Stybar, Petacchi, Neri Sottoli, Santambrogio, Europcar

Drukuj
Eneco Tour,Zdenek Stybar,Omega Pharma-Quick Step
Zdenek Stybar (Omega Pharma-Quick Step), ubiegłoroczny zwycięzca wyścigu Sirotti

Stybar nie wystartuje w przełajowych Mistrzostwach Świata. Petacchi w ekipie Southeast. Santambrogio broni się po pozytywnym wyniku testu. Europcar z licencją Pro Continental.

Zdenek Stybar (Ettix-Quick Step) zrezygnował ze startu w przełajowych Mistrzostwach Świata, które na przełomie stycznia i lutego odbędą się w czeskim Taborze. Aktualny jeszcze Mistrz Świata wciąż narzeka na ból barku, którego kontuzji doznał jeszcze w październiku, podczas wyścigu w Ardooie. Czech pojawi się jednak w Taborze w roli eksperta telewizyjnego.

Alessandro Petacchi podpisał kontrakt z ekipą Southeast, jeszcze do niedawna Neri Sottoli. Podpisanie umowy przez włoskiego sprintera zbiegło się w czasie ze zmianą sponsora – w kilka dni po wycofaniu się Neri Sottoli ze sponsorowania drużyny, menedżer ekipy, Angel Citracca, poinformował, że nowym sponsorem zostanie chiński producent stali, Southeast Space Frame. 41-letni Włoch w ostatnim sezonie ścigał się w ekipie Omega Pharma-Quick Step, jednak nie otrzymał propozycji przedłużenia kontraktu. Z nową ekipą i nowym sponsorem, Petacchi ma nadzieję na start w Milan-Sanremo i Giro d’Italia, w którym wygral 22 etapy.

Mauro Santambrogio, u którego w organizmie niedawno wykryto podwyższony poziom testosteronu, zostanie przesłuchany w tej sprawie 20 stycznia przez niezależną komisję, powołaną przez UCI. Santambrogio, który tłumaczył, że testosteron znalazł się w jego organizmie po zażyciu leku na bezpłodność, został też w okresie swojego wcześniejszego zawieszenia skreślony z listy sportowców, którzy mogą być badani przez UCI i Włoski Komitet Olimpijski i między innymi na tym jego adwokat zamierza oprzeć linię obrony. Jego ekipa, Amore e Vita-Selle SMP, z którą Włoch niedawno podpisał kontrakt, zaznacza, że wierzy w wyjaśnienia Włocha, ale podkreśla też, że w czasie, gdy zostało przeprowadzone badanie, Santambrogio nie był kolarzem zespołu.

Ekipa Europcar otrzymała licencję UCI Pro Continental na obecny sezon. Francuski zespół wcześniej ubiegła się o licencję World Tour, jednak wobec niespełnienia wymagań finansowych, wniosek ten nie został pozytywnie rozpatrzony. Ekipa Jeana-Rene Bernaudeau nie miała jednak problemu by otrzymać licencję drugiej dywizji na kolejny sezon.