Poznajemy markę Spank i jej ofertę na 2024 rok!

Sprawdź, jakie produkty znajdziesz w ofercie marki Spank oraz dowiedz się dla kogo dedykowane są jej komponenty!?

Drukuj

Spank jest firmą znaną przede wszystkim z produkcji kierownic, mostków, obręczy i całych kół. Mało kto jednak wie, że Spank samodzielnie przeprowadza cały proces produkcyjny, co dziś jest już rynkowym ewenementem… Poznajcie bliżej markę i jej ofertę!

Spank to tajwański producent, który działa od 2002 roku. Firma ma swojej ofercie różne komponenty rowerowe, a największą koncentrację w swojej kolekcji kładzie na kierownice, mostki, siodła, obręcze, piasty i całe koła. Bez dwóch zdań core oferty stanowią produkty dedykowane do agresywnego jeżdżenia na MTB – od trailu począwszy na DH i skakaniu prawdziwych dirtowych hop skończywszy. Oczywiście w ofercie dla siebie znajdą też coś fani jazdy w stylu XC, czy gravelu, ale bez dwóch zdań Spank do przede wszystkim mocne MTB i grawitacja, a reszta to kilka uzupełniających produktów. Zresztą najwięcej ciekawych rozwiązań i patentów tajwański producenta posiada właśnie w tym obszarze. 

 

 

 

 

Najciekawszym z nich jest Vibrocore, czyli specjalna pianka wtłaczana do wnętrza aluminiowych kierownic i obręczy, której zadaniem jest redukcja wibracji przenoszonych na nasze dłonie i ramiona w przypadku kierownic oraz cały rower w przypadku felg. To nie tylko ma zwiększać komfort jazdy, redukować zmęczenie, czy poprawiać panowanie nad rowerem, ale – co ciekawe – poprawia też sztywność komponentów! Kolekcja Spanka ma jeszcze jedną bardzo ciekawą cechę, a mianowicie bogactwo kolorów. W zasadzie każdy komponent dostępny jest w kilku wariantach kolorystycznych, a wersja czarna dodatkowo zawsze ma kilka opcji kolorystycznych samego logotypu. Osoby lubiące barwne kolory i taką estetyczną zabawę komponentami z pewnością będą mieli w czym przebierać! 

 

 

Poniżej zaprezentujemy Wam kilka przykładowych produktów z oferty, ale zanim do tego przejdziemy warto powiedzieć jeszcze o jednym, a z zasadzie podkreślić to, o czym pisaliśmy na wstępie. Spank chwali się, że cały proces produkcyjny wykonuje samodzielnie we własnej fabryce, co – jak powszechnie wiadomo — jest obecnie rzadkością w branży. Mało tego, firma dodaje się, że jako podwykonawca produkuje aluminiowe obręcze dla wielu czołowych marek z rynku kół! 

 

Kierownice i mostki 

 
 

 

Oferta kierownic Spanka jest bardzo bogata. Znajdziemy w niej aż 9 modeli do MTB i 2 gravelowe. Zakres personalizacji jest ogromny. Jedne modele mają Vibrocore, inne nie. Do tego występują w wielu opcjach uniesień (rise), jak również różnych gięciach. Maksymalna szerokość kierownicy, jaką spotkacie w ofercie to aż 820 mm! Oczywiście każdą można docinać, a ułatwi to podziałka na końcach.

 

 

Poza tym – jak przystało na mocne MTB – komponenty występują w opcjach zarówno z mocowaniem 35 mm, jak i klasycznym 31,8 mm, niegdyś zwanym oversize. Z naszego punktu widzenia smakowicie wyglądają modele z Vibrocore, które zresztą zapowiadają się nie tylko interesująco w przypadku MTB, ale też w gravelowych barankach, gdzie wsparcie w obszarze rozpraszania wibracji jest chyba nawet bardziej wymagane, niż w MTB, gdzie sporo robi jednak grubsze ogumienie i amortyzacja. 

 
 

 

Kokpit to oczywiście nie tylko kierownica, dlatego Spank ma swojej ofercie aż 10 modeli mostków, a wśród nich oczywiście różne opcje długości i kolorów. Paleta barw dostępnych we wspornikach kierownicy jest chyba nawet bardziej spektakularna, niż w przypadku kierownic. Warto dodać, że głównie dostępne są bardzo krótkie wsporniki typowe dla dyscyplin od trailu wzwyż (mowa o skoku zawieszenia oczywiście). W kolekcji są opcje pod 35 mm i 31,8 mm oraz mostki dedykowane do widelców dwu-półkowych. 

 

Chwyty i pedały

 
 

 

Kropką nad i w każdym kokpicie są chwyty mające bezpośredni kontakt – jako punkt podparcia – z ciałem ridera. Tutaj też mamy kilka opcji ciekawych modeli gripów oraz owijek dedykowanych do gravela lub szosy. Natomiast najciekawiej prezentuje się skręcany gumowy model chwytów Spank Spike Grip, który występuje w opcji 30 lub 33 mm pod większe dłonie i ma zintegrowany wzmacniany ,,korek kierownicy”, który przyda się przy mocniejszych dzwonach i opieraniu roweru o kamienie. W ofercie są również pedały Spank Ozzy Reboot o super-cienkim profilu 12 mm dla jak największego prześwitu między nimi a podłożem. Ciekawie wygląda też model Spoon, który występuje w trzech wielkościach platformy, aby dopasować się jak najlepiej do rozmiaru buta ridera. 

 

Koła, piasty i obręcze

 
 

 

Równie mocna gałąź oferty to kompletne koła, jak i same obręcze oraz piasty. W kontekście felg mamy w zasadzie pełny wybór odpowiedniego modelu do uprawianej przez siebie dyscypliny z szeroko pojętego grawitacyjnego MTB. Wśród 11 dostępnych obręczy znajdziemy różne szerokości wewnętrzne, modele z Vibrocore lub bez i warianty pod koła 24”, 26”, 27,5” i 29”. Warto dodać, że ranty mają specjalny patent zapobiegający zsuwaniu się opon z felgi, kiedy ciśnienie okaże się być zbyt niskie do siły powstałej przy pokonywaniu zakrętu czy twardego lądowania. Jak zwykle w Spanku, są też opcje różnych kolorów. 

 
 

 

Przy kilku modelach piast dostępnych w kolekcji warto wspomnieć, że są opcje z klasycznym kołnierzem pod szprychy J-bend oraz modele pod proste szprychy straightpull, a wyróżnikiem Spanka jest system wolnobiegu Hex Drive 102T mający 102 punkty zazębienia, w którym pracuje 6 zapadek, co daje nam klik co 3,5 stopnia. 

 

Z całą ofertą i patentami Spanka warto zapoznać się na ich stronie: spank-ind.com

Polski dystrybutor: www.levelsportkoncept.pl