CT: Fojtik dystansuje rywali

18. Crocodile Trophy, 20-28.10, Australia, etap 2: Cairns - Lake Tinaroo, 92km

Ondrej Fojtik (X-sports.cz) zwyciężył z 8-minutową przewagą nad Ivanem Rybarikiem (Rubena Rocky Trail Racing) na drugim etapie Crocodile Trophy. Trzecie miejsce zajął Cory Wallace (Kona-MBC).

Ondrej Fojtik (X-sports.cz) zwyciężył z 8-minutową przewagą nad Ivanem Rybarikiem (Rubena Rocky Trail Racing) na drugim etapie Crocodile Trophy. Trzecie miejsce zajął Cory Wallace (Kona-MBC).Drugi etap na trasie z Cairns do Lake Tinaroo liczył sobie 92km, a kolarze mieli do pokonania dużo, bo 2500m przewyższeń.

Początek etap to start neutralny służący do przejazdu kolumny wyścigu poza miasto. Już po wystrzale oznaczającym sygnał do rozpoczęcia ścigania tempo podniosło się znacząco. Pierwszym ucikienierem okazał sie utalentowany Austriak, Patrick Konrad, który szybko wypracował w pojedynkę blisko 30 sekund przewagi. Za atakującym uformowała się 20-osobowa grupa kolarzy, wśród których znajdowali się również czołowi zawodnicy wczorajszego etapu.

Po przejechaniu masywu Copperlode Dam kolarze wjechali na żwirowe drogi parku narodowego Dinden. W tym miejscu rozpoczęła się żmudna wspinaczka, która szybko pokazała zawodnikom ich miejsce w stawce. Odjeżdżający jeszcze Konrad musiał pogodzić się ze spadkiem sił i odpadł od czołówki na jednej z technicznych sekcji podjazdu. Na czele wyścigu znalazła się trójka zawodników: Ondrej Fojtik (X-sports.cz), Ivan Rybarik (Rubena Rocky Trail Racing) i Wolfgang Krenn (Zwillingscraft Steven / Sc Knauf Liezen).

Na atak zdecydował się Rybarik, który wykorzystał do tego celu selektywne technicznie miejsce po przejechaniu grobli. Pomimo zdecydowanego przyspieszenia Czecha, na kole utrzymali się dwaj pozostali rywale - krajan Fojtik i Krenn. Pech przytrafił się Rybarikowi, który złapał gumę. Wkrótce Krenn i Fojtik zyskali 2 minuty przewagi nad grupą składającą się z trójki zawodników. Należeli do nich: Cory Wallace (Kona-MBC), Jason English (Rocky Tail Racing) oraz Mike Mulkens (4ZA). Rybarik po kolejnej gumie spadł do pięcioosobowej, trzeciej grupy, gdzie jechał m.in. jego kolega drużynowy Ondrej Slezak.

Fojtik i Krenn utrzymywali przewagę dwóch minut, a z goniącej grupki, na technicznych podjeździe odpadł Mulkens. Rybarik z kolei zbliżał się do czołówki wyścigu z każdym kilometrem. Z czołówki odpadł Krenn, który połączył się z Englishem, Wallace`m i Rybarikiem. Pozostający z przodu Ondrej Fojtik miał wówczas ok. 3:30 przewagi, ale stale powiększał różnicę nad goniącą czwórkę. Ostatecznie reprzentant X-sports.cz samotnie przekroczył linię mety z przewagą niemal 8 minut nad Ivanem Rybarikiem (Rubena Rocky Trail Racing). Po trzecie miejsce finiszował Cory Wallace (Kona-MBC).

Polacy spisali się bardzo dobrze - Szymon Zacharski i Filip Kuźniak (Team KUBIS Gomola Trans Airco) uplasowali się na 2. miejscu w klasyfikacji drużynowej. Po pierwsze miejsce sięgnęli Mark Griffin i Aaron Lakeman (Rubena RockyTrail Racing).

Pozostałe kategorie
W wyścigu kobiet zwycięstwo ponownie odniosła Amerykanka Kate Major. Zwyciężczyni prologu zdystansowała drugą na mecie Alice Pirard (O2 Bikers - WMTB.be - Schwalbe) o ponad 30 minut.

Wśród mastersów w kategorii wiekowej M1 (1982-1973) zwyciężył Werner van der Merwe (Subaru/marathonMTB.com). W M2 (1972-1963) pierwsze miejsce ponownie zajął Marc Baechli, a w M3 sukces z wczorajszego dnia powtórzył Milan Spolc.

Jutro na kolarzy czeka maratoński etap z Atherton do Irvinebank z dystansem 111km i 2700 metrami przewyższeń do pokonania.