Zaprezentowano trasę 68. TdP

68.Tour de Pologne (31.07-06.08.2011, UCI World Tour)

Drukuj

W Krakowie zaprezentowano trasę 68. edycji Tour de Pologne. Tegoroczny wyścig rozpocznie się 31 lipca w Pruszkowie, a zakończy tradycyjnie już na krakowskich Błoniach 6 sierpnia.

W Krakowie zaprezentowano trasę 68. edycji Tour de Pologne. Tegoroczny wyścig rozpocznie się 31 lipca w Pruszkowie, a zakończy tradycyjnie już na krakowskich Błoniach 6 sierpnia.Tour de Pologne, od sześciu sezonów zaliczany do kolarskiej elity – UCI World Tour, w tym roku rozegrany zostanie po raz 68. Tegoroczny wyścig, podzielony na siedem etapów, liczyć będzie pond 1180 kilometrów, rozpocznie się w Pruszkowie i zakończy w Krakowie.

Dzięki miejscu w kalendarzu World Tour do Polski przyjadą czołowi kolarze ze światowego peletonu. w ubiegłych latach w TdP ścigali się m.in. Alessandro Ballan, Jens voigt, Johan van Summeren – zwycięzca z 2007 roku, Peter Sagan, Daniele Bennati czy Andre Greipel.

Po raz pierwszy od momentu wejścia Tour de Pologne do UCI Pro Tour, w wyścigu wystąpi zawodowa drużyna z Polski. Do tej pory jedynie reprezentacja Polski mogła brać udział w wyścigu – o co rokrocznie zabiegał Czesław Lang, natomiast w tym roku także zespół CCC Polkowice weźmie udział w naszym narodowym Tourze. Stanie się tak dzięki licencji UCI Pro Continental, jaką otrzymał na ten sezon zespół Piotra Wadeckiego, i naturalnie dzięki dzikiej karcie otrzymanej od organizatorów wyścigu.

***

Pierwszy etap, z Pruszkowa do Warszawy, będzie najkrótszym etapem w tegorocznym wyścigu i liczyć będzie 101,5km. Jak zwykle będzie to ukłon w stronę kibiców, którzy będą mogli podziwiać najlepszych kolarzy w światowym peletonie. Po 34 kilometrach kolarze wjadą na rundę na ulicach warszawy, którą będą pokonywać aż osiem razy. Tam też rozegrana zostanie premia górska, która wyłoni pierwszego lidera tej klasyfikacji. Na tym etapie rozegrane zostaną także dwa lotne finisze dla najaktywniejszych kolarzy wyścigu.


Wzorem lat ubiegłych, kolarze jechać będą na południe kraju, w stronę gór, choć pierwsze etapy będą płaskie i dopiero końcówka wyścigu rozgrywana będzie w górach i rozstrzygnie o losach wyścigu.

Drugi etap, z Częstochowy do Dąbrowy Górniczej, liczyć będzie 159,6km. Płaski etap kończyć się będzie rundami – kolarze w Dąbrowie Górniczej pokonają 4 okrążenia po 5,6km, nim dojdzie do finiszu. Walczyć o zwycięstwo będzie cała grupa, gdyż trudno przypuszczać, że sprinterzy odpuszczą taką okazję we wczesnej fazie wyścigu.


Kolejny dzień rywalizacji w Tour de Pologne rozpocznie się w Będzinie i po 135,7km zakończy się w Katowicach. Kolarze cały dzień spędzą w Górnośląskim Okręgu Przemysłowym, odwiedzając po drodze Sosnowiec, Siemianowice Śląskie, aż dotrą do stolicy województwa Śląskiego. Będzie to kolejny płaski etap, stanowiący łakomy kąsek dla sprinterów.


Na czwartym etapie wyścig wjedzie w góry, choć nie będzie to etap, który będzie miał spory wpływ na klasyfikację generalną. Na etapie z Oświęcimia do czeskiego Cieszyna kolarze zaliczą po drodze cztery premie górskie 1. kategorii – najpierw wspinać się będą na Przełęcz Kaniwską i Kubalonkę, a po wjeździe na kolejną rundę dwukrotnie pokonywać będą Kubalonkę. Po zjeździe ze szczytu do pokonania będzie jeszcze ponad 50 kilometrów w pofałdowanym terenie, co może sprzyjać ucieczkom.


Kluczowy dla układu klasyfikacji generalnej będzie etap piąty, rozgrywany wokół Zakopanego. Na ten dzień organizatorzy zaplanowali aż pięć rund po 40,3km, co łącznie daje ponad 200 kilometrów, ale wciąż nie będzie to najdłuższy etap wyścigu. W trakcie jednego okrążenia wokół stolicy polskich Tatr kolarze pokonywać będą najpierw podjazd pod Głodówkę (1.kat), a następnie drogę do Olczy (2.kat), gdzie na ostatnim okrążeniu usytuowana będzie meta etapu. Profil piątego etapu wygląda niczym tarka i będzie idealny dla kolarzy marzących o zwycięstwie, a okazji do ataku będzie mnóstwo.

Komu jednak będzie mało wspinaczki, ten będzie miał okazję do ataku kolejnego dnia. Na etapie z Terma Bukovina do Bukowiny Tatrzańskiej, o długości 207,7km, usytuowanych jest aż 11 premii górskich 1. kategorii! Kolarze czterokrotnie wspinać będą się na Ząb, tyleż samo na Gliczarów Górny i trzykrotnie na Bustryk, a każdorazowo poprzedzone będą podjazdem do Bukowiny Tatrzańskiej, gdzie – na wzniesieniu – usytuowana będzie meta 6. etapu i gdzie na pewno już znany będzie zwycięzca 68. Tour de Pologne.

 

Ostatni etap kończyć się będzie w Krakowie, na Błoniach, ale nowością jest miejsce startu, także w Krakowie. Będzie to kolejna okazja dla kibiców, by kilkukrotnie podziwiać kolarzy z bliska. Kolarze pokonają tam aż 10 rund po 12,4km każde. Etap, jak i cały wyścig zakończy się na krakowskich błoniach, gdzie walczyć będą najszybsi kolarze z peletonu TdP, a zwycięzca po raz ostatni minię linię mety.


Trasa 68. Tour de Pologne (31.07 – 6.08.2011):
1. etap (31.07): Pruszków - Warszawa (101,5 km)
2. etap (01.08): Częstochowa - Dąbrowa Górnicza (159,6 km)
3. etap (02.08): Będzin - Katowice (135,7 km)
4. etap (03.08): Oświęcim - Cieszyn (176,9 km)
5. etap (04.08): Zakopane - Zakopane (201,5 km)
6. etap (05.08): Terma Bukovina - Bukowina Tatrzańska (207,7 km)
7. etap (06.08): Kraków - Kraków (128 km)


Fot.: Krzysztof Jot
Mapki: www.tourdepologne.pl

Obserwuj nas w Google News

Subskrybuj