PŚ XC: 29. zwycięstwo Absalona

Julien Absalon (BMC Mountainbike Racing Team) wygrał w Albstad wyścig Pucharu Świata, pokonując o ponad minutę Nino Schurtera (Scott-Odlo MTB Racing Team) i swojego rodaka, Stephane’a Tempiera BH-Suntour-KMC.

Absalon odniósł w Albstadt 29 w karierze zwycięstwo w wyścigu Pucharu Świata i został samotnym liderem pod względem zwycięstw, wyprzedzając o jedno Gunn Ritę Dahle Flesje i Juli Furtado. Francuz, który jako jeden z trzech kolarzy w Albstadt ścigał się na nowym osprzęcie Shimano XTR Di2, przewodził stawce po półmetku wyścigu, kiedy to wcześniej zostawił za plecami Fabiana Gigera (Giant Pro XC Team), z którym odjechał po ataku Szwajcara na trzecim okrążeniu. Giger nie był w stanie długo utrzymać koła rywala i spadł do grupki pościgowej, w której jechał razem z Schurterem i Tempierem. Ta trójka walczyła już tylko o drugie miejsce, bo Absalon tego dnia był poza zasięgiem i szybko wypracował sobie dużą przewagę.

Schurter, aktualny Mistrz Świata, zaatakował na jednym z krótkich, ale sztywnych podjazdów i zostawił rywali za plecami. Na trzecim miejscu jechał Tempier, a czwarty był Giger i w takiej kolejności minęli linię mety.

Zaskakująco dobrze w wyścigu XC spisał się były Mistrz Świata w przełajach, Sven Nys, który wyścig ukończył na 15. miejscu, tuż za Jose Antonio Hermidą (Multivan Merida), a wyprzedzając m.in. Emila Lindgrena (Giant Pro XC Team), czy Ralpha Naefa (BMC Mountainbike Racing Team).

Jedyny Polak, startujący w wyścigu elity mężczyzn, Marek Konwa (Betch.nl Superior Brentjens MTB Racing Team), zajął 41. miejsce, tracąc do zwycięzcy 7.42