MŚ: Holenderski dzień we Florencji

Szosowe Mistrzostwa Świata (22-29.09.2013, Florencja, Włochy), wyścig ze startu wspólnego juniorów i elity kobiet

Holendrzy zdobyli dwa złote medale podczas dzisiejszych wyścigów na szosowych Mistrzostwach Świata we Florencji. W wyścigu juniorów młodszych triumfował Mathieu van der Poel, a w elicie kobiet najlepsza była Marianne Vos.

Holendrzy zdobyli dwa złote medale podczas dzisiejszych wyścigów na szosowych Mistrzostwach Świata we Florencji. W wyścigu juniorów młodszych triumfował Mathieu van der Poel, a w elicie kobiet najlepsza była Marianne Vos. W sobotę we Florencji triumfy święcili Holendrzy. Dwie światowe gwiazdy reprezentacji pomarańczowych – Mathieu van der Poel i Marianne Vos – do tytułów Mistrzów Świata w przełajach, które wywalczyli w tym roku w Louisville, dorzucili tytuły mistrzowskie wywalczone na szosie. Dla młodego Holendra, syna znakomitego przełajowca Adrie Van der Poela i wnuka Raymonda Poulidora, jest to dopiero pierwsza tęczowa koszulka zdobyta na szosie, natomiast Vos to multimedalistka Mistrzostw Świata różnych konkurencji, a na szosie dziś zdobyła swój trzeci złoty medal. Wcześniej Holenderka triumfowała w 2006 i 2012 roku.

Wyścig juniorów, którzy do pokonania mieli 57 kilometrów dojazdowych do Florencji i pięć 16,5-kilometrowych rund w stolicy Toskanii, rozpoczął się od ucieczki kilkunastoosobowej grupki kolarzy, którzy zaatakowali tuż po starcie z Montecatini Terme i na rundy wokół Florencji wjechali z przewagą około 5 minut przed zasadniczą grupą. Po kolejnych kilometrach i przetasowaniach na ostatnim okrążeniu na czele znalazł się atakujący Mistrz Europy, Franck Bonnamour (Francja) , za którym na podjeździe pod Fiesole ruszył van der Poel. Holender dogonił rywala na Via Salviati i przez ostatnich pięć kilometrów, które pozostały do mety, zdołał utrzymać minimalną przewagę nad goniącym go peletonem. Na technicznym zjeździe powiększył swoją przewagę, dzięki czemu na mecie mógł cieszyć się ze zwycięstwa. „Ten atak nie był wcześniej przygotowany, ale zrozumiałem, że muszę zaatakować, gdy zauważyłem, że Bonnamour zyskał już sporą przewagę. Trudny, techniczny zjazd dał mi nieco przewagi” – mówił po wyścigu zwycięzca, „to już trzeci tytuł Mistrza Świata, ale pierwszy na szosie, dlatego specjalny” – dodał van der Poel, który wcześniej, jako jedyny kolarz w historii, dwukrotnie zdobywał tytuł Mistrza Świata juniorów w przełajach.

Znakomicie spisali się dwaj nasi juniorzy, finiszujący w pierwszej grupie za plecami zwycięzcy. 12. miejsce zajął Gracjan Szeląg, a 18. był Piotr Konwa. Finisz z tej grupki wygrał Mads Pedersen (Dania), zapewniając sobie złoty medal, a trzeci był Iltjan Nika (Albania). Czwarte miejsce zajął Logan Owen (USA), który także podczas przełajowych Mistrzostw Świata w Louisville uplasował się tuż za podium.

DNF Patryk Krzywda (Polska)

Po południu Holendrzy mieli kolejny powód do świętowania, gdy tytuł Mistrzyni Świata obroniła Marianne Vos. Holenderka zwycięstwo zawdzięcza także zdecydowanemu atakowi na ostatniej rundzie.

Wcześniej to Włoszki i Amerykanki nadawały ton rywalizacji na rundach wokół Florencji, mocnym tempem uszczuplając grupę do około 15 zawodniczek na ostatnim okrążeniu. Wtedy też, na podjeździe pod Fiesole, ataki rozpoczęły Tatiana Guderzo i Elisa Longo Borghini, jednak Vos, która spokojnie jechała w środku grupy, mogła liczyć na pomoc swojej rodaczki Anna van der Breggen, kasującej ataki. Dopiero, gdy na Via Salviati zaatakowała Emma Johansson (Szwecja), Vos uszyła do przodu i skontrowała. Na szczycie wzniesienia miała zaledwie kilka sekund przewagi nad Szwedką i Rosellą Ratto (Włochy), a brak współpracy goniącej dwójki sprawił, że Vos jeszcze powiększyła swoją przewagę i na ostatni kilometr wjeżdżała niezagrożona. Holenderka linię mety minęła 15 sekund przed Johansson, która wygrała finisz o drugie miejsce, wyprzedzając Ratto.

Marianne Vos (Holandia) wygrywa trzeci tytuł Mistrzyni Świata na szosie

Bardzo wysoko zameldowały się na mecie dwie Polki – Paulina Brzeźna-Bentkowska była 17., a Maja Włoszczowska 18., obie ze stratą 5.05 do zwyciężczyni. 3 pozycje niżej uplasowała się Eugenia Bujak. Pozostałe Polki nie ukończyły wyścigu.