PŚ: Dobra jazda Polaków

Torowy Puchar Świata #3 (16-18.01.2015, CDM, Cali, Kolumbia)

Ósme miejsce Katarzyny Pawłowskiej w omnium i Damiana Zielińskiego w sprincie to wyniki Polaków drugiego dnia torowego Pucharu Świata w Cali.

Drugiego dnia ostatniej edycji tegorocznego Pucharu Świata rozegrano sprint mężczyzn oraz keirin kobiet a także dokończono rywalizację w omnium, rozpoczętą wczoraj.

Ósme miejsce w sprincie indywidualnym zajął Damian Zieliński. Polak bardzo dobrze rozpoczął rywalizację w tej konkurencji, zajmując 6. miejsce w kwalifikacjach, a w 1/16 i 1/8 finałów nie miał problemów z pokonaniem rywali. Dopiero w ćwierćfinale musiał uznać wyższość rywala, Denisa Dimitrieva (Rusvelo), późniejszego zwycięzcy sprintu indywidualnego. W biegu o miejsca 5-8 Polak zajął czwarte miejsce i ostatecznie został sklasyfikowany na 8. miejscu. Złoty medal wywalczył wspomniany wcześniej Dimitriev, który w finale pokonał Jeffreya Hooglanda (Holandia), choć potrzebował do tego trzech biegów. Brąz przypadł w udziale Fabianowi Puercie Zapacie (Kolumbia), który dwukrotnie pokonał Maximiliana Leviego (Niemcy). Krzysztof Maksel zajął 34. miejsce w kwalifikacjach i nie awansował do dalszej rundy. W klasyfikacji generalnej Pucharu Świata Zieliński zajął 11. miejsce.

W keirinie kobiet triumfował Lin Junhong (Chiny). Po pierwszej rundzie Chinka musiała przebijać się przez repasaże, ale potem nie miała problemów, by awansować do finału. W wyścigu o złoty medal za plecami zostawiła Shanne Braspennincx (Holandia) i Melissę Erickson (USA). Polki w tej konkurencji nie startowały.

W niedzielę w Cali dokończono także rywalizację kobiet i mężczyzn w omnium. Wśród kobiet prowadzenie z pierwszego dnia obroniła Kirsten Wild. Holenderka w wyścigu na 500 metrów była dopiero 9., ale w wyścigu ze startu lotnego była już druga i do ostatniej konkurencji – wyścigu punktowego, przystępowała z dużą przewagą nad rywalkami. Wild zdobyła w nim 10. punktów i bez problemów obroniła prowadzenie. Dobrze w wyścigu punktowym pojechała Katarzyna Pawłowska, która na lotnych premiach punktowała najczęściej. 11. miejsce w wyścigu na 500 metrów i 5. lokata w wyścigu ze startu lotnego dały Polce awans na 8. miejsce w klasyfikacji generalnej. Srebro wywalczyła Leire Olaberria Dorronsoro (Hiszpania), a brązowy medal przypadł Annie Knauer (Niemcy).

W rywalizacji mężczyzn także lider pierwszego dnia obronił swoją pozycję. Maximilian Beyer (Niemcy) był 9. w wyścigach na 500 metrów i ze startu lotnego, ale dobra jazda w wyścigu punktowym i łącznie 56 punktów zgromadzonych na koncie, pozwoliły mu bez większych problemów na obronę prowadzenia. Jasper de Buyst (Holandia) także obronił swoją pozycję, plasując się na drugim miejscu, ze stratą 14 punktów do zwycięzcy. Na trzecie miejsce awansował Gael Suter (Szwajcaria).