Karpacki Wyścig Kurierów: walka orlików

Karpacki Wyścig Kurierów, 2.2 UCI kat. U23, 02-06.05.2012

Drukuj

Czteroetapowy wyścig jest jednym z najważniejszych w Polsce sprawdzianów dla kolarzy z kategorii do 23 lat. W tym roku rywalizacja była bardzo zacięta, głównie za sprawą mocnych ekip zagranicznych.

Deszczowy start
Prolog wyścig co roku odbywa się na rynku w Tarnowie. Krótka, 1,3-kilometrowa czasówka jest popisem umiejętności sprinterskich i technicznych. Tym razem kolarze musieli jednak obejść się smakiem. Gwałtowne opady deszczu zmusiły organizatorów do odwołania etapu. Wyścig prowadzony jest wąskimi uliczkami na tarnowskiej starówce, a śliska kostka brukowa byłaby zapewne przyczyną wielu niebezpiecznych kraks. Środowe popołudnie kolarze spędzili więc w hotelu, przygotowując się do pierwszego etapu rywalizacji.

Oczywiście jest mi przykro z takiego obrotu spraw - powiedział dyrektor wyścigu Tomasz Wójcik. Szkoda przede wszystkim ze względów organizacyjnych, bo wiele osób było zaangażowanych w przygotowania tego prologu i końcowy efekt nie mógł mimo to zostać osiągnięty. Kolarze nie mieli możliwości pokazać się ze sportowej strony, ale cieszę się, że przynajmniej odbyła się oficjalna prezentacja zespołów, na czym także nam zależało.

Do wyścigu zgłosiło się 25 ekip, z czego tylko 9 stanowiły polskie drużyny. Należały do nich: Reprezentacja Polski, Małopolska Regionalna, BDC - Marcpol Team, Wibatech - LMGK Ziemia Brzeska, TKK Pacific Toruń, Pogoń Mostostal Puławy, Warmia i Mazury, Chrobry Felt Głogów oraz GKS Cartusia Kartuzy.

Wyścig czas zacząć
Pierwszy etap zmagań młodych kolarzy liczył sobie 124km i prowadził z Radłowa do Tuchowa. Zawodnicy rozpoczęli dzień uczestnictwem w oficjalnych, trzeciomajowych obchodach w Radłowie. Po złożeniu przez polskich kadrowiczów kwiatów pod pomnikiem Tadeusza Kościuszki, zawodnicy ruszyli na trasę etapu. Podczas wyścigu organizatorzy zaplanowali trzy lotne premie Janom i pięć górskich premii Tauron.
 


Wczorajszy brak ścigania wyraźnie doskwierał zawodnikom, od początku bowiem wielu kolarzy decydowało się na inicjowanie lub zabieranie się w akcje zaczepne. Brylowali głównie Polacy, Belgowie i Holendrzy. Pomimo kilku odjazdów ostatecznie peleton połączył się. Jedną z przyczyn takiego stanu rzeczy było bardzo wysokie tempo wyścigu. W pierwszej jego połowie średnia prędkość peletonu wynosiła ponad 47km/h.

Jednym z najbardziej wymagających momentów etap był podjazd pod premię górską Tauron w Jastrzębiej. Doprowadził on do wyselekcjonowania się mocnej grupy 12 zawodników, w której znajdowali się także Polacy: Marcin Mrożek i Łukasz Owsian (Reprezentacja Polski), a także Dariusz Głuszak (Pogoń Mostostal Puławy).

Pomimo silnej obstawy, ucieczka zdołała wypracować zaledwie minutę przewagi nad pozostałą częścią stawki. Na górskich premiach pokazywał się głównie Jozef Cerny (Wibatech-LMGK Ziemia Brzeska), który objął prowadzenie w klasyfikacji górskiej.

Na ok. 20km przed metą na przedzie wyścigu znajdowała się dwójka Holendrów z teamu Jo Piels - Jasper Hamelink i Maurits Lammertink. Na ostatniej górskiej premii, podczas podjazdu pod Zalasową, dołączyli do nich Łukasz Owsian (Reprezentacja Polski) oraz Jakub Novak (Reprezentacja Czech). Czwórka zawodników dojechała do mety przed pogonią. Po etapowe zwycięstwo sięgnął Lammertink, który wyprzedził Novaka i Owsiana.

