Sauser i Stander wreszcie zwyciężają

8. Cape Epic (27.03-03.04.2011, SHC, RPA)

Burry Stander i Christoph Sauser (36One Songo-Specialized) zostali zwycięzcami zakończonego dziś wyścigu Cape Epic. Ostatni etap padł łupem braci Mathiasa i Lukasa Fluckigera (Trek World Racing).

Burry Stander i Christoph Sauser (36One Songo-Specialized) zostali zwycięzcami zakończonego dziś wyścigu Cape Epic. Ostatni etap padł łupem braci Mathiasa i Lukasa Fluckigera (Trek World Racing).Ostatni etap był najkrótszy w tegorocznym Cape Epic, liczył zaledwie 59 kilometrów (choć 1700 metrów przewyższenia) i trudno było się spodziewać, że w klasyfikacji generalnej zajdą poważniejsze zmiany. Burry Stander i Christoph Sauser (36One Songo – Specialized) mieli 11 minut przewagi nad zespołem Multivan Merida (Hannes Genze/Jochen Kaess) i tylko pech mógł im odebrać zwycięstwo w wyścigu, o które od dwóch lat walczyli. W 2009 roku zajęli szóste miejsce, rok temu byli drudzy, by w tym roku stanąć na najwyższym stopniu podium.

Na ostatnim etapie zajęli dopiero 5. miejsce, jednak od początku nie szło im najlepiej. Już po kilku kilometrach jazdy mieli defekt, co kosztowało ich utratę kontaktu z czołówką i kilka minut straty. Zanim udało im się dogonić czołówkę na podjeździe, zaatakowali Hannes Genze i Jochen Kaess (Multivan Merida), a także bracia Mathias i Lukas Fluckiger (Trek World Racing). Zdołali oni wypracować sobie kilkuminutową przewagę na podjeździe i na półmetku etapu jechali prawie 3 minuty przed grupą pościgową, w której były dwie ekipy Bulls, Multivan Merida 1 i 2, Versluys-Evenza, BMC Mountainbike Racing i Songo-Specialized.

Pozostałe 30 kilometrów do mety, mocno pofałdowane z kilkoma większymi podjazdami po parę kilometrów, rozerwały stawkę. Na czoło wysunęli się kolarze Trek World Racing, którzy powiększali swoją przewagę nad Genze i Kaessem. Ostatecznie na mecie bracia Fluckiger zameldowali się ponad dwie minuty przed Multivan Merida, a trzecie miejsce na podium, po finiszu z grupki, wywalczyli Jose Antonio Hermida i Ralph Naef (Multivan Merida 3), wyprzedzając ekipy BMC i Songo-Specialized.

Po prologi i siedmiu etapach, 707 przejechanych kilometrach i prawie 15000 metrach wspinaczki, Sauser i Stander wyprzedzili w klasyfikacji generalnej Genze i Kaessa o 7 minut, a ubiegłorocznych zwycięzców, kolarzy Bulls 1 (Karl Platt i Stefan Sahm) o ponad 20 minut.

Zbigniew Mossoczy i Jakub Sikorski (Sikorski bikeBoard Team) na dzisiejszym etapie zajęli . miejsce, natomiast w klasyfikacji generalnej uplasowali się na 97. pozycji.