Bike Maraton 2023: kalendarz imprez

Poznaj kalendarz imprez Bike Maraton na 2023 rok - największego cyklu maratonów MTB w Polsce.

Drukuj

Znamy już kompletny kalendarz wyścigów Bike Maraton na sezon 2023. Sprawdźcie, gdzie i kiedy będzie można się pościgać na trasach imprez tego cyklu?

Bike Maraton to uznana marka na mapie krajowych wyścigów MTB. Słynie ze świetnej organizacji, ciekawych tras i wysokiego poziomu sportowego. Te czynniki sprawiają, że przyciąga na start zarówno początkujących amatorów, jak również wprawnych maratończyków i czołowych zawodników. Tu każdy znajdzie coś dla siebie, a o dopasowanie do indywidualnych możliwości dba szerokie spektrum tras - do wyboru są 4 dystanse, a do tego organizowane są jeszcze wyścigi towarzyszące dla dzieci. 

 

 

Przed końcem minionego roku organizatorzy ujawnili planowane daty wszystkich zaplanowanych edycji cyklu Bike Maraton 2023, natomiast w terminarzu widniał jeszcze jeden znak zapytania. Teraz zaprezentowano już pełny kalendarz, oto on:

 

  • 22 kwietnia - Miękinia
  • 6 maja - Polanica - Zdrój
  • 21 maja - Jelenia Góra
  • 3 czerwca - Złotoryja
  • 17 czerwca - Bardo 
  • 15 lipca - Bielawa
  • 6 sierpnia - Obiszów
  • 9 września - Szklarskiej Poręba
  • 7 października - Finał cyklu w Sobótce
 

 

Bike Maraton 2023 - miejscówki w skrócie

Start sezonu tradycyjnie odbywa się w Miękini, tym razem 22 kwietnia. Choć to pozornie płaska lokalizacja na uczestników czeka bardzo urozmaicona i pełna singli trasa o mocno interwałowym charakterze. Kto będzie tu pierwszy raz może się zdziwić, jak dobrze można poszaleć na MTB w bezpośredniej okolicy Wrocławia. Dwa tygodnie później - 6 maja - Bike Maraton zawita po raz pierwszy w górach. Uczestnicy będą rywalizować na trasie w Polanicy - Zdroju. Tu z reguły uczestnicy mają do pokonania dość szybką trasę przeplataną ciekawymi odcinkami wymagającymi technicznie. O tej porze roku w górach często karty rozdaje też wymagająca pogoda. Kolejny przystanek to Jelenia-Góra 21 maja, będzie to najwcześniej rozegrana edycja w tym mieście w historii Bike Maratonu. Uczestnicy będą więc mogli poczuć klimat wczesnej wiosny w Karkonoszach, a my - również jako startujący - jesteśmy ciekawi, który tym razem wariant trasy zdecydują się wybrać dla nas organizatorzy. Skoro w grafiku nie ma Kowar to być może właśnie ten kierunek? Znowu tylko dwa tygodnie przerwy i 3 czerwca uczestnicy spotkają się w Złotoryi, gdzie znajduje się jedna z najciekawszych i wyjątkowo urozmaiconych tras całego cyklu. Przedwakacyjny okres startów zamknie edycja w Bardzie 17 czerwca. To miejscowość, w której w sezonie 2022 odbyły się Mistrzostwa Polski w Maratonie MTB.

 

W połowie wakacji, 15 lipca odbędzie się kultowa i trudna Bielawa, która słynie z ciężkiej trasy i upałów, po których można się ochłodzić w Jeziorze Bielawskim, przy którym zlokalizowany jest start. Kolejną miejscówką jest Obiszów, gdzie na uczestników czeka bardzo interwałowa trasa, która potrafi dać w kość bardziej, niż niejeden górski maraton. W Obiszowie zawodnicy będą ścigać się 6 sierpnia. Potem na maratończyków czekają dwie kultowe już edycje. 9 września odbędzie się maraton w Szklarskiej Porębie, który jest wyjątkowy ze względów historycznych, ale też naprawdę ciekawej i wymagającej trasy. No i wreszcie finał, 7 października w Sobótce - to miejsce wyjątkowe, bo na niepozornym i dość małym obszarze znajduje się ogromne bogactwo świetnych tras MTB. Kto jeszcze tu nie był, musi spróbować!

 

 

Co jeszcze w kalendarzu Grabek Promotion?

Firma Grabek Promotion, która stoi za Bike Maratonem przygotowuje też wiele innych wyścigów kolarskich. Termin do zarezerwowania dla pasjonatów MTB to przełom czerwca i lipca - wtedy w Szklarskiej Porębie odbywa się godna uwagi etapówka MTB Bike Adventure. Fajną imprezą, która jest zaplanowana na 22 lipca będzie polska eliminacja gravelowych Mistrzostw Świata – Gravel Adventure w Świeradowie - Zdroju (jeden z wyścigów TREK UCI Gravel World Series). Poza tym dla fanów jazdy w terenie i brutalnego skatowania się Grabek ma też Uphill Race Śnieżka w Karpacz - wyścig wyjątkowy, warty do odhaczenia choć raz w swoim kolarskim życiu. Z kolei fani szosy będą ścigać się w Szosowych Klasykach, które współtworzą cykl PKO Ubezpieczenia Via Dolny Śląsk. Jednym słowem - trzeba szykować nogę, a ekipa Bike Maratonu zapowiada, że wkrótce poda nam szczegóły zmian i nowości, które mają wzbogacić cykl… czekamy!

 

Strona organizatora: bikemaraton.com.pl