Bike Maraton 2012

Drukuj

Imprezy organizowane przez Macieja Grabka z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Gdzie w tym sezonie będzie przebiegać rywalizacja? Co do powiedzenia ma sam organizator?<br />

Imprezy organizowane przez Macieja Grabka z roku na rok cieszą się coraz większą popularnością. Gdzie w tym sezonie będzie przebiegać rywalizacja? Co do powiedzenia ma sam organizator?
W sezonie 2012 na uczestników Bike Maratonu czeka 14 edycji. Pierwsza z nich odbędzie się tradycyjnie we Wrocławiu, gdzie na w większości płaskiej trasie często pojawia się rekordowa liczba startujących (w ubiegłym roku było ich 1800). W dwa tygodnie później peleton Bike Maratonu przenosi się do Zdzieszowic. Organizowana na Śląsku edycja przywita uczestników stosunkowo trudną trasą. Już na starcie przyjdzie zmierzyć się z 6-kilometrowym asfaltowm podjazdem na Górę św. Anny. Dalej trasa też nie odpuszcza i zapewnia wiele wrażeń. Organizowany na początku maja maraton w Wieluniu to ponownie trasa dla miłośników szybkiej jazdy w niezbyt trudnym technicznie terenie. W tym samym miesiącu czeka nas jednak impreza w Kluszkowcach, gdzie organizatorzy już zapowiadają jedną z najtrudniejszych tras całego cyklu.

Czerwiec stoi pod znakiem Piechowic oraz Wisły. Impreza na Dolnym Śląsku to typowe MTB - na trasie dużo kamienistych i błotnistych technicznych podjazdów i zjazdów oraz ciekawe fragmenty singlowe. Impreza w Wiśle również nie należy do najłatwiejszych - mieszanka długich i szybkich podjazdów ze sztywnymi i krótkimi "zadziorami" daje się we znaki. Dodatkowym atutem jest widok na Baranią czy Skrzyczne, które jednak niewielu będzie miało okazję podziwiać w ferworze rywalizacji. W połowie lipca ma miejsce edycja w Głuszycy, a organizator reklamuje ją jako "Krainę Tajemnic". Pozostaje nam tylko domyślać się, jak bardzo górskie atrakcje będę tajemnicze dla uczestników imprezy. W tym samym miesiącu będziemy również mogli uczestniczyć w rywalizacji na popularnej trasie w Bielawie.


W sierpniu na uczestników Bike Maratonu czekają Janowice Wielkie. Trasa w pobliżu Jeleniej Góry ma zachwycać liczbą elementów technicznych oraz walorów krajobrazowych. Podobnie zapowiada się maraton w Szklarskiej Porębie organizowany w drugiej połowie ostatniego miesiąca wakacji. Będzie się on odbywał w ramach kilkudniowego festiwalu. Nowa lokalizacja Bike Maratonu w Myślenicach otworzy się dla startujących we wrześniu. Na podobnych trasach na co dzień trenuje mieszkanka Myślenic - Anna Szafraniec, co gwarantuje znakomite warunki do górskiej rywalizacji. Ostatnie edycje, w Polanicy-Zdroju i Karpaczu nie wymagają reklamy - ich popularność i stopień trudności gwarantują wysoki poziom kolarskich emocji. Finał tegorocznej edycji będzie miał miejsce Świeradowie-Zdroju, gdzie na uczestników czeka podsumowanie cyklu.

Organizator
Na temat Bike Maratonu postanowiliśmy porozmawiać z Maciejem Grabkiem, który organizuje imprezę od 12 lat.

bikeWorld.pl: Jakie będą najważniejsze zmiany w porównaniu do ubiegłorocznej edycji Bike Maratonu?
Maciej Grabek: Po pierwsze nie 12, jak w ubiegłym roku, ale 14 imprez, z czego 6 stanowią nowe lokalizacje. Należą do nich: Myślenice, Wisła, Kluszkowce, Szklarska Poręba, Głuszyca i Janowice Wielkie. Według mnie ciekawą imprezą może być maraton w Kluszkowcach koło Nowego Targu (organizowany w ramach Sony Joy Ride Vaio Festival) oraz edycja w Głuszycy, gdzie pojedziemy w stronę Czech. Nowe lokalizacje to przede wszystkim górskie, wymagające trasy przeprowadzane w malowniczych okolicznościach przyrody.

