Prezentacja Tour de Pologne 2015

Drukuj

W dniu dzisiejszym, podczas oficjalnej prezentacji w warszawskim hotelu Marriott, poznaliśmy trasę 72. edycji Tour de Pologne. Wyścig wystartuje z Warszawy i podobnie jak w latach ubiegłych zakończy się w Krakowie.

W oficjalnej prezentacji trasy 72. Tour de Pologne, które odbędzie się w dniach 2 - 8 sierpnia, udział wziął oczywiście dyrektor wyścigu, Czesław Lang, lecz nie zabrakło również wyjątkowych gości, jak dwóch naszych czołowych kolarzy - Rafał Majka oraz Michał Kwiatkowski. Podczas przemówienia dyrektor wyścigu podkreślał, że Tour de Pologne nie jest już tylko najważniejszym wydarzeniem kolarskim we wschodniej cześci Europy, lecz z upływem lat stało się też jedną z najbardziej znaczących dat w kalendarzu World Tour. 

 

 

Narodowy Tour wystartuje w Warszawie, by po tygodniu dotrzeć do Krakowa. Podczas 72. Tour de Pologne kolarzy i kibiców czekają 3 etapy płaskie, jeden pagórkowaty, dwa dni ścigania w terenie górzystym oraz płaska czasówka na koniec.

 

 

1. etap ze startem i metą w Warszawie to płaska trasa, na którą złoży się 10 rund wytyczonych na ulicach stołecznego miasta, które łącznie dadzą dystans 122 km. Płaski i dynamiczny etap będzie pierwszym sprawdzianem dla sprinterów.

 

 

2. dzień wyścigu ruszy z Częstochowy, by po 146 km dotrzeć do Dąbrowy Górniczej. Końcówka etapu to 5 płaskich rund po 10 km każda.

 

 

Podczas 3. etapu kolarze ruszą z Zawiercia, a końcówkę etapu rozegrają na dobrze znanych z lat ubiegłych rundach w Katowicach. Dystans 3. dnia zmagań wyniesie 146 km. 

 

 

4. etap wyścigu liczyć będzie 220 km z Jaworzna do Nowego Sącza. To właśnie na tym etapie znajdziemy pierwsze poważniejsze pagórki, które mogą zachęcić do akcji harcowników. 

 

 

Etap nr 5 stanowi pierwszy dzień ścigania w górach i zarazem najdłuższy dystans, liczący 223 km. Tego dnia na całego rozpocznie się walka o wygraną w klasyfikacji generalnej. Trasa z Nowego Sącza do Zakopanego w swoim profilu zawiera podjazdy pod takie wzniesienia jak słynny Ząb, Gubałówka oraz Głodówka. 

 

 

6. dzień zmagań śmiało można nazwać mianem etapu królewskiego, który przebiegać będzie po świetnie znanej z lat ubiegłych rundzie przebiegającej przez Ząb oraz Gliczarów. Łącznie w tym dniu zawodników czeka do pokonania 174 km.

 

 

Finał podobnie jak w latach ubiegłych rozegra się na szosach Krakowa, gdzie zawodnicy staną do walki w ramach 25 km jazdy indywidualnej na czas.

 

 

Podczas nadchodzącego Tour de Pologne zawodnicy rywalizować będą w klasyfikacji generalnej o żółtą koszulkę Skandii, a także o różową koszulkę Tauron dla najlepszego górala, niebieską koszulkę Lotto dla najbardziej aktywnego zawodnika oraz o czerwoną koszulkę Lang Team, dla najlepszego sprintera wyścigu.

Wokół Tour de Pologne odbywać się będzie również szereg imprez towarzyszących, czyli jak co roku: Nutella Mini Tour de Pologne oraz Tour de Pologne dla amatorów w Bukowinie Tatrzańskiej. Warto wspomnieć, że w tym roku Lang Team organizuje również szczególny wyścig dla amatorów we Włoszech, czyli Tour de Pologne Challenge Trentino, który wystartuje 6 czerwca w Trentino.

Więcej na: tourdepologne.pl