Sportowe podsumowanie tygodnia

Drukuj
Bjarne Riis, dyrektor sportowy duńskiej ekipy, wierzy w zwycięstwo Contadora Fot.: Sirotti

Riis odsunięty od Tinkoff-Saxo, kończy pracę z ekipą; Porte liderem rankingu World Tour; szef WADA krytycznie o Armstrongu; Kontuzjowany Cancellara wykluczony z brukowanych klasyków; Boasson Hagen z pękniętym obojczykiem

Poniedziałek 23.03.2015
Bjaarne Riis został zawieszony w pełnieniu funkcji dyrektora sportowego ekipy Tinkoff-Saxo. Oleg Tinkov, właściciel ekipy World Tour, tymczasowo odsunął Duńczyka od prowadzenia zespołu z powodu zbyt słabych wyników, jakie kolarze ekipy Tinkova odnosili w tym sezonie. Do tej pory zwycięstwa odnieśli jedynie Alberto Contador we Vuelta a Andalucia i Peter Sagan w Tirreno-Adriatico.

Richie Porte (Team Sky) przewodzi w rankingu światowym UCI. Australijczyk, zwycięzca Paryż-Nicea, utrzymał prowadzenie po wyścigu Milan Sanremo. Ogromny awans, z 48. na 4. pozycję, zanotował zwycięzca włoskiego monumentu, John Degenkolb. Michał Kwiatkowski (Etixx-Quick Step) po La Primaverze plasuje się na 5. miejscu. W klasyfikacji narodów prowadzi Australia, a najlepszą ekipą jest Team Sky.

Wtorek 24.03.2015
David Howman, przewodniczący Światowej Agencji Antydopingowej, powiedział, że z dotychczasowych rozmów z Lancem Armstrongiem nie wynikają żadne korzyści w walce z dopingiem. Szef WADA zaznaczył, że jak na razie Amerykanin nie przedstawił żadnych informacji, które mogłyby znacząco wpłynąć na walkę z dopingiem, a jemu pozwolić na skrócenie kary dożywotniej dyskwalifikacji. Niedawno Armstrong miał się spotkać z przewodniczącym USADA, Travisem Tygartem. Szczegóły tego spotkania nie są na razie znane.

Piątek 27.03.2015
Fabian Cancellara (Trek Factory Racing) doznał pęknięcia dwóch kręgów lędźwiowych podczas kraksy w E3 Harelbeke. Szwajcar jeszcze w trakcie wyścigu został przewieziony do szpitala, gdzie prześwietlenie  . Z powodu kontuzji Cancellara nie wystartuje w nadchodzących brukowanych klasykach – Ronde Van Vlaanderen i Paryż-Roubaix i jest kolejnym byłym zwycięzcą tych wyścigów – po Tomie Boonenie (Etixx-Quick Step), którego kontuzja wykluczyła z tegorocznych klasyków.

Niedziela 29.03.2015
Bjarne Riis został zwolniony z funkcji menedżera ekipy Tinkoff-Saxo. Duńczyk, który na początku tygodnia został odsunięty od prowadzenia zespołu, osiągnął porozumienie z Olegiem Tinkovem w sprawie rozwiązania umowy, jaką obaj panowie podpisali, gdy Rosjanin kupował zespół od Riisa. Żadna ze stron nie ujawniła szczegółów porozumienia, ani tym bardzie powodów rozstania, jednak Tinkov dość głośno wyrażał swoje niezadowolenie z wyników, jakie osiągnęli kolarze Tinkoff-Saxo w tym sezonie, a ostatnio pomiędzy Rosjaninem i Duńczykiem miało dochodzić do utarczek słownych i nieporozumień.

Edvald Boasson Hagen (MTN-Qhubeka) doznał pęknięcia obojczyka wskutek kraksy, w jakiej uczestniczył podczas niedzielnego wyścigi Gandawa-Wevelgem. Operacja obojczyka nie będzie konieczna, gdyż kość ma zrosnąć się naturalnie, jednak Norwega czeka teraz przymusowa miesięczna przerwa w ściganiu.