PŚ XC: Kolejne podium Włoszczowskiej

Puchar Świata XC #2 (26.05.2013, CDM, Nove Mesto na Morave, Czechy)

Maja Włoszczowska (Giant Pro XC Team) po raz kolejny uplasowała się na podium zawodów Pucharu Świata XC. W Nove Mesto na Morawe Polka, po raz drugi w tym sezonie, zajęła drugie miejsce.<br />

Włoszczowska zajęła drugie miejsce po bardzo dobrym wyścigu, gdzie często jechała na czele, nadając mocne tempo, i była wyraźnie jedną z najmocniejszych zawodniczek. Polka samego końca walczyła o zwycięstwo w Tanją Zakelj (Unior Tools), ale na ostatnim zakręcie niefortunnie upadła i straciła szansę na pierwsze miejsce. Włosczowska, która przez cały wyścig jechała w czołówce, ostatecznie na metę przyjechała 19 sekund za Słowenką, która objęła prowadzenie w klasyfikacji generalnej Pucharu Świata. Tyle samo punktów ma Włoszczowska, jednak dzięki dzisiejszemu zwycięstwu to Słowenka otrzymała białą koszulkę lidera PŚ.

***

Włoszczowska, która ponownie stała na starcie w dalszych rzędach, musiała znów przebijać się do czołówki. Na szczęście zawodniczka Giant Pro XC Team szybko lewą stronąprzedarła się do czołówki i dołączyła do liderek i już po rundzie rozbiegowej jechała na czele. Po mocnym tempie narzuconym przez Alexandrę Engen (Ghost Factory Racing Team), na czele utworzyła się pięcioosobowa grupka, w której byli także Włoszczowska, Zakelj, Catherine Pendrel (Luna Pro Team) i zwyciężczyni z Albstadt, Eva Lechner (Colnago Sudtirol). Już na pierwszym okrążeniu z grupki tej odpadła Engen. Włoszczowska, z kolei, często nadawała tempo w czołowej grupce, jadąc bardzo czujnie i pewnie na zjazdach.


Start wyścigu - Włoszczowska jeszcze schowana za rywalkami


W połowie wyścigu zaczął padać deszcz, jednak trasa jeszcze wtedy nie była śliska. Po dwóch okrążeniach jazdy na czele, Pendrel i Włoszczowska nieznacznie odjechały Lechner i Zakelj w połowie trzeciej rundy. W pewnym momencie przewaga tej dwójki przekraczała 10 sekund, ale rozpoczynając czwarte, przedostatnie okrążenie, ta grupka znów jechała razem. Potem jednak mocniej na pedały nacisnęła Zakelj i zerwała z koła wszystkie rywali. Kilkanaście sekund za nią jechała Włoszczowska, natomiast Pendrel i Lechner traciły już ponad pół minuty, a Włoszka poniosła dalsze straty, gdy musiała jechać kilkaset metrów z przebitą oponą.

Włoszczowska zdołała odrobić nieco strat na podjazdach, a upadek Zakelj na jednym ze zjazdów tuż przed linią mety pozwolił zawodniczce Giant Pro XC Team dołączyć do liderki. Ostatnie okrążenie rozpoczynały tuż obok siebie i pokonywały je cały czas razem. Zakelj dyktowała cały czas bardzo mocne tempo, ale Włoszczowska pilnowała koła rywalki i nie dała się zgubić. Tak dojechały do ostatnich metrów wyścigu, kiedy no na ostatnim, asfaltowym zakręcie, Włoszczowska straciła panowanie nad rowerem i leżała na asfalcie. To dało Zakelj bezpieczną przewagę i zwycięstwo. Włoszczowska, która szybko wsiadła na rower po upadku, przyjechała na metę ze stratą 19 sekund do rywalki. Podium uzupełniła Pendrel, która do zwyciężczyni straciła 1.21

 


Maja Włoszczowska (Giant Pro XC Team) prowadzi czołówkę na zjeździe


W pierwszej dwudziestce uplasowały się także dwie polki, podobnie jak Włoszczowska, byłe zawodniczki CCC Polkowice. 18. miejsce zajęła Anna Szafraniec (Kross Racing Team), a 19. była Aleksandra Dawidowicz (Bi&Esse Carrera).

Wyniki:
1 Tanja Zakelj (SLO) Unior Tools Team 1:25:50
2 Maja Włoszczowska (POL) Giant Pro XC Team 0:00:19
3 Catharine Pendrel (CAN) Luna Pro Team 0:01:21
4 Alexandra Engen (SWE) Ghost Factory Racing Team 0:02:07
5 Eva Lechner (ITA) Team Colnago Sudtirol 0:02:19
6 Irina Kalentieva (RUS) Topeak Ergon Racing Team 0:02:32
7 Katerina Nash (CZE) Luna Pro Team 0:03:24
8 Lea Davison (USA) Specialized Racing Xc 0:03:29
9 Emily Batty (CAN) Trek Factory Racing 0:03:46
10 Gunn-Rita Dahle Flesjaa (NOR) Multivan Merida Biking Team 0:03:57

18 Anna Szafraniec (POL) Kross Racing Team 0:06:27
19 Aleksandra Dawidowicz (POL) Bi&Esse Carrera 0:06:48

29 Katarzyna Solus-Miśkowicz (POL) DEK Meble Cyklo Korona Kielce 0:09:42

39 Paula Gorycka (POL) 4F Racing Team 0:12:55

Fot.: Giant Pro XC Team

 

Podobne artykuły