IAM Cycling, Armstrong, Kreuziger, Brajkovic, Wiggins

Drukuj
Tour de France,Sylvain Chavanel,IAM Cycling
Sylvain Chavanel (IA Cycling) wita się z równie walecznym niegdyś Laurentem Brochardem Sirotti

IAM Cycling bliżej World Tour. Armstrong po raz kolejny przed komisją. Kreuziger się Broni. Nowa ekipa Brajkovica. Wiggins chce rekordu w jeździe godzinnej.

Ekipa IAM Cycling uzupełni listę drużyn, które w przyszłym sezonie ścigać się  będą z licencją UCI WorldTour. Szwajcarski zespół, który do tej pory ścigał się z licencją Pro Continental i o przedłużenie tej licencji wnioskował, zdecydował się przejść do pierwszej dywizji po tym, jak zwolniło się po połączeniu się ekip Cannondale i Garmin-Sharp. Kierownictwo ekipy dostarczyło Komisji Licencyjnej niezbędną dokumentację, a ostateczna decyzja w tej sprawie ma być znana po najbliższym posiedzeniu komisji, która zbierze się w dniach 19-21 listopada.

Lance Armstrong ma po raz drugi stanąć przed niezależną komisją powołaną przez UCI do zbadania dopingu w kolarstwie. Amerykanin, który już w maju spotkał się z przedstawicielami komisji i złożył wyjaśnienia w sprawie dopingu w latach swojej kariery, ma odbyć kolejne spotkanie, podczas którego będzie odpowiadał na pytania komisji. Armstrong, któremu z powodu stosowania dopingu zabrano 7 zwycięstw w Tour de France, liczy na skrócenie dożywotniej dyskwalifikacji.

Prawnicy Romana Kreuzigera (Tinkoff-Saxo), zawieszonego czasowo za nieprawidłowości w jego paszporcie biologicznym w latach 2011 i 2012, twierdzą, że próbki pobrane od Czecha były nieprawidłowo przechowywane i transportowane, co miało wpływ na późniejszy pozytywny wynik badań antydopingowych. Czech także utrzymuje, że obecność zabronionych środków w jego krwi spowodowana była lekami na tarczyce, które przyjmował. Kreuziger został w sierpniu zawieszony przez UCI, jednak Czeski Komitet Olimpijski uniewinnił go z zarzutów stosowania dopingu. UCI oraz WADA zapowiedziały jednak, że będą odwoływać się od tej decyzji do Trybunału Arbitrażowego ds. Sportu w Lozannie. 

Jani Brajkovic podpisał kontrakt z amerykańską ekipą UCI ProContinental, UnitedHealthcare. Słoweniec, który ostatnio ścigał się w Astanie, w 2012 roku był 9. w Tour de France, jednak ostatni sezon nie był dla niego udany. Z nową ekipą Brajkovic liczy na występ w Giro d’Italia.

Bradley Wiggins (Team Sky) zapowiedział próbę bicia rekordu w jeździe godzinnej. Brytyjczyk, aktualny Mistrz Olimpijski i Mistrz Świata w jeździe na czas, powiedział, że zmierzy się z rekordem na latem przyszłego roku, w lipcu lub sierpniu. Wiggins obecnie skupia się na swoim kolejnym celu, jakim są Igrzyska Olimpijskie i walka na torze w wyścigu drużynowym na dochodzenie.