Oprócz tego zaszły zmiany w klasyfikacji generalnej. W ubiegłym roku liczyły się do niej wyniki z 8 na 12 wyścigów, podczas gdy w tym sezonie będą do niej wchodzić wyniki 7 z 14 imprez.


bikeWorld.pl: Czy szczegółowe trasy poszczególnych edycji są już wyznaczone?

Maciej Grabek: Jeszcze nie wszystkie wyścigi serii Bikemaraton posiadają swój szczegółowy przebieg, ale większość z nich jest już dokładnie ustalona. Czasami przy wytyczaniu tras pomagają nam organizatorzy lokalni. Jest tak przykładowo w Kluszkowcach, gdzie współpracujemy z zarządcą stacji narciarskiej, który jest również zapalonym kolarzem posiadającym własny, amatorski klub.

bikeWorld.pl: Które z tegorocznych imprez uznajesz za najłatwiejsze i najtrudniejsze pod względem ukształtowania terenu?
Maciej Grabek: Na pewno takimi trasami są te figurujące na początku cyklu, czyli Wrocław i Wieluń. Wynika to z prostej przyczyny - traktujemy te edycje jako wprowadzenie do sezonu i nie chcemy od początku organizować wyścigów typowo górskich, ale dajemy czas na odpowiednie przygotowanie się do takiego wysiłku. Z czasem wyścigi stają się coraz trudniejsze, a pierwsza górska trasa to Kluszkowce pod koniec maja.

bikeWorld.pl: Ilu spodziewasz się uczestników w tegorocznym Bike Maratonie?
Maciej Grabek: Mamy nadzieję, że frekwencja w poszczególnych edycjach zostanie utrzymana. Jednocześnie zdajemy sobie sprawę, że przy większej liczbie imprez liczba uczestników może się bardziej rozłożyć na pojedyncze edycje.

bikeWorld.pl: Kogo uznajesz za faworytów tegorocznej edycji Bike Maratonu?
Maciej Grabek: Ciężko powiedzieć - w ubiegłym sezonie o czołowe lokaty walczyły drużyny Eska BGŻ Team oraz Corratec Team. Najczęściej to rywalizacja pomiędzy tymi drużynami rozstrzygała walkę o podium. W tym sezonie wiele drużyn zmieniło swoje składy, niektóre deklarują zamiar startu w odmiennych cyklach itp. Tak naprawdę wszystko okaże się na wyścigach.


bikeWorld.pl: Jak będą wyglądały nagrody na tegorocznym Bike Maratonie?
Maciej Grabek: Generalnie nastawiamy się na nagrody nie tylko dla zwycięzców czy też zdobywców czołowych miejsc, ale również dla pozostałych uczestników imprezy. Jedną z form inicjatyw jest konkurs "Jedź i wygrywaj", gdzie do rozlosowania pomiędzy startującymi będzie 12 nagród o łącznej wartości ponad 60 tyś. zł. Jedną z nich jest rower Scott Scale 899 (35 tyś. zł), również zegarki Festiny czy też prototypowe części znanych producentów osprzętu, jeszcze niebędące w sprzedaży.

Wprowadziliśmy również klasyfikację OPEN na dystansie Giga wśród mężczyzn i MEGA wśród kobiet. Podczas finału sezonu również będziemy nagradzać laureatów ciekawymi nagrodami.

bikeWorld.pl: Jak oceniasz rozwój Bike Maratonu na przestrzeni lat?

Maciej Grabek: Z perspektywy widać, że 12 lat pracy nie poszło na marne. Wiadomo - bywały lata lepsze i gorsze, ale tendencja jest wzrostowa. Na początku organizowaliśmy zaledwie jedną edycję, podczas gdy teraz jest ich aż czternaście. W ubiegłym roku statystycznie na starcie każdej edycji stawało blisko 1100 osób. Na rozpoczęciu sezonu we Wrocławiu było 1800 uczestników. Tym roku liczba ta może przekroczyć 2000, ale nie jest to nasz priorytet - skupiamy się na zrobieniu jak najlepszej imprezy, która będzie się podobać uczestnikom.

Poszczególne edycje Bikemaraton 2012

15.04 Wrocław
28.04 Zdzieszowice
12.05 Wieluń
26.05 Kluszkowce
09.06 Piechowice
30.06 Wisła
14.07 Głuszyca
28.07 Bielawa
04.08 Janowice Wielkie
18.08 Szklarska Poręba
01.09 Myślenice
15.09 Polanica-Zdrój
22.09 Karpacz
06.10 Świeradów-Zdrój FINAŁ


Fot.: Bike Maraton
Więcej informacji: www.bikemaraton.com.pl

Obserwuj nas w Google News

Subskrybuj