Eko rajd wokół Mazur: Cycling Recycling 2019

Pomysł narodził się w 2010 roku, kiedy Dominik Dobrowolski, znany wrocławski ekolog i podróżnik, postanowił objechać Bałtyk na rowerze.

 

 

 

Podczas 6000 km wyprawy spotykał się z mieszkańcami, organizacjami  społecznymi, samorządowcami, dziennikarzami, namawiając wszystkich do wspólnej troski o Bałtyk, do nieśmiecenia i do recyklingu. Stąd nazwa projektu Cycling Recycling. Wyprawa się udała, a dodatkowym jej efektem było zainicjowanie w Polsce i krajach bałtyckich szeregu działań, akcji i projektów na rzecz ochrony morza przed zaśmieceniem, np. projekt recykling rejsów, który realizowany jest każdego roku w Polsce, angażując tysiące kajakarzy.

 

 

 

 

Akcja „Cycling Recycling” też ma swoją kontynuację. To pomysł cyklicznych wypraw rowerowych na rzecz recyklingu i walki z zaśmieceniem środowiska. Wyprawy są otwarte i każdy do nich może się przyłączać. W ostatnich rajdach czynnie biorą udział i pracownicy wolontariusze REMONDIS Electrorecycling i Electro-System Organizacji Odzysku. Firmy te są też głównymi partnerami wypraw, podczas których „eko-peleton” okrążył już Polskę (2016), zwiedził oraz posprzątał polskie wybrzeże (2017).  W 2018 roku wyprawa była zrealizowana z prądem (rzeki), czyli od źródeł Wisły aż do Bałtyku, wzdłuż Królowej Polskich Rzek.

 

 
 

 

 

Rok 2019 też będzie pełen zielonej energii, bo „eko-peleton” posprząta Krainę Tysiąca Jezior. Główny cel akcji to okrążenie najpiękniejszych mazurskich jezior oraz edukacja żeglarzy i turystów, aby po sobie zostawiali wyłącznie kilwater za żaglówkami lub odcisk bieżnika na ścieżce rowerowej, ale nie śmieci!

Wyprawa rozpoczyna się 26 lipca w sercu Mazur, w Giżycku. Na początek jednak zamiast pedałowania segregowanie. W zamian za stare i zużyte telewizory, komputery, telefony i wszelki inny sprzęt IT/AGD/RTV dla pierwszych uczestników zostaną ufundowane rowerowe lampki - w końcu akcja nazywa się „Cycling Recycling – Mazury pełne dobrej energii!”. Tydzień później, po przejechaniu około pół tysiąca kilometrów, wyprawa zakończy się także w Giżycku. Zbiórka elektroodpadów będzie prowadzona 26 lipca w godzinach od 10 do 14.00 w Giżycku na skwerze naprzeciwko byłego kina Fala (Plac Grunwaldzki).

Strona akcji: www.cycling-recycling.eu

Podobne artykuły