Jeszcze kilka miesięcy temu publikowaliśmy artykuł dotyczący konieczności wprowadzenia zmian w cyklu Pucharu Polski MTB. Większość zawodników nie wyrażała się pochlebnie na temat formy organizacji zawodów, ale niektórzy liczyli na poprawę sytuacji w kolejnym, czyli obecnym sezonie. Jak się okazuje, zmiany rzeczywiście zaszły, ale mają raczej charakter kosmetyczny aniżeli stawiający na nogi chylące się ku upadkowi polskie kolarstwo MTB.
Organizowany wspólnie przez PZKOl i Lang Team Puchar Polski miał być cyklem, który tchnie nowe życie do rywalizacji w kolarstwie górskim, szczególnie w kategorii mężczyzn. Połączenie dwóch największych sił w polskim sporcie rowerowym miało być gwarantem najwyższej jakości imprez, wysokich nagród oraz jasnych zasad klasyfikacji. Część obietnic rzeczywiście się sprawdziła, ale generalna ocena nadal nie może być w pełni satysfakcjonująca.
Na początek brawa dla organizatorów za zwrócenie uwagi na kobiety. W roku 2011 nagradzani byli wyłącznie mężczyźni na każdej imprezie cyklu. Teraz wynagrodzenie finansowe za czołowe lokaty otrzymywać będzie także płeć piękna. Brawo! Wartym odnotowania jest również nowowprowadzona klasyfikacja generalna dla najlepszej drużyny. 5000 zł do podziału pod koniec sezonu na pewno będzie miłym dodatkiem. Nagrody indywidualne również wyglądają nieźle:
Podium imprezy - mężczyźni:
1. 2500 zł
2. 1500 zł
3. 1000 zł
Podium imprezy - kobiety:
1. 1200 zł
2. 800 zł
3. 500 zł
Klasyfikacje generalne - kobiety / mężczyźni:
brak informacji w regulaminie
Zwycięzcy drużynowej klasyfikacji generalnej:
1. 5000zł
Warto dodać, że powstał nowy przepis dotyczący zasad klasyfikacji drużynowej. Artykuł 10 mówi:
Oznacza to, że kluby nie posiadające w składzie kobiet, nie będą mogły liczyć się w drużynowej klasyfikacji generalnej. Pomysł mógłby być interesujący gdyby nie fakt, że już na starcie wyklucza niektóre ekipy z możliwości rywalizowania w generalce.Do klasyfikacji drużynowej zaliczana jest suma punktów dwóch najlepszych zawodników z drużyny w kategorii Open mężczyzn oraz jednej najlepszej zawodniczki w kategorii Open kobiet, z klasyfikacji indywidualnej. Drużyna może składać się wyłącznie z zawodników tej samej Grupy Zawodowej lub Klubu Sportowego zgodnie z przepisami Polskiego Związku Kolarskiego.
Do klasyfikacji indywidualnej liczone jest natomiast najlepsze sześć występów (łącznie edycji jest osiem). Na każdej imprezie cyklu punktuje pierwszych 18-tu zawodników. Ciekawostką jest informacja, że jedyną imprezą spoza cyklu Skandia Maraton Lang Team wchodzącą w Puchar Polski jest wyścig w Obiszowie, który będzie także punktowany podwójnie (oprócz niego jedyną imprezą tak liczoną będzie finał PP w Kwidzyniu). Dlaczego wybrano właśnie te maratony i jakie względy sportowe o tym zadecydowały? Odpowiedź na to pytanie pozostaje kwestią domysłów.
Niepocieszający jest również fakt, że po raz kolejny cykl Pucharu Polski został przygotowany wyłącznie dla zawodników elity. Co z młodszymi kategoriami wiekowymi? Organizacja wyścigów wyłącznie dla najlepszych zapewnia widowiskowość i jest z pewnością bardziej medialna, ale miejsce tych najlepszych muszą kiedyś zająć kolejni zawodnicy. Brak metodycznej formy organizacji ścigania dla nich nie przyczyni się do rozwoju polskiego kolarstwa.
Opinia zawodnika
Na temat zmian w regulaminie Pucharu Polski oraz opinii na temat samej imprezy postanowiliśmy zapytać jednego z czołowych polskich zawodników MTB i CX - Andrzeja Kaisera.
bikeWorld.pl: Co sądzisz o maratonach z cyklu Pucharu Polski?
Andrzej Kaiser: Na pewno są to prestiżowe imprezy, w których większość czołowych zawodników będzie startować. Ich forma organizacji to odrębna sprawa, ale sam pomysł jest dobry. Generalnie nie mamy wpływu na to, gdzie będzie organizowany Puchar Polski. Organizator dobiera trasę nie tylko pod względem atrakcyjności sportowej, ale również bierze pod uwagę aspekt finansowy, czyli zdanie sponsorów i miasta chętne do organizacji imprezy.
bikeWorld.pl: Czy myślisz, że połączenie Skandia Maraton Lang Team z Pucharem Polski to dobry pomysł?
Andrzej Kaiser: Ten temat był już poruszany wielokrotnie, zarówno w mediach jak i wśród zawodników. Moim zdaniem trasy tej rangi powinny być nieco bardziej wymagające pod względem profilu. Jednym z rozwiązań mogłoby być przygotowywanie jednej czy dwóch edycji przez każdego organizatora maratonów w Polsce. Dałoby to równe szanse i umożliwiło zawodnikom rywalizację na zróżnicowanych trasach.
bikeWorld.pl: Czy zamierzasz wystartować w tegorocznym Pucharze Polski?
Andrzej Kaiser: Tak, oczywiście. Co roku startuję w imprezach cyklu i w tym również zamierzam uczestniczyć w Pucharze Polski.
Kalendarz Pucharu Polski:
06.05.2012 Kraków
12.05.2012 Białystok
27.05.2012 Nałęczów
03.06.2012 Gdańsk
22.07.2012 Bytów
02.09.2012 Obiszów
09.09.2012 Rzeszów
22.09.2012 Kwidzyn
Pełny tekst regulaminu dostępny jest na stronach Polskiego Związku Kolarskiego.
Fot.: Lang Team, Bike Maraton