TPŚ: Ostatni dzień bez medali

Torowy Puchar Świata #1 (01-03.11.2013, CDM, Manchester)

Ze złotym medalem Małgorzaty Wojtyry w scratchu wracają polscy kolarze z torowego Pucharu Świata w Manchesterze. Ostatniego dnia rywalizacji nasi reprezentanci nie notowali dobrych wyników.

Ze złotym medalem Małgorzaty Wojtyry w scratchu wracają polscy kolarze z torowego Pucharu Świata w Manchesterze. Ostatniego dnia rywalizacji nasi reprezentanci nie notowali dobrych wyników.Trzeciego dnia PŚ rywalizację w omnium dokończyły kobiety. Po pierwszym dniu jedyna Polka, Małgorzata Wojtyra, plasowała się dopiero na 12. pozycji. Drugiego dnia – po wyścigu na dochodzenie, scratchu i wyścigu na 500 metrów – zdołała poprawić się tylko o jedno oczko i ostatecznie zajęła 11. miejsce. Dobrze pojechała jednak w scratchu, gdzie zajęła drugą lokatę. Pierwsze miejsce w całej konkurencji odniosła Laura Trott (Wielka Brytania), która zwycięstwo zapewniła sobie dzięki drugiej lokacie na dochodzenie i dwóm zwycięstwom w ostatnich dwóch konkurencjach. Brytyjka aż o 5 punktów wyprzedziła liderkę po pierwszym dniu, Gillian Carleton (Kanada) i o kolejne dwa Laurie Berthon (Francja).

Laura Brown (Kanada) triumfowała w wyścigu punktowym kobiet. Kanadyjka zgromadziła na koncie 29 punktów, z czego 20 za jedno okrążenie przewagi nad resztą stawki – podobnie jak cztery zawodniczki, które uplasowały się za nią. 3 punkty mniej zdobyła Elizabeth Newell (USA), która dzięki lepszej pozycji na mecie wyprzedziła Wan Yiu Jamie Wong (Hong Kong) z takim samym dorobkiem punktowym. 9. miejsce w stawce 24 zawodniczek zajęła Eugenia Bujak, która wywalczyła 8 punktów, wygrywając po drodze jeden z lotnych sprintów.

Ostatniego dnia rywalizacji trzecie zwycięstwo podczas pierwszej edycji tegorocznego Pucharu Świata odniosła Kristina Vogel. Niemka, która triumfowała w sprincie drużynowym i indywidualnym, na koniec dorzuciła zloty medal w keirinie. W finale Vogel pokonała reprezentantkę gospodarzy, Rebeccę James, oraz Sandie Clair (Francja).

Andreas Müller (Austria) finiszował najszybciej w scratchu. Austriak po pokonaniu 60 okrążeń na finiszu wyprzedził znakomitego sprintera Elię Vivianiego (Włochy) oraz Jonathana Moulda (Team USN). 20. miejsce zajął jedyny Polak startujący w tej konkurencji, Kamil Pszczolarski.

Robert Foerstemann (Niemcy) wygral sprint indywidualny mężczyzn, podczas gdy inni faworyci zawodzili – Jason Kenny (Wielka Brytania) i Kevin Sireau (Francja) odpadli już w kwalifikacjach, a Sireau – rekordzista świata – zajął ostatnie, 41. miejsce. Kwalifikacji nie przebrnęli także dwaj Polacy – Damian Zieliński i Rafał Sarnecki, którzy zajęli odpowiednio 23. i 35. miejsce. W kolejnych rundach wygrywali czołowi sprinterzy - m.in. Matt Crampton (Wielka Brytania) i Shane Perkins (Jayco), a do niespodziewanie półfinału dostał się także Njisane Nicholas Phillip (Trynidad i Tobago). W walce o finał równie niespodziewanie pokonał Cramptona i w finale zmierzył się z Foerstemannem, który pokonał Perkinsa. Niemiec nie dał rywalowi szans, pokonując go w dwóch biegach i odnosząc dopiero pierwsze zwycięstwo w indywidualnym sprincie w Pucharze Świata. Brązowy medal powędrował do Perkinsa.