CT: Rybarik zwycięża na prologu

18. Crocodile Trophy, 20-28.10, Australia, etap 1: Cairns - Smithfield, 30km

Czech Ivan Rybarik (Rubena Rocky Trail Racing) niespodziewanie wygrał 1. etap Crocodile Trophy w elicie mężczyzn. W kategorii drużynowej Szymon Zacharski i Filip Kuźniak (Team KUBIS Gomola Trans Airco) uplasowali się na 3. i 4. miejscu.

Czech Ivan Rybarik (Rubena Rocky Trail Racing) niespodziewanie wygrał 1. etap Crocodile Trophy w elicie mężczyzn. W kategorii drużynowej Szymon Zacharski i Filip Kuźniak (Team KUBIS Gomola Trans Airco) uplasowali się na 3. i 4. miejscu.Rywalizacja na pierwszym etapie australijskich zmagań rozgrywana była na 5-kilometrowej rundzie, która zawodnicy pokonywali sześciokrotnie. Po raz pierwszy zawody zostały rozpoczęte w Cairns, w tropikalnej prowincji Queensland, a na starcie pojawiło się ponad 130 kolarzy. Wysoka temperatura, singletrack oraz duża liczba trudności technicznych były głównymi trudnościami dzisiejszych zmagań na krokodylim terenie. Warto dodać, że odbywał się na niej także puchar świata XC. Całość była współorganizowana z lokalnym klubem kolarstwa górskiego Cairns MTB Club.

W tegorocznej edycji większość kibiców i zawodników spodziewała się dominacji Czecha Ondreja Fojtika, który w 2008 roku wygrał klasyfikację generalną Krokodyla. Niespodziewanie głównym protagonistą prologu okazał się jego rodak, Ivan Rybarik. Sąsiad zza naszej południowej granicy już na starcie zostawił większą część stawki za sobą i utrzymywał prowadzenie do samej mety w Smithfield. Zawodnik Rubena Rocky Trail Racing wygrał etap z czasem 1:31.21. Drugie miejsce w klasyfikacji indywidualnej mężczyzn zajął Mike Mulkens, a trzeci był Jason English - kolega Rybarika z ekipy.

Zwycięzca wyścigu przyznał, że spodziewał się dobrego występu w tegorocznej edycji: "Dzisiaj byłem przekonany, że tylko wczesny atak może doprowadzić do końcowego zwycięstwa. Sama trasa była bardzo fajna i interesująca technicznie, co jest idealne dla moich preferencji. Mimo wszystko przez cały czas byłem uważny i starałem się zbytnio nie ryzykować - w końcu to dopiero początek zmagań. A chciałbym zostać na prowadzeniu jak najdłużej, najlepiej do końca! Muszę na bieżąco reagować na poczynania rywali".

Mike Mulkens, drugi na mecie, był blisko zwycięzcy, ale mimo wszystko Rybarik okazał się dzisiaj mocniejszy: "Od samego startu tempo było bardzo wysokie, pełen gaz! Dodatkowym utrudnieniem było przebicie się do przodu, trasa była w wielu miejscach wąska. Byłem szczęśliwy, kiedy okazało się że w końcu przebiłem się na drugą pozycję. Rybarik okazał się jednak dla mnie zbyt szybki, zwłaszcza na tego typu trasie, która nie jest moją specjalnością".

Trzecim zawodnikiem elity w prologu był Jason English (Rubena Rocky Trail Racing). Australijczyk objął jednocześnie prowadzenie w klasyfikacji generalnej najlepszych zawodników kontynentu.

Ondrej Fojtik, początkowy faworyt, ukończył zmagania na szóstej pozycji.

Polacy spisali się nieźle na prologu - Szymon Zacharski i Filip Kuźniak (Team KUBIS Gomola Trans Airco) uplasowali się na 3. i 4. miejscu w klasyfikacji drużynowej. Po pierwsze dwa miejsce sięgnęli Mark Griffin i Aaron Lakeman (Rubena RockyTrail Racing). W klasyfikacji generalnej wyścigu Polacy plasują się na 32. i 33. pozycji.

Pozostałe kategorie
W wyścigu kobiet zwycięstwo odniosła Amerykanka Kate Major. Jej jedyną rywalką była Alice Pirard (O2 Bikers - WMTB.be - Schwalbe), która przegrała ze zwyciężczynią prologu o zaledwie 2 sekundy. Trzecie miejsce Jade Forsyth zostało osiągnięte dopiero po 14 minutach od przyjazdu pierwszych zawodniczek.

Wśród mastersów w kategorii wiekowej M1 (1982-1973) zwyciężył Jeremy Ross (Crocodile Tears). W M2 (1972-1963) pierwsze miejsce zajął Marc Baechli, a w M3 sukces osiągnął Milan Spolc.

Jutro na kolarzy czeka typowo maratoński etap z Cairns do Lake Tinaroo z dystansem 92km i 2500 metrami przewyższeń do pokonania.