TPŚ: Meksyk sprzyja rekordom

Torowy Puchar Świata #2 (05-07.12.2013, CDM, Aguascalientes)

Wysoko usytuowany tor w Aguascalientes sprzyja rekordom świata. Drugiego dnia dotychczasowe wyniki pobili Francois Pervis (Francja) w sprincie i Anna Meares (Australia) w wyścigu na 500 metrów.

Wysoko usytuowany tor w Aguascalientes sprzyja rekordom świata. Drugiego dnia dotychczasowe wyniki pobili Francois Pervis (Francja) w sprincie i Anna Meares (Australia) w wyścigu na 500 metrów.Drugiego dnia na torze w Aguascalientes dokończono rywalizację mężczyzn w omnium. Dwójka liderów po pierwszym dniu, Luke Davison (Australia) i Jasper de Buyst (Belgia), w kolejnych wyścigach – na dochodzenie, scratchu i na 1km – toczyła zacięty korespondencyjny pojedynek i tylko lepsze miejsce Davisona w scratchu – szóste, przy 10. lokacie de Buysta – pozwoliło Australijczykowi właśnie o 4 punkty wyprzedzić rywala w końcowej klasyfikacji. Dwa punkty za De Buystem uplasował się Kazach, Artiom Zakharov, który awansował o kilka pozycji dzięki zwycięstwu w wyścigu indywidualnym na dochodzenie.

Dopiero 20. miejsce w scratchu wywalczył Wojciech Pszczolarski. Polak, podobnie jak większość peletonu, stracił jedno okrążenie do dwójki Owain Doull (Wielka Brytania) i King Lok Cheung (Hong Kong). Szybciej po złoto finiszował Doull, wyprzedzając Cheunga na finiszu, natomiast z grupy najszybszy był Roman Lutsyshyn (Ukraina) i to on zgarnął brązowy medal.

Nieco zaskakującym zwycięzcą sprintu mężczyzn został Matthew Glaetzer (Australia), drużynowy Mistrz Świata z 2012 roku. W finale Australijczyk dwukrotnie pokonał bardziej doświadczonego i utytułowanego Jassona Kenny’ego (Wielka Brytania) i odniósł swój pierwszy sukces w Pucharze Świata. W wyścigu o brązowy medal równie niespodziewanie Czech Pavel Kelemen pokonał Edwarda Dawkinsa z Nowej Zelandii. Dwaj Polacy, Damian Zieliński i Krzysztof Maksel, uplasowali się odpowiednio na 21. i 26. miejscu, kończąc rywalizację na kwalifikacjach. Jeszcze w pierwszej rundzie znakomicie pojechał Francois Pervis (Francja), ustanawiając nowy rekord świata - 9.347, jednak w ćwierćfinale Francuz musiał uznać wyższość Kennego i odpadł z walki o medale.

Kolejny rekord padł w wyścigu na 500 metrów kobiet. Dotychczasowa rekordzistka, Anna Meares (Australia), poprawiła swój wynik i jako pierwsza w historii uzyskała czas poniżej 33 sekund – konkretnie 32.836. To dało jej oczywiście zwycięstwo i złoty medal, a tuż za nią uplasowała się inna znakomita sprinterka, Niemka Miriam Welte. Trzecie miejsce zajęła Sze Wai Lee (Hong Kong), a 19., w stawce 22 zawodniczek, była Natalia Rutkowska (Polska).

Bardzo blisko podium w wyścigu indywidualnym na dochodzenie uplasowała się Eugenia Bujak. Polka w kwalifikacjach zajęła piąte miejsce, tracąc ponad sekundę do Irlandki Caroline Ryan, która była czwarta i awansowała do wyścigu o brązowy medal. W finale, natomiast spotkały się Elinor Barker (Wielka Brytania) i Rebecca Wiasak (Australia), które zajęły dwa pierwsze miejsca w kwalifikacjach. W wyścigu o złoto to Wiasak, która w eliminacjach uzyskała czas gorszy od Barker, okazała się lepsza o ponad dwie sekundy i do brązowego medalu z wyścigu drużynowego dorzuciła złoto indywidualnie. Brązowy medal przypadł w udziale Ryan.

Wczorajsza zwyciężczyni sprintu drużynowego, Kristina Vogel (Niemcy), dziś okazała się najlepsza także w Keirinie. Niemka, wygrywając po drodze wszystkie swoje wyścigi, w finale zdecydowanie pokonała Sze Wai Lee oraz Rebeccę James (Wielka Brytania).

Katarzyna Pawłowska zajmuje siódme miejsce po dwóch pierwszych konkurencjach omnium – wyścigu ze startu lotnego i wyścigu punktowy. Polka zajmowała odpowiednio 10. i 8. miejsce w tych konkurencjach i traci do liderki, Sary Hammer (USA) 14 punktów.