CT: Rybarik po raz kolejny

18. Crocodile Trophy, 20-28.10, Australia, etap 8: Maytown - Laura, 87km

Ivan Rybarik (Rubena Rocky Trail Racing) zwyciężył na ósmym etapie Crocodile Trophy. W końcówce Czech pokonał Mike`a Mulkensa (4ZA). Na trzecim miejscu uplasował się Ondrej Fojtik (X-sports.cz).

Ivan Rybarik (Rubena Rocky Trail Racing) zwyciężył na ósmym etapie Crocodile Trophy. W końcówce Czech pokonał Mike`a Mulkensa (4ZA). Na trzecim miejscu uplasował się Ondrej Fojtik (X-sports.cz).Trasa dzisiejszego etapu Crocodile Trophy liczyła sobie 87km. Na tym odcinku kolarze mieli do pokonania 1300m przewyższeń. Przez pierwsze 54km, prowadzące w trudnym technicznie terenie, po raz kolejny do akcji wkroczyły quady, które zastąpiły w prowadzeniu kolumny wyścigu auta terenowe.

Swoją taktykę z dnia wczorajszego po raz kolejny próbował zastosować Mike Mulkens (4ZA). Belg zaatakował zaraz po starcie, ale tym razem czujnie jadący Ivan Rybarik (Rubena Rocky Trail Racing) nie pozwolił mu odjechać zbyt daleko. Lider klasyfikacji generalnej nie chciał ryzykować straty czasu do kolejnych zawodników i podążył za Mulkensem. Po kilku kilometrach wspólnej jazdy, na 10. kilometrze, Belg złapał gumę. Naprawa kosztowała go sporo czasu, a po jej zakończeniu znalazł się w okolicach 50. pozycji. Zawodnik 4ZA wiele ryzykował na zjazdach, ale sukcesywnie przebijał się do przodu. W końcu znalazł się w grupie pościgowej, która uformowała się za jadącym samotnie Rybarikiem i podążającym za nim Fojtikiem. Jechała w niej trójka zawodników: Cory Wallace (Kona-MBC), Wolfgang Krenn (Zwillingscraft Steven / Sc Knauf Liezen) i jadący w kategorii M1 Werner van der Merwe (Subaru/marathonMTB.com).

Na 15km przed metą pościgowy kwartet tracił około 6 minut do Rybarika i 4,5 minuty do Fojtika. Ten drugi wyraźnie zwolnił w tym miejscu i został dogoniony przez grupę pościgową. W międzyczasie samotnie linie mety w Laura przekroczył Ivan Rybarik (Rubena Rocky Trail Racing). Drugi przyjechał Mike Mulkensa (4ZA), a trzecie miejsce przypadło Ondrejowi Fojtikowi (X-sports.cz).

Dla Rybarika dzisiejszy dzień stanowił kolejny krok do końcowego zwycięstwa: "Dzisiejszy etap był niesamowity. Uwielbiam taki interwałowy teren i ciężkie, techniczne zjazdy. Jechałem bardzo mocno od początku do końca. Między 2. i 3. godziną wyścigu stawałem się coraz bardziej głodny, ale na szczęście zapasy okazały się wystarczające. Przed nami jeszcze jeden, maratoński etap!"

Szymon Zacharski i Filip Kuźniak (Team KUBIS Gomola Trans Airco) zwyciężyli w klasyfikacji par! Na mecie o ponad 10 minut wyprzedzili drugi team - Marka Griffina i Aarona Lakeman`a (Rubena RockyTrail Racing). Polacy mieli świadomość, że ósmy etap może być ich ostatnią szansą na odniesienie sukcesu etapowego. Pierwsza połowa etapu wiodła w trudnym technicznie, górskim terenie, gdzie zawodnicy Team KUBIS Gomola Trans Airco czują się najlepiej. Po mecie obydwaj przyznali, że ryzykowali w wielu miejscach, szczególnie podczas ostrych zjazdów. Pamiątkowym trofeum jest wręczny wszystkim zwycięzcom bumerang z grafiką dotyczącą danego etapu. W klasyfikacji indywidualnej Szymon Zacharski i Filip Kuźniak ukończyli dzisiejsze zmagania na 15. i 16. miejscu OPEN. W generalce plasują się odpowiednio na 29. i 30. lokacie.

Pozostałe kategorie
W wyścigu kobiet wyniki dzisiejszego etapu nie było zaskoczeniem. Zwyciężyła Kate Major, która przyjechała 14 minut przed Alice Pirard (O2 Bikers - WMTB.be - Schwalbe). Trzecia na mecie zameldowała się Tinnek Van de Voorde, która ponownie spędziła na trasie 1,5 godziny więcej czasu niż Major.

Wśród mastersów w kategorii wiekowej M1 (1982-1973) po raz kolejny po zwycięstwo sięgnął Werner van der Merwe (Subaru/marathonMTB.com). W M2 (1972-1963) pierwszy linię mety przekroczył Bart De Boeck. W M3 po kolejny sukces sięgnął Milan Spolc (Kona Cycling Point).

Jutro na kolarzy czeka ostatni etap z Laura do Cooktown na dystansie 140km i 1150 metrów przewyższeń do pokonania. Warto powiedzieć, że końcówka etapu będzie 1-kilometrowym podjazdem ze średnim nachyleniem 30%!