Podręcznik treningu z miernikiem mocy

Drukuj

W końcu doczekaliśmy się pierwszej publikacji książkowej na temat treningu z miernikiem mocy. Podręcznik treningu z pomiarem mocy autorstwa Joe Friela to lektura, na którą wielu czekało z niecierpliwością.

W końcu doczekaliśmy się pierwszej publikacji książkowej na temat treningu z miernikiem mocy. Podręcznik treningu z pomiarem mocy autorstwa Joe Friela to lektura, na którą wielu czekało z niecierpliwością.

Książka powstała w ramach programu edukacyjnego PowerTap. „Podręcznik treningu z miernikiem mocy” jest polskim przekładem książki „Power Meter Handbook” autorstwa Joe Friela – znanego w Polsce i na świecie trenera kolarstwa i triathlonu. Po serii „Biblii treningu” (wyd. BukRower) i  „Treningu z pulsometrem” (wyd. Inne Spacery) nadchodzi czas na trening z miernikiem mocy.

Mierniki mocy są coraz bardziej popularne i spotkać idzie je już nie tylko w zawodowym peletonie, ale coraz częściej również w poważnie traktowanym sporcie amatorskim. Dotychczas ich użytkownicy musieli szukać informacji na temat treningu w publikacjach anglojęzycznych. Tylko niewielu zawodników i trenerów miało dostęp do wiedzy na temat treningu, a mierniki mocy w rowerach niejednokrotnie stanowiły po części drogi gadżet, niżeli potężne narzędzie treningowe. Mamy nadzieję, że dzięki tej książce wzrośnie świadomość sportowa i poziom wykorzystania potencjału zawodników oraz zaawansowanej technologii jaką jest pomiar mocy. Przedstawiamy kilka fragmentów, które są jedynie namiastką wiedzy zawartej w tej publikacji.

Miernik mocy to potężne narzędzie do treningu. To urządzenie, które potencjalnie może w większym stopniu zwiększyć twoją kondycję i szybkość jazdy niż którakolwiek inna część twojego roweru. Nawet jeżeli zajmujesz się sportem od wielu lat, nawet jeżeli uważasz, że osiągnąłeś najwyższy poziom sportowy, zapewniam, że masz jeszcze wiele do zrobienia. Trenowałem wielu zawodników, którzy jako średniacy kończyli wyścigi w grupie, a po jednym sezonie treningów z miernikiem mocy stawali na podium. Jestem pewien, że ty również możesz coś poprawić. Twój potencjał wydolnościowy jest wyjątkowo wysoki i jak u większości zawodników nie w pełni wykorzystany. Tu miernik mocy może wiele zdziałać. Znasz kogoś, kto posiada miernik mocy, ale nigdy nie zanotował znaczącej poprawy dyspozycji, która wynikałaby z wykorzystania tego urządzenia? Taka sytuacja zdarza się często. Pomiar mocy to nie magia – nie wystarczy zamontować miernik mocy w rowerze, by wszystko przychodziło łatwiej i szybciej. (J.Friel: Podręcznik treningu z miernikiem mocy)

Autor prostym językiem opisuje zasadę działania systemu treningowego opartego na pomiarze mocy. Począwszy od podstawowych pojęć z dziedziny fizyki, poprzez funkcje liczników,  skończywszy na analizie plików i konstruowaniu planów treningowych. W książce zostały opisane takie współczynniki jak IF (współczynnik intensywności),  NP (moc znormalizowana), TSS (training stress score), ATL (ostre obciążanie treningiem), CTL (przewlekłe obciążanie treningiem), TSB ( równowaga obciążenia treningiem), itp.

Posiadacze mierników mocy będą mogli teraz dogłębnie poznać wszystkie wskaźniki mocy i w pełni wykorzystywać zalety swojego urządzenia. Natomiast zawodnicy, którzy nadal trenują z pulsometrem, będą mogli dowiedzieć się jak tętno reaguje na czas pracy i intensywność, pozwoli im to inaczej spojrzeć na swój trening.

W przeciwieństwie do tego, co myśli większość zawodników, tętno jest wartością reaktywną, a nie proaktywną. Innymi słowy, jest odpowiedzią na to, co robią nasze mięśnie. Nie powoduje, że mięśnie pracują mocniej. To nie jest „silnik” – to po prostu „pompa paliwa”. Kiedy silnik (mięśnie) zaczyna pracować mocniej, na przykład podczas jazdy pod górę, serce odpowiada, pompując więcej
krwi, aby umożliwić pracę mięśniom. Opieranie treningu jedynie na tętnie, to tak, jakby do określania prędkości jazdy samochodu używać wskaźnika paliwa. (J.Friel: Podręcznik treningu z miernikiem mocy)

Książka jest skierowana do wszystkich zawodników trenujących sporty związane z rowerem. Kolarze szosowi, triathloniści i maratończycy będą mogli poznać możliwości wykorzystania miernika mocy w swojej dyscyplinie. Dla każdej z tych dyscyplin autor poświęcił odrębny rozdział opisując okresy przygotowawcze wraz z propozycjami treningów i tygodniowych planów do każdego okresu. 

Mamy nadzieję, że w tej publikacji każdy znajdzie coś dla siebie i być może pozwoli to wam na osiągnięcie nowego wyższego poziomu sportowego. Zapraszamy do lektury. 

Więcej informacji szukajcie na www.makra-sport.plwww.powertap.pl.