stracili mniej niż minutę do zwycięzców.

Jeszcze przed startem etapu, na skutek protestów kolarzy, komisarze UCI zdecydowali, że etap ten zostanie zneutralizowany. Trasa wyścigu biegła przez malownicze deptaki Marbelli, jednak piaszczyste, drewniane i gumowe odcinki trasy stwarzały spore zagrożenie dla kolarzy. Mieli oni więc walczyć o zwycięstwo etapowe i koszulkę lidera, jednak etap ten nie był wliczany do klasyfikacji generalnej. Wiele ekip faworytów wykorzystało ten fakt i dzisiejszą czasówkę potraktowali bardzo ulgowo, na metę przyjeżdżając z dużymi stratami, ale bez kraks. 9. miejsce zajęła ekipa Movistar z Alejandro Valverde i Nairo Quintaną, tracąc 24 sekundy do BMC Racing Team. Vincenzo Nibali i jego koledzy z Astany uplasowali się na 13. miejscu, ze stratą pół minuty do zwycięzców, natomiast Joaquin Rodriguez (Katiusza), wraz z kolegami z ekipy, zajęli 17. miejsce. Dopiero 20. miejsce, drugie od końca, zajęła ekipa Team Sky, która była wolniejsza o ponad minutę od triumfatorów.

Przemysław Niemiec i jego ekipa Lampre-Merida zajęli 12. miejsce ze startą 27 sekund.