CSC: Wawak 12. na drugim etapie

Cyprus Sunshine Cup - Afxentia (26.02-01.03.2015, SHC, Cypr)

Armin M. Kuestenbrueck

Bartłomiej Wawak (Kross Racing Team) zajął 12. miejsce na drugim etapie wyścigu Afxentia, zaliczanego do Cyprus Sunshine Cup. Zwycięstwo odniósł Brytyjczyk, Grant Ferguson (Betch.nl Superior Brentjens MTB Racing Team).

Na drugim etapie wyścigu, liczącym 48 kilometrów i przebiegającym głównie drogami szutrowymi, w czołowej szóstce znalazło się sześciu najlepszych kolarzy na wczorajszym etapie, jednak w zmienionej kolejności. Zwycięstwo etapowe odniósł Grant Ferguson (Betch.nl Superior Brentjens MTB Racing Team), który o zaledwie 6 sekund wyprzedził Henrique Avanciniego (Cannondale Factory Racing Team) i o 9 sekund Stephane’a Tempiera (BH- SR Suntour – KMC). Ferguson swój zwycięski atak przeprowadził na około 400 metrów przed metą, na sztywnym podjeździe, na którym udało mu się zgubić rywali. „Musiałem tam zaatakować, nie miałem nic do stracenia. Chciałem wygrać ten etap, ale muszę przyznać, że jestem nieco zaskoczony wygraną” – powiedział na mecie mistrz Wielkiej Brytanii.

Wczorajszy zwycięzca, Florian Vogel (Focus XC MTB Team), uplasował się tuż za podium, ze stratą 10 sekund do zwycięzcy, i zachował prowadzenie w klasyfikacji generalnej. Jego przewaga jest jednak niewielka, bo o 10 sekund wyprzedza Fergusona i Tempiera.

Bardzo dobrze na dzisiejszym etapie zaprezentował się Bartłomiej Wawak (Kross Racing Team), który bardzo długo trzymał tempo czołówki i przyjechał na metę na 12. pozycji, ze stratą 1.52 do Fergusona, będąc, obok Brytyjczyka, najmłodszym kolarzem w pierwszej dwudziestce etapu. Wawak za plecami zostawił takich kolarzy, jak Manuel Fumic (Cannondale Factory Racing) czy Jaroslav Kulhavy (Specialized Racing). W klasyfikacji generalnej Wawak zajmuje 13. miejsce, tracąc do lidera 2.58.

W pierwszej 20. zameldował się również Adrian Brzózka (JBG-2 Professional MTB Team), który był 19., a bardzo dobry wyścig pojechał także inny z kolarzy JBG-2, Mariusz Michałek, który był 26. 36. miejsce zajął Kornel Osicki (Kross Racing Team), a dalej uplasowali się kolarze JBG-2 – Wojciech Halejak był 39., Mariusz Kozak 45, a Patryk Piasecki i Tomasz Drożdż odpowiednio 61. i 62.

W rywalizacji kobiet doszło do zmiany na czele klasyfikacji generalnej. Wczorajsza zwyciężczyni, Jolanda Neff (Stockli Pro Team), dziś zajęła drugie miejsce, za Anniką Langvad (Specialized Racing XC) i straciła do Dunki prawie półtorej minuty, co przy minimalnej różnicy z wczorajszej czasówki pozwoliło Langvad objąć prowadzenie. Trzecie miejsce na dzisiejszym etapie zajęła Margot Moschetti (Betch.nl Superior Brentjens MTB Racing Team), która plasuje się na trzecim miejscu także w generalce.