TMŚ: Maksel czwarty na 1 kilometr

Torowe Mistrzostwa Świata (26.02-02.03.2014, CM, Cali, Kolumbia)

Torowe Mistrzostwa Świata w Pruszkowie w 2009 roku

Krzysztof Maksel zajął czwarte miejsce w wyścigu na 1 kilometr podczas torowych Mistrzostw Świata w Cali. Do brązowego medalu naszemu reprezentantowi zabrakło 0,015 sekundy.

Maksel do Cali jechał jako zwycięzca tegorocznego Pucharu Świata i jeden z faworytów. Startując w drugiej części stawki, Maksel po swoim przejeździe zajmował pierwszą lokatę z czasem 1:00:533 i musiał czekać na przejazd jeszcze sześciu kolarzy. Lepszy wynik od Polaka zanotowała trójka z nich – rekordzista świata, i Mistrz Świata z Mińska, Francois Pervis (Francja), dla którego było to już drugie złoto podczas tegorocznego czempionatu, oraz Joachim Eilers (Niemcy) i Simon Van Velthooven (Nowa Zelandia), który wyprzedził Maksela zaledwie o 15 tysięcznych sekundy. Polak zajął ostatecznie czwarte miejsce, choć jak sam przyznał po wyścigu, był z niego bardzo zadowolony.

Trzeciego dnia Mistrzostw w Cali walczyła także Eugenia Bujak. W wyścigu indywidualnym na dochodzenie Polka zajęła ostatecznie uplasowała się na siódmym miejscu, kończąc rywalizację na etapie kwalifikacji. Zwycięstwo odniosła Joanna Rowsell (Wielka Brytania), która w finale o ponad sekundę wyprzedziła Amerykankę, Sarah Hammer, pięciokrotną Mistrzynię Świata w tej konkurencji. Trzecie miejsce zajęła Australijka Amy Cure.

Reprezentant gospodarzy Edwin Avila Vanegas wygrał wyścig punktowy mężczyzn. Kolumbijczyk zdołał nadrobić Az trzy okrążenia nad zasadniczą grupą i o jedno lub dwa więcej nad kilkoma innymi rywalami i choć nie punktował najwyżej na lotnych finiszach, to jednak 70 punktów dało mu zwycięstwo i złoty medal. Vanegas w tabeli uzyskał 4 punkty więcej niż Thomas Scully (Nowa Zelandia) i 12 więcej niż brązowy medalista, Eloy Teruel Rovera (Hiszpania).

Mężczyźni rozpoczęli także rywalizację w omnium. Po pierwszych trzech konkurencjach na czele tabeli znajduje się Thomas Boudat (Francja), który ma 3 punkty przewagi nad Viktorem Manakovem i 6 nad Timem heldtem (Holandia). Panie, z kolei, walczyły w sprincie – do jutrzejszych półfinałów awansowały Kristina Vogel (Niemcy) i Junhong Lin (Chiny) oraz Jessiva Varnish (Wielka Brytania) i Tianshi Zhong (Chiny).