Cookson nowym prezydentem UCI

Brian Cookson wybrany nowym przewodniczącym Międzynarodowej Unii Kolarskiej

Drukuj

Brytyjczyk Brian Cookson został wybrany dziś na nowego prezydenta Międzynarodowej Unii Kolarskiej. Cookson w tajnym głosowaniu pokonał dotychczasowego szefa UCI, Pata McQuaida, zdobywając 28 z 42 głosów delegatów.<br />

Brytyjczyk Brian Cookson został wybrany dziś na nowego prezydenta Międzynarodowej Unii Kolarskiej. Cookson w tajnym głosowaniu pokonał dotychczasowego szefa UCI, Pata McQuaida, zdobywając 28 z 42 głosów delegatów.
Na zjeździe delegatów krajowych federacji, który odbył się we Florencji w trakcie trwających tam szosowych Mistrzostw Świata, Cookson pokonał swojego jedynego konkurenta do stanowiska, Pata McQuaida, dotychczasowego przewodniczącego UCI, który urząd sprawował od 8 lat.

Uprawnionych do głosowania było 42 delegatów – 14 z krajów europejskich, 9 z Azji i obu Ameryk, 7 z Afryki i 3 z Australii i Oceanii. Cookson zdobył zdecydowaną większość głosów, pokonując McQuaida w stosunku 28 do 14. Zanim jednak rozpoczęto głosowanie, delegaci musieli stoczyć bój między sobą o poprawki do konstytucji UCI, które, m.in. pozwalałyby kandydatom stanąć do walki o fotel prezydenta bez poparcia rodzimej federacji, jak to miało miejsce dotychczas, a dwóch dowolnych federacji. Po wielu burzliwych dyskusjach, delegaci rozpoczęli głosowanie, w k którym zdecydowanie wygrał Cookson.

„To ogromny zaszczyt być wybranym. Dziękuję wam za powierzone zaufanie. Ale dopiero teraz zaczyna się ciężka praca. Dlatego wzywam środowisko kolarskie to zjednania sił, by pokazać, jak silne potrafi być kolarstwo” - powiedział Cookson, który zdecydował się kandydować w czerwcu i zapowiadał przede wszystkim walkę z dopingiem i korupcją, która rzekomo miała miejsce w UCI, gdy urząd prezydenta sprawowali Hein Verbruggen i Pat McQuaid. „Moim pierwszym działaniem będzie zapewnienie, by kontrole antydopingowe były całkowicie niezależne” – dodał.

Cookson jest ojcem sukcesów brytyjskiego kolarstwa w ostatnich 16 latach. Od czasu przejęcia przez Cooksona sterów w Brytyjskim Związku Kolarskim, zawodnicy z Wysp Brytyjskich zdobyli łącznie 19 medali olimpijskich i 28 paraolimpijskich oraz wiele medali Mistrzostw Świata. Po wybraniu na przewodniczącego Unii Cookson musiał zrezygnować z funkcji pełnionej w British Cycling.

Fot.: Sirotti