CYKLO: podsumowanie sezonu 2019

Trójmiejskie Stowarzyszenie Rowerowe w dobiegającym końca sezonie 2019 zaprosiło kolarzy na dziesięć wyścigów. W puli znalazły się imprezy szosowe oraz cross country.

Imponująca ENERGA CYKLO CUP

To był już drugi sezon szosowego ścigania w serii ENERGA CYKLO CUP, w ramach której kolarze amatorzy walczyli o punkty do klasyfikacji generalnej w sześciu mocno zróżnicowanych wyścigach. Sezon otwarto w ostatni weekend kwietnia szybkim i płaskim wyścigiem CYKLO Lębork, rozegranym, w strugach deszczu, ze startem i metą w centrum Miasta Lęborka. Dwa tygodnie później na nowej trasie w Krokowej kolarze zmierzyli się z wymagającą, jak na Pomorze, trasą z kulminacyjnym momentem na podjeździe pod Sobieńczyce. Spracowani zawodnicy po ukończeniu podjazdu mieli do mety w Krokowej jeszcze cztery kilometry, a na sprinterskim finiszu dochodziło do licznych przetasowań, gdzie zmieniały się szyki ustalone na podjeździe.

Trzeci etap ENERGA CYKLO CUP nie pozostawił czasu na oddech – raptem tydzień po starcie w Krokowej kolarze ścigali się już w Gniewinie, położonym po przeciwnej stronie Jeziora Żarnowieckiego. To tutaj miał miejsce w 2014 roku pierwszy wyścig CYKLO Gniewino; w bieżącym roku rywalizowano na doskonale znanej trasie, zwieńczonej podjazdem „pod zbiornik”. W połowie czerwca uczestnicy ENERGA CYKLO CUP przybyli do Gminy Linia i miejscowości Strzepcz. Tamtejsza trasa w zeszłym sezonie została, głosami uczestników, uznana za najbardziej atrakcyjną i ciekawą. Znakomita trasa i ściganie w letniej aurze zwieńczone zostały kąpielą w jeziorze i możliwością udziału w Festynie Powitanie Lata organizowanym przez Gminę Linia.

 
CYKLO Gdynia XC 2019

Na początku sierpnia organizatorzy zaprosili kolarzy do Pelplina, gdzie miejsce startu i mety usytuowane było w samym sercu miasta, przy zabytkowej bazylice katedralnej. Trasa – płaska i szybka, została zapamiętana z poprzednich edycji jako bardzo wietrzna, jednak tym razem było zdecydowanie spokojniej. Na sam koniec, tradycji stało się zadość – zakończenie sezonu, które miało miejsce w połowie września, zorganizowano w Kartuzach. Niełatwa, wymagająca i rozegrana w wietrznych warunkach trasa rozstrzygnęła klasyfikacje generalne cyklu.

W każdym sezonie staramy się wprowadzać pewnego rodzaju nowości, mające uatrakcyjnić nasze imprezy i uczynić je przede wszystkim bezpieczniejsze ale bardziej atrakcyjne dla uczestników. W tym sezonie zdecydowaliśmy się na podział sektorowy Małego Dystansu, w tym osobny start kobiet. Rozwiązanie to sprawdziło się i w kolejnym sezonie na pewno będziemy je kontynuować. Co do planów na 2019 to aktualnie jest jeszcze trochę za wcześnie, aby przedstawiać ostateczny kalendarz imprez, jednak chcielibyśmy aby większość z rozgrywanych wyścigów zostało w swoich lokalizacjach. Cały czas szukamy kolejnych,  nowych lokalizacji oraz Samorządów chętnych do współpracy z nami przy organizacji coraz to popularniejszych wyścigów szosowych.

- mówi organizator, Bartek Glaas.

Komentarz Marty, uczestniczki:

Podczas imprez szosowych Cyklo panuje świetna atmosfera i udzielają się pozytywne emocje. Uczestniczyłam w nich wcześniej tylko jako kibic, bo myślałam, że takie ściganie nie jest dla mnie, ze może to nie jest bezpieczne; tłum na starcie, trudna trasa... Ale przecież niedzielne coffeeride to też często kilkadziesiąt kilometrów w niezłym tempie, a dzięki podzielonym na sektory startom w wyścigu jedzie się w nieco mniejszej grupie.

Te argumenty przekonały mnie do pierwszego startu i było świetnie! Strach zniknął po pierwszych kilometrach, a emocje podczas wjazdu na metę były bezcenne. Petarda.

Namawiam wszystkich, którzy się wahają :) W 2020 na pewno startuję w całym cyklu.

Cyklo Krokowa 2019
Cyklo Kartuzy 2019

Czas na cross country

Kolejną serią był Gdańsk XC Cup, czyli cykl trzech imprez rozgrywanych w kultowych miejscówkach w okolicznych gdańskich lasach. Cykl został zorganizowany przy współudziale Miasta Gdańsk i Gdańskiego Ośrodka Sportu. W tym roku zmianą był przebieg trasy ostatniej edycji, czyli Abrahama.

Zmienione zostało miejsce startu i mety, a wraz z nimi również kompletnie zmieniła przebieg końcówka trasy, która aktualnie przebiega zupełnie nowymi odcinkami, jest bardziej wymagająca technicznie. Aktualnie możemy już zapowiedzieć dalsze prace nad trasami, dalszą ich modyfikację na zasadzie – bardziej technicznie, mniej „pustych przelotów", jednak musimy pamiętać, że jesteśmy gośćmi tyko użyczającymi teren od Lasów Państwowych i nie zawsze przebieg planowanej trasy jest akceptowany przez właściciela terenu.

- opowiada organizator.

Również przy współudziale Miasta Gdańsk i Gdańskiego Ośrodka Sportu na Stadionie Lekkoatletycznym ścigały się w „Gdańskich Zawodach na Kółkach” dzieci i młodzież.

Możemy być również dumni, że została nam powierzona organizacja wyścigu MTB podczas XIX Letnich Igrzysk Polonijnych, które miały miejsce w Gdyni.

- podkreśla organizator.

 
Cyklo Strzepcz 2019

Obiecujący CYKLO Gdynia XC

Impreza, z którą organizatorzy wiążą duże nadzieję, to CYKLO Gdynia XC, organizowana wspólnie z Miastem Gdynia jako gospodarzem Wyścigu. Dla kontynuacji i jednocześnie podtrzymania gdyńskiej tradycję oferowania imprez kolarskich o największym formacie, planowana jest docelowo organizacja Mistrzostwa Polski XC. Aby dojść do tego etapu, w planie na sezon 2020 jest organizacja Pucharu Polski MTB XCO na mocno zmodyfikowanej gdyńskiej trasie.

Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do pomocy w organizacji naszych imprez: Sponsorom, Samorządom, Partnerom, osobom nas wspomagającym, a także wszystkim uczestnikom. Do zobaczenia niebawem!

- mówi Bartek Glaas.

To jeszcze nie koniec ścigania na ten rok: 10 listopada odbędzie się wyścig o charakterze gravelowym. O szczegółach wydarzenia będziemy informowali w kolejnych dniach.

Podobne artykuły