Transalp: Etap dla Stolla i Loosera

14. Craft Bike Transalp powered by Sigma (13-20.07.2013)

Thomas Stoll i Konny Looser (BiXS-Wheeler-iXS Pro Team) zwyciężyli na czwartym etapie tegorocznego Craft Bike Transalp. Drugie miejsce zajęli Hannes Genze i Daniel Geismayr (Team CENTURION / VAUDE 2), a na trzeciej pozycji finiszowali Karl Platt i Urs Huber (Team Bulls).

Thomas Stoll i Konny Looser (BiXS-Wheeler-iXS Pro Team) zwyciężyli na czwartym etapie tegorocznego Craft Bike Transalp. Drugie miejsce zajęli Hannes Genze i Daniel Geismayr (Team CENTURION / VAUDE 2), a na trzeciej pozycji finiszowali Karl Platt i Urs Huber (Team Bulls).Dzisiejszy etap był wymagającym odcinkiem na trasie tegorocznego Transalpu. 74-kilometrowa przeprawa z St. Vigil do Alleghe liczyła sobie 2620m przewyższeń oraz dwa długie podjazdy do przejechania.

Przez długi czas na czele wyścigu znajdowali się Karl Platt i Urs Huber (Team Bulls). Trzeci kolarze klasyfikacji generalnej zostali doścignięci na drugim podjeździe pod Rifugio Averau. Dołączyli do nich Markus Kaufmann i Jochen Kaess (Centurion-Vaude) oraz Alban Lakata i Robert Mennen (Topeak Ergon Racing Team I). Drużyny omyłkowo wybrały drogę na jednym ze skrzyżowań podczas zjazdu, przez co straciły nieco czasu. Na szczęście szybko wróciły na szlak, chociaż w wyścigu zaszło kilka zmian w tym czasie.

Na prowadzeniu znaleźli się Thomas Stoll i Konny Looser (BiXS-Wheeler-iXS Pro Team), którzy samotnie przekroczyli linię mety w Alleghe. Na drugim miejscu przyjechali spóźnieni o 4:23 minuty Hannes Genze i Daniel Geismayr (Team CENTURION / VAUDE 2). Trzecie miejsce zajęli Karl Platt i Urs Huber (Team Bulls), którzy przyjechali już blisko 6 minut za zwycięzcami.

Monumentalne pejzaże to coś, co przyciąga wielu zawodników MTB na Transalp

Markus Kaufmann początkowo nie mógł uwierzyć w to co się stało: "Nie widzieliśmy znaków na trasie. W efekcie pedałowaliśmy chyba aż 300m w górę więcej niż było przewidziane w dzisiejszym etapie. Kosztowało nas to sporo czasu. Szczęście w nieszczęściu, że nie straciliśmy dużo w generalce do innych faworytów."

Konny Looser był z kolei zadowolony, zresztą trudno żeby było inaczej po etapowym zwycięstwie: "To była bardzo trudna przeprawa, ale daliśmy radę! Mieliśmy nadzieję na zmniejszenie różnicy podczas ostatniego zjazdu, pomimo wcześniej złapanej gumy. Ostatecznie znaleźliśmy się jednak na prowadzeniu i wygraliśmy etap. My widzieliśmy wszystkie znaki. Takie rzeczy się jednak zdarzają. I tak do końca wyścigu jest jeszcze sporo trudnych odcinków, gdzie wszystko się rozegra".

W klasyfikacji generalnej nadal prowadzą zwycięzcy wczorajszego etapu, Markus Kaufmann i Jochen Kaess (Centurion-Vaude), którzy mają 21 sekund nad Albanem Lakatą i Robertem Mennenem (Topeak Ergon Racing Team I). Trzecie miejsce w generalce okupują Karl Platt i Urs Huber (Team Bulls), którzy zmniejszyli swoją stratę z blisko 11,5 minuty do niewarygodnych 1:10 minuty. Do wczoraj wydawało się, że tak duża strata jest co najmniej trudna do odrobienia. Dzisiaj jest już faktem, przez co zwycięstwo w generalce nadal pozostaje otwarte.

Pozostałe kategorie
W mastersach po raz czwarty z rzędu po zwycięstwo sięgnęli byli zawodowi kolarze, Carsten Bresser i Udo Boelts (Rocky Mountain/Centurion). Drugie miejsce z 5-minutową stratą wywalczyli Johann Grasegger i Andreas Laner (Jeep Scott), a trzecie Claudio Segata i Piergiorgio Dellagiacoma (Team Tecno MTB).

Najlepszym teamem w kategorii grand masters okazali się po raz kolejny Włosi, Walter Platzgummer i Gilberto Perini (Team Naturns Scott-Tobardo), którzy pokonali dzisiejszy etap w 3:58h. Drugie miejsce wywalczyli ponownie Baerti Bucher i Doug Brown (Bixs 91261), a trzeci byli Felix Weese i Georg Niggl (Craft and Friends).

Wśród Pań po raz kolejny najlepiej spisały się Sally Bigham i Borghild Loevset, które pokonały dystans w tempie 4:15h. Na drugim miejscu, po 6 minutach, przyjechały Cornelia Hug i Andrea Faessler (Crazy Velo Shop Scott), a trzecią lokatę wywalczyły Lisa Pleyer i Katrin Schwing (Cancer Rehab St. Veit).

W kategorii mix zwyciężyli ponownie Norweżka Kristin Aamodt i Włoch Daniel Jung.

Jutro na kolarzy czeka 76-kilometrowy etap z Alleghe do San Martino di Castrozza. Na trasie znajduje się wiele interwałowych podjazdów oraz trudnego technicznie terenu. Łączna suma przewyższeń na odcinku wyniesie 3213m.