Nowości na talerzu!

Drukuj

W dzisiejszym odcinku krótkie interview z nowościami biotechnologicznymi i tym na co wpadli naukowcy aby nieco "urozmaicić" nasze codziennie menu!<br />

Super-brokuły w natarciu!
Zwykłe brokuły dobrze przyrządzone są pyszne a co dopiero te słodsze i posiadające aż 40% więcej przeciwutleniaczy niż zwykła odmiana? Możemy za to podziękować australijskim naukowcom, tym bardziej że ich zdaniem roślina o nazwie „Booster Broccoli” nie jest wynikiem modyfikacji genetycznej, ale zostały wyselekcjonowane z pośród 400 naturalnych odmian i to właśnie teraz te - mają być hodowane na szeroką skalę. W fazie testów są również inne warzywne pyszności jak sałata, pomidory czy papryka, kalafiory, cebula czy marchew! Projekt jak na razie pochłonął jedyne 20 mln dolarów, ale Australijczycy twierdzą, że na zwrot inwestycji nie trzeba będzie długo czekać. (ABC News)

Krowie mleko donorem taniej insuliny.
Tym razem błysnęli Argentyńczycy, którym udało się tak zmodyfikować i sklonować 4 jałówki rasy jersey, że gdy osiągną dojrzałość będą wytwarzać mleko zawierające ludzką insulinę a co więcej będzie on o 30% tańsza od „tradycyjnej”. Uzyskane mleko tradycyjnie po udoju oczyszcza się i rafinuje dzięki czemu otrzymujemy insulinę, która ratuje zdrowie wielu chorych. Już wcześniej wykorzystywano do podobnego celu kozy i inne krowy, które produkowały określone białka ludzkie. (Reuter)Pomidorowe hity
Naukowcy w Wielkiej Brytanii, we współpracy z kolegami z Japonii i Niemiec, opracowali gatunek pomidorów, zawierający trzy razy więcej ß-karoten niż przeciętny pomidor. Badania sugerują, że wyższe spożycie produktów zawierających ß-karoten może korzystnie wpływać na układ immunologiczny a także zmniejszać uszkodzenia skóry, spowodowane promieniowaniem ultrafioletowym.

Nie tyle same pomidory co ich przetwory jak soki, zupy, sosy i keczupy są ważnym źródłem karotenoidów w diecie. Produkty te zawierają również inne ważne substancje odżywcze takie jak witamina E, witamina C i flawonoidy. Jednak większość ludzi spożywa mniej owoców i warzyw niż zalecane pięć porcji dziennie a że nie da się nikogo zmusić ani kontrolować jednym ze sposobów może być właśnie zwiększenie ich koncentracji w owocach i warzywach. Otrzymane pomidory zawierają do 3,5 raza więcej ß-karotenu niż tradycyjne. Modyfikacja nie wpływa na wzrost i rozwój rośliny a cecha ta może być przekazana następnym pokoleniom. Naukowcy sugerują że podaż ß-karotenu w postaci naturalnej będzie dużo bardziej skuteczna niż suplementacja tabletkami, gdyż wykazano działanie synergiczne karotenoidów z innymi substancjami odżywczymi których jest cała masa w żywych roślinach i ich przetworach. (Food Today)

 


Ryż na ratunek anemii i brakom witaminy A!
Kolejny sukces naukowców ratunkiem dla słabo rozwiniętych krajów Trzeciego Świata. Nie dość że tani, łatwo osiągalny to jeszcze dostarczający sporej dawki żelaza oraz witaminy A – ryż po modyfikacji genetycznej. Zwłaszcza w tych krajach notuje się dużą umieralność na tle niedożywienia, anemii i kalectwa matek i dzieci. Zwiększenie tych biopierwiastków w podstawowej diecie jaką jest ryż – daje spore szanse na redukcję tych schorzeń.

Nowe cechy będą wprowadzone do kilku lokalnych odmian ryżu w Międzynarodowym Instytucie Badań Ryżu (International Rice Research Institute - IRRI) na Filipinach a następnie udostępnione do uprawy miejscowym rolnikom. Tradycyjne ziarna ryżu zawierają antyodżywczy kwas fitynowy, która może uniemożliwiać wchłanianie żelaza w układzie trawiennym człowieka. Ponadto, tylko zielone części sadzonki ryżu (nie ziarno) zawierają najważniejszy prekursor witaminy A (ß-karoten). To dlatego niedokrwistość i niedobory witaminy A są tak rozpowszechnione w rejonach, w których ryż stanowi podstawę wyżywienia.

Dwa nowe geny z fasoli szparagowej oraz jednego z drobnoustrojów zostały wprowadzone do odmian ryżu, czego efektem było podwojenie zawartości żelaza. Co więcej, w normalnych odmianach ryżu trudno jest usunąć kwas fitynowy podczas gotowania. Tutaj – w nowych odmianach problem ten zanika. Prekuror witaminy A (B-karoten będzie odkładał się w łuskach ziarna, a 300gramowa porcja ugotowanego ryżu będzie w stanie pokryć dziennie zapotrzebowanie na tą witaminę. (Unicef)

My - kolarze powinniśmy zwrócić szczególną uwagę na ten właśnie produkt, który zaraz po makaronie, którego mamy przesyt po sezonie startowym, powinien stanowić podstawę mistrzowskiej diety. Ryż to przede wszystkim węglowodany złożone i pokarm o niskim indeksie glikemicznym więc w rezultacie zyskujemy energię na długi czas. Ryż brązowy dostarcza ogromnej ilości witamin z grupy B i składników mineralnych takich jak wapń, magnez a nawet żelazo. Ryż zwiększa także przyswajanie aminokwasów, daje energię pracującym mięśniom, może być składnikiem niskotłuszczowej diety odchudzającej a błonnik w nim zawarty daje uczucie sytości na dłuższy czas a także pomaga pozbyć się szkodliwych, toksycznych produktów przemiany materii, wiąże i usuwa kwasy żółciowe a także obniża poziom cholesterolu. Co ciekawe - niema właściwości alergennych i może być pokarmem chorych na celiakię ( alergia na gluten ).