MŚ: Czasówka dla BMC Racing Team

Mistrzostwa Świata,TTT,BMC Racing Team
Zwycięzcy tytułu mistrzowskiego na podium Sirotti

Kolarze BMC Racing Team wygrali drużynową jazdę na czas na szosowych Mistrzostwach Świata. Drugie miejsce zajęła ekipa Orica GreenEdge, a trzecie Omega Pharma-Quick Step z Michałem Kwiatkowskim w składzie.

Zespół BMC Racing Team po raz pierwszy wygrał tę konkurencję na Mistrzostwach Świata. Dotychczasowym najlepszym wynikiem kolarzy amerykańskiej ekipy był brązowy medal w 2012 roku. Dotychczasowi mistrzowie, ekipa Omega Pharma-Quick Step, zajęła dopiero trzecie miejsce. Rozdzielił ich zespół Orica GreenEdge, który w ubiegłym roku także zajął drugie miejsce. Na mecie kolarze BMC Racing Team zdecydowanie, o ponad pół minuty pokonali swoich rywali, natomiast bardzo wyrównana walka toczyła się o drugie miejsce. Zespoły z miejsc od drugiego do piątego dzieliło zaledwie 15 sekund.

W składzie Omega Pharma-Quick Step znalazł się także Michał Kwiatkowski. Polak dawał bardzo mocne zmiany, a ostatnią na 4 kilometry przed metą, potem został za plecami kolegów. Obrońcy tytułu mieli też utrudnione zadanie, gdyż pod koniec ich przejazdu zaczął padać deszcz, czyniąc trasę śliską i niebezpieczną.

Dwie polskie ekipy, które stanęły na starcie czasówki – CCC Polsat Polkowice i BDC Marcpol – zajęły odpowiednio 18. i 28. miejsce w stawce 29 ekip z całego świata.

Wyścig drużynowy, rozgrywany pierwszego dnia Mistrzostw, był bardzo prestiżową konkurencją, a na medale liczyło kilka ekip. Na starcie stanęło łącznie 29 ekip – 18 z World Tour, 5 UCI Pro Continental i 6 UCI Continental, w tym dwie Polskie oraz trzy z Polakami w składzie. Trasa, licząca 57,1km, była lekko pofałdowana z niewielkim podjazdem w samej końcówce.

Jako pierwsza na trasę ruszyła ekipa Team Ecuador, ale dopiero gdy na trasie pojawiły się ekipy z World Tour, kolarze zaczęli osiągać dobre wyniki a emocje zaczęły rosnąć. Na pierwszym punkcie pomiarowym, usytuowanym na 23,6km, najszybsi byli kolarze BMC Racing Team, który o niespełna sekundę wyprzedzali ubiegłorocznych Mistrzów Świata i o 4 sekundy Team Sky, natomiast kolejne miejsca zajmowały ekipy Movistar, Orica GreenEdge i Cannondale, z Maciejem Bodnarem w składzie.

Drugi punkt pomiarowy usytuowany był 13 kilometrów dalej i tam na prowadzenie wyszli już kolarze Omega Pharma-Quick Step, a różnice w czołówce były już większe. Kolarze Team Sky tracili 8 sekund do liderów, a kolejną sekundę dalej był zespół BMC Racing Team. W prowadzącym zespole bardzo mocne zmiany dawał Michał Kwiatkowski.

Wiele jednak zmieniło się w samej końcówce wyścigu. Ostatnie 20 kilometrów to bardzo mocna jazda BMC Racing Team, którzy nie tylko odrobili straty, ale i zyskali sporą przewagę nad rywalami. Na 9 kilometrów przed metą o 11 sekund wyprzedzali Team Sky i o 12 Omega Pharma-Quick Step oraz Orica GreenEdge, których dzieliły setne sekundy.

Niedługo potem z pociągu Omega Pharma-Quick Step odpadł Michał Kwiatkowski, który nie był w stanie dalej utrzymać tempa kolegów, natomiast rywale zdecydowanie przyspieszyli. Na mecie kolarze BMC Racing Team zameldowali się z czasem 1:03:29.85, który okazał się o 31 sekund lepszy od czasu kolarzy Orica GreenEdge i o 35 sekund lepszy niż czas kolegów Michała Kwiatkowskiego. Tuż za podium, ze stratą 37 sekund do zwycięzców, uplasowali się kolarze Team Sky, natomiast 5. miejsce zajęli dość niespodziewanie kolarze Tinkoff-Saxo.

• 1    BMC Racing Team    1:03:29.85