Eneco Tour: Demare Najszybszy z peletonu

Eneco Tour (12-18.08.2013, World Tour)

Arnaud Demare (FDJ.fr) wygrał drugi etap Eneco Tour, finiszując najszybciej z peletonu na mecie w Vorst. Francuz objął także prowadzenie w klasyfikacji generalnej wyścigu.<br />

Demare w bezpośrednim sprinterskim pojedynku na mecie pokonał jednych z najszybszych kolarzy w peletonie – Philipa Gilberta (BMC Racing) i Tylera Farrara (Garmin-Sharp). Wykorzystując fakt, że końcówka wiodła nieco pod górę, Francuz ruszył do przodu na 200 metrów przed metą i minął szarżującego Gilberta, wysuwając się o kilka metrów do przodu. Na ostatnich metrach peleton rozerwał się i tylko 11 kolarzy przyjechało na metę w grupce za zwycięzcą. 5 sekund straty zanotowała kolejna grupka, z której najszybszy był Andre Greipel (Lotto-Belisol).

Kolarz FDJ.fr odebrał prowadzenie w wyścigu wczorajszemu zwycięzcy, Markowi Renshawowi (Belkin), który na dwa kilometry przed metą miał defekt i nie był w stanie dołączyć już do czołówki i nie liczył się w walce o zwycięstwo. Australijczyk, któremu sędziowie zaliczyli czas drugiej grupki, traci teraz 3 sekundy do Demare. Trzeci jest Gilbert, a za nim jego kolega z ekipy, Taylor Phinney.

Polacy – Maciej Bodnar i Maciej Paterski (Cannondale) – przyjechali na metę na 65. i 66. pozycji ze stratą 12 sekund i w klasyfikacji generalnej zajmują odpowiednio 39. i 55. miejsce.