MP: Wasiuk najlepsza w elicie

78. Mistrzostwa Polski w przełajach (10-11.01.2015, Bytów)

Olga Wasiuk wywalczyła złoty medal 78. Mistrzostw Polski w przełajach, rozgrywanych w Bytowie. Zawodniczka MGLKS Błękitni Paula-Trans Koziegłowy pokonała o ponad minutę obrończynię tytułu mistrzowskiego, Paulę Gorycką (4F Racing Team).

Losy wyścigu rozstrzygnęły się już na początku rywalizacji, na pierwszej rundzie. Jadąc na czele Wasiuk i Gorycka razem pokonywały kolejne przeszkody, ale na jednym z zakrętów Gorycka zahaczyła o barierkę, co sprawiło, że straciła kontakt z rywalką, a ta momentalnie ruszyła do przodu i szybko zdobyła przewagę. Od tego momentu sytuacja niewiele się już zmieniła, a Wasiuk, niesiona dopingiem swoich kibiców, powiększała przewagę nad Gorycką i jadącą na trzecim miejscu Martyną Klekot (BDC Unipol Częstochowa).

Przez trzy kolejne rundy obraz rywalizacji nie uległ zmianie, a Wasiuk mogła cieszyć się bezpiecznym prowadzeniem i coraz większą przewagą. Linię mety nowa Mistrzyni Polski minęła z przewagą 1.19 nad Gorycką i już 3.20 nad Klekot. Na czwartym miejscu w wyścigu elity finiszowała Marta Turoboś (Integral Collections LKK LUK Sławno), będąca zarazem najlepszą zawodniczką do lat 23. Turoboś wyprzedziła jeszcze doświadczoną Dorotę Warczyk (LKK Start Tomaszów Mazowiecki) o minutę, a za nią uplasowała się kolejna orliczka, Rita Malinkiewicz (Goodman Sokół Zator). Trzecie miejsce w tej kategorii wywalczyła Weronika Lorkowska (GKS Cartusia Kartuzy), która do zwyciężczyni straciła 1 okrążenie.

W rozgrywanym równolegle wyścigu juniorek triumfował Gabriela Wojtyła (Goodman Sokół Zator), która przez większą część wyścigu musiała odpierać ataki Anny Tomczyńskiej (UKS Koźminianka Koźminek), jadącej na drugim miejscu. W trakcie rywalizacji tę dwójkę dzielił niewielki dystans, ale na mecie Wojtyła zameldowała się z przewagą 18 sekund nad rywalką. Brązowy medal w tej kategorii wywalczyła Patrycja Lorkowska (GKS Cartusia Kartuzy).