Wystartuj w CYKLO GRAVEL Krokowa

Drukuj

Trójmiejskie Stowarzyszenie Rowerowe, odpowiadające za serię wyścigów CYKLO, dotychczas zapraszało kolarzy na wyścigi kolarstwa szosowego i górskiego. W tym roku w kalendarzu CYKLO pojawi się nowość – po zamknięciu „generalek” sezonu letniego organizatorzy rzucają wyzwanie… gravelowe.

Rajd gravelowy to nowość na polskim podwórku, ale w głowach członków Stowarzyszenia pomysł ten pojawił się już jakiś czas temu. Idea organizacji imprezy wywodzi się z rosnącej popularności tego typu rowerów – sprzedaż gravelów stale rośnie, coraz częściej też spotyka się ich użytkowników na trasach. Gospodarzem rajdu CYKLO GRAVEL Krokowa będzie słynąca z sympatii do kolarzy Gmina Krokowa.

Darek Trybocki, VELOMANIA.pl – Partner Rajdu:

Gravele to obecnie najbardziej rozwijająca się i najpopularniejsza grupa rowerów. To idealna i uniwersalna propozycja dla tych, którzy chcą uciec od zatłoczonych ulic, wybrać się na dłuższą wyprawę lub komfortowo dojechać do pracy czy szkoły. Zastosowań dla graveli jest masa i nic dziwnego, że jeździ ich coraz więcej. Dlatego w sklepie Velomania.pl postanowiliśmy wyspecjalizować się w tym rodzaju rowerów. Jako że topowy sprzęt to nie wszystko, nasi klienci mogą liczyć na profesjonalną pomoc w doborze i konfiguracji roweru, jazdy testowe oraz wspólne ustawki (tzw. "coffee ride").

 
 

Gravel to połączenie ogólnego zamysłu roweru przełajowego z wszechstronnością „górala”. Zaczęło się od przełajówek, które służyły kolarzom szosowym do treningów w zimie, a wkrótce do wyścigów cyclocrossowych. Zgodnie z przepisami rower przełajowy posiada ograniczenia: szerokość opony nie może przekroczyć 33 milimetrów, zaś geometria ram przełajowych jest dosyć agresywna i wymusza na kolarzu niekoniecznie komfortową pozycję jazdy.

Twórcy rowerów gravelowych postawili na wygodę, czyli to, czego czasem brakuje całkiem „wielofunkcyjnej” przełajówce. Zmieniona geometria pozwala rowerzyście przyjąć bardziej komfortową pozycję, a szersze niż w rowerze CX opony dają szersze możliwości wyboru tras. Dla takiego roweru nie jest problemem zarówno jazda po szosach, jak i w terenie, np. po leśnych szutrach i ścieżkach.

Bartek Glaas, organizator:

Widzimy, jaka jest jest niesamowita popularność imprez gravelowych na zachodzie Europy i za Oceanem, łącznie z kultowymi imprezami, na których pojawiają się tysiące uczestników. CYKLO Gravel Krokowa to również kolejny argument za tym, żeby roweru nie odkładać na bok na zimę. Oczywiście organizacyjnie mamy wpływ na bardzo dużo, ale pogoda to do samego dnia imprezy wielka niewiadoma – tutaj możemy użyć popularnego kolarskiego powiedzenia: nie ma złej pogody na rower, jest tylko nieprawidłowe ubranie. Jednak przede wszystkim chcemy pokazać i udowodnić, że możemy się również bardzo fajnie bawić kolarstwem i rowerem nie tylko w okresie letnio-wakacyjnym, ale i również chociażby listopadzie, czy też w miesiącach zimowych.

 
 

Rajd CYKLO GRAVEL Krokowa jest określany mianem rajdu, bo każdy może do niego przystąpić na swój własny sposób:

Pomorska czołówka zawodników zapewne będzie ścigała się o zwycięstwo i o jak najlepszy czas przejazdu, jednak zdecydowane gro uczestników będzie traktowała to jako wyzwanie do pokonania trasy imprezy oraz własnych słabości. Jeśli dodamy do tego wspaniałe widoki, piękną przyrodę, zabezpieczone drogi i całą atmosferę kolarską to jestem przekonany, że ta impreza na stałe zagości w naszym kalendarzu i kalendarzu gospodarza imprezy, Gminy Krokowa.

- dodaje Bartek Glaas.

Dopuszczona jest możliwość startu na każdym rowerze wyposażonym w dwa sprawne hamulce, regulamin nie zakłada konieczności posiadania roweru gravelowego / przełajowego. Trasa jednak została tak ułożona, że najdogodniejszymi rowerami będą gravele i przełajówki.

W planie jest sporo asfaltu, do tego 2 – 3 podjazdy, poza tym to szybkie drogi szutrowe absolutnie bez trudności technicznych – tym bardziej na pewno każdy poradzi sobie z tą trasą.   

- zachęcają organizatorzy.

Od zeszłej zimy znany trójmiejski zawodnik i trener, Michał Bogdziewicz, organizuje cykliczne treningi pod nazwą Gravelondo, dedykowane właśnie pod rowery przełajowe i gravelowe.

Michał Bogdziewicz, trener kolarski, organizator treningów Gravelondo:

Gravelondo to treningi dla wszystkich, bez względu na stopień zaawansowania formy, wieku i płci. Grupę dzielimy na 3, 4 grupy. To świetny i sprawdzony trening, dzięki którym poznajemy przepiękne kaszubskie tereny. Niedostępne dla aut czy też rowerów szosowych. Trasy dobieram w ten sposób, aby co kilka treningów jeździć po całkiem nowych drogach szutrowych, wiejskich. Wielu uczestników poprzednich edycji twierdzi, że dzięki tym treningom zima im mija bardzo szybko i przyjemnie. Ale też, co ważne, jest to super przygotowanie do sezonu letniego. Potwierdza to też Michał Kwiatkowski, który treningi zimowe w PL realizuje głównie na gravelu. W poprzedniej zimie średnio na każdy trening przyjeżdżało 40-50 osób, w tym roku na pierwszą edycję przyjechało ponad 100 osób. To znak, że treningi gravelowe naprawdę się podobają.

 
 

Rajd CYKLO GRAVEL Krokowa odbędzie się 10 listopada w Krokowej.

Szczegóły pojawią się wkrótce na cyklo.info.pl.