VCaC: Meersman pierwszym liderem

93. Volta Ciclista a Catalunya (18-24.03.2013, World Tour, Hiszpania)

Gianni Meersman (Omega Pharma-Quick Step) wygrał pierwszy etap Volta a Catalunya, zaliczanego do World Tour, finiszując najszybciej z kilkunastoosobowej grupki, i został pierwszym liderem wyścigu.<br /> <br />

Pierwszy etap tygodniowego Volta a Catalunya zakończył się dość niespodziewanie finiszem z niewielkiej grupki, zamiast walką najszybszych kolarzy z peletonu. Ekipa Team Sky narzuciła bardzo mocne tempo na ostatnim podjeździe na trasie - Alt de Collsacreu, którego szczyt usytuowany był na 18 km przed metą. Ich tempo podzieliło peleton, tworząc kilkunastoosobową grupkę na czele, z kilkoma faworytami wyścigu w pierwszej grupie.

Meersman finiszował najszybciej z 13 osobowej ucieczki, która oderwała się od peletonu i w której byli faworyci wyścigu – Bradley Wiggins (Team Sky), Robert Gesink (Blanco Pro Team), Alejandro Valverde (Movistar) i Joaquin Rodriguez (Katiusza). Był w niej też jeden z sześciu Polaków w wyścigu, Przemysław Niemiec (Lampre Merida).

Na mecie w Calella kolarz Omega Pharma-Quick Step wyprzedził Valerio Agnolego (Astana) i właśnie Valverde. Belg dzięki bonifikacie czasowej na mecie objął prowadzenie w klasyfikacji generalnej i wyprzedza o 4 sekundy Agnolego. Niemiec zameldował się na mecie na 12. miejscu.

Peleton, razem z pozostałymi Polakami, przyjechał na metę 28 sekund po zwycięzcy. 60. miejsce zajął Michał Gołaś (Omega Pharma-Quick Step), 121. był Karol Domagalski (Caja Rural), 127. Maciej Paterski (Cannondale), a 151. Sylwester Szmyd (Movistar). Ze strata prawie 6 minut na metę przyjechał Rafał Majka (Saxo-Tinkoff), który uplasował się na 166. miejscu.