MŚ XC: Kerschbaumer z drugim złotem

Mistrzostwa Świata XC (26.08-01.09.2013, Pietermaritzburg, RPA)

Gerhard Kerschbaumer (Włochy) wygrał wyścig młodzieżowców podczas Mistrzostw Świata XC w Pietermaritzburgu i po zwycięstwie Włochów w wyścigu drużynowym zdobył już drugie złoto w tegorocznym czempionacie.<br />

Gerhard Kerschbaumer (Włochy) wygrał wyścig młodzieżowców podczas Mistrzostw Świata XC w Pietermaritzburgu i – po zwycięstwie Włochów w wyścigu drużynowym – zdobył już drugie złoto w tegorocznym czempionacie.
Kerschbaumer startował do walki o złoty medal MŚ do lat 23 z pozycji faworyta – w tym sezonie ścigał się głównie z kolarzami elity, a dobrą formę potwierdził środowego podczas wyścigu sztafet, w którym przyczynił się do zwycięstwa Włochów. Kerschbaumer na początku wyścigu odjechał wraz ze swoim rodakiem Lucą Bradiotem oraz Niemcem Markusem Schulte-Lenzum. Dwójka Włochów odjechała rywalom na drugim okrążeniu i powiększała swoją przewagę z każdym kilometrem ale na piątej rundzie Bradiot miał kraksę i musiał wycofać się z wyścigu. Na czele pozostał więc samotny Kerschbaumer, z dużą przewagą nad rywalami. Włoch finiszował niezagrożony, 58 sekund przed Julianem Schelbem (Niemcy), któremu dobra jazda w końcówce wyścigu dała srebrny medal. Podium w tej kategorii uzupełnił Michiel Van der Heijden (Holandia). Jedyny Polak w stawce, Bartłomiej Wawak, przyjechał na metę na 21. miejscu, ze stratą 5.47 do zwycięzcy.

21 Bartłomiej Wawak (Polska) 0:05:47

W wyścigu kobiet do lat 23 dominację w tej kategorii wiekowej potwierdziła Szwajcarka Jolanda Neff, która obroniła tytuł wywalczony przed rokiem. Neff nie dała rywalkom najmniejszych szans, przewodząc stawce od samego startu. Początkowo z niewielką stratą do liderki jechała Pauline Ferrand Prevost (Francja), ale z każdym kolejnym okrążeniem jej strata do Neff rosła, a na mecie Francuzka zameldowała się 2.26 po zwyciężczyni. Trzecie miejsce, ze stratą 3.45, zajęła Yana Belomoyna z Ukrainy. Jedyna Polka w wyścigu, Monika Żur, nie ukończyła rywalizacji. Na drugim okrążeniu, jadąc na 9. pozycji, zaliczyła bardzo groźny upadek i została zniesiona z trasy na noszach. Na szczęście obyło się bez poważnych urazów.