TDF: Martin wygrywa czasówkę, Kwiatek 5.!

100. Tour de France (29.06.-21.07.2013, World Tour, Francja), etap 11.: Avranches - Mont-Saint-Michel (33 km jazda indywidualna na czas)

Tony Martin (Omega Pharma-Quick Step) został zwycięzcą jazdy indywidualnej na czas z metą w Mont-Saint-Michel. Niemiec o 12 sekund pokonał Chrisa Froome'a (Sky) oraz o 1:01 Thomasa de Gendta (Vacansoleil). Piąte miejsce zajął Michał Kwiatkowski (Omega Pharma-Quick Step) odzyskując koszulkę najlepszego młodzieżowca.

Fotogaleria z 11. etapu Tour de France Zobacz pełną galerię
Tony Martin (Omega Pharma-Quick Step) został zwycięzcą jazdy indywidualnej na czas z metą w Mont-Saint-Michel. Niemiec o 12 sekund pokonał Chrisa Froome'a (Sky) oraz o 1:01 Thomasa de Gendta (Vacansoleil). Piąte miejsce zajął Michał Kwiatkowski (Omega Pharma-Quick Step) odzyskując koszulkę najlepszego młodzieżowca.Dzisiejszy odcinek indywidualnej jazdy na czas miał przynieść zmiany w klasyfikacji generalnej. 33-kilometrowy etap z Avranches do Mont-Saint-Michel był zdecydowanie płaski, a do tego na większej części trasy wiał sprzyjający zawodnikom wiatr, szczególnie w pierwszych godzinach rywalizacji. W trakcie startu czołowych zawodników klasyfikacji generalnej warunki uległy zmianie na niekorzyść startujących - zaczęło wiać lekko w twarz na części dystansu czasówki.

Na pierwszym pomiarze czasie (9,5km) najlepszy czas wykręcił aktualny lider Wielkiej Pętli Chris Froome (Sky). Jadący w żółtym trykocie Brytyjczyk wyprzedził w tym miejscu Tony`ego Martina (Omega Pharma-Quick Step) o 1 sekundę. Trzeci czas na pierwszy pomiarze wykręcił Sylvain Chavanel (Omega Pharma-Quick Step), który był spóźniony o 8 sekund w stosunku do mistrza świata w tej konkurencji. Na czwarty miejscu uplasował się jego kolega z drużyny, Michał Kwiatkowski. Znakomicie jadący w tym wyścigu Polak tracił do Martina 16 sekund.

Tony Martin (Omega Pharma-Quick Step) pokazał dzisiaj swoją dominację w jeździe na czas

Kolejny pomiar czasu (22km) okazał się łaskawy dla Froome`a, który wyprzedzał w tym miejscu Martina o 2 sekundy. Na trzecią lokatę wskoczył Thomas de Gendt (Vacansoleil), który tracił 41 sekund. Popularny "Flowerman" spadł na siódmą pozycję ze stratą 57 sekund.

Na końcowych kilometrach czasówki okazało się, że Niemiec zachował więcej sił niż Brytyjczyk. Tony Martin (Omega Pharma-Quick Step) wyprzedził jadącego w żółtej koszulce Chrisa Froome`a (Sky) o 12 sekund. Trzecie miejsce zajął ostatecznie Thomas de Gendt (Vacansoleil), który po 33km okazał się wolniejszy o 1:01 minuty od zwycięzcy. Czwarty czas wykręcił Richie Porte (Sky), przyboczny Froome`a w wysokich górach.

Wielkie gratulacje należą się Michałowi Kwiatkowskiemu. Kolega Martina z drużyny "dostał" od niego 1:31 minuty, plasując się na piątym miejscu. Dzięki temu osiągnięciu Kwiatek ponownie założył białą koszulkę najlepszego młodzieżowca wyścigu. W klasyfikacji generalnej przesunął się też na siódmą lokatę, tracąc obecnie do Froome`a 4:44 minuty. Warto dodać, że 18. czas na dzisiejszym etapie wykręcił Maciej Bodnar (Cannondale Pro Cycling), który w czerwcowych mistrzostwach Polski wyprzedził w tej specjalności Kwiatkowskiego.

Chris Froome (Sky) zajął dzisiaj drugie miejsce, ale umocnił się w klasyfikacji generalnej wyścigu