Wyniki 1. etapu:
1. LAMMERTINK Maurits CYCLING TEAM JO PIELS 02:50:5
2. NOVAK Jakub CZECH REPUBLIC NATIONAL TEAM 02:50:54
3. OWSIAN Łukasz POLISH NATIONAL TEAM 02:50:54
4. HAMELINK Jasper CYCLING TEAM JO PIELS 02:50:59
5. VAN ROOY Kenneth LOTTO - BELISOL 02:51:37

 

 


Start spod zamku
Dzisiejszy etap rozpoczynał się w Niedzicy, miejscowości położonej niedaleko Nowego Targu, która słynie z majestatycznego zamku położonego nad Zalewem Czorsztyńskim. Kolarze mieli do pokonania 130km w górzystym terenie. Na trasie znajdowały się cztery premie górskie.

Pomimo wielu akcji zaczepnych żadna z nich nie odniosła skutku. Selekcja następowała naturalnie - na kolejnych podjazdach z głównej grupy odpadali kolejni zawodnicy. Pierwsze poważne przetasowania rozegrały się na podjeździe pod Skrzypne, gdzie z piątki zawodników zaatakował Belg Serge De Wortelaer (Idemasport Biowanze), pokonując kolejne dwie górskie premie samotnie. Po kolejnym podjeździe pod Ząb kolejne grupy zjechały się jednak i utworzyły blisko 60-osobowy peleton. Płaska końcówka prowadziła do finiszu z tej dużej grupy. Tak też się stało.

W końcowym sprincie zwycięstwo w Jabłonce wywalczył Belg Antonie Demoittie (Idemasport Biowanze), pokonując dwójkę rodaków z Lotto Belisol - Jornego Carolusa i Nielsa Reynvoeta. Na 10. pozycji na kresce zameldował się najlepszy z Polaków Łukasz Owsian (Reprezentacja Polski), który utrzymał 3. miejsce w klasyfikacji generalnej Karpackiej Spółki Gazownictwa. Liderem pozostał Maurits Lemmertink (Cycling Team Jo Piels).

Wyniki 2. etapu:
1. DEMOITIE Antonie IDEMASPORT BIOWANZE 03:21:34
2. CAROLUS Jorne LOTTO - BELISOL 03:21:34
3. REYNVOET Niels LOTTO - BELISOL 03:21:34
4. DE BIE Sean OVYTA - EIJSSEN - ACROG 03:21:34
5. LODEWIJKS Gert WALLONIAN REGIONAL TEAM 03:21:34

 

 

 

 


Słowacja wita
Start 3. etapu miał miejsce już u naszych południowych sąsiadów. Słowacka Stara Bystrica była zarówno startem jak i metą wyścigu. Na trasie znajdowały się trzy premie górskie, z których szczyt ostatniej był ustanowiony zaledwie 5km przed metą.

Pierwsze próby odjazdów zakończyły się na zjeździe z pierwszej premii górskiej, gdzie peleton połączył się. Aktywną jazdą wykazywał się m.in. Paweł Krzywania (Warmia i Mazury), Grzegorz Haba i Marcin Mrożek (Reprezentacja Polski). Ostatecznie finisz rozegrał się z dużej grupy 70 zawodników.

Drugi dzień z rzędu najszybszy na mecie był Belg Antonie Demoitie (Idemasport Biowanze). Tym razem wyprzedził on Theo Reinhardta z KED-Bianchi Team Berlin i Nielsa Reynoeta z Lotto Belisol. Najlepszym z Polaków okazał się Paweł Kister (Pogoń Mostostal Puławy), który zajął 13. miejsce. Prowadzenie w klasyfikacji generalnej Karpackiej Spółki Gazownictwa utrzymał Maurits Lammertink z Cycling Team Jo Piels.

Wyniki 3. etapu:
1. DEMOITIE Antonie IDEMASPORT BIOWANZE 03:31:14
2. REINHARDT Theo KED - BIANCHI TEAM BERLIN 03:31:14
3. REYNVOET Niels LOTTO - BELISOL 03:31:14
4. DE BIE Sean OVYTA - EIJSSEN - ACROG 03:31:14
5. PIRIUS Hans KED - BIANCHI TEAM BERLIN 03:31:14

 

 

 

 


Królewski etap
Ostatni dzień zmagań liczył sobie 155km i kończył się na długim podjeździe pod stację narciarską Lazy pod Makytou - Kohutka. Zmagania kolarze rozpoczęli w Starej Bystricy.

Akcji zaczepnych od początku etapu próbowali m.in. Białorusini (Aleh Ahiyevich i Mikita Zharoven) oraz Polacy (Jacek Kirpsza z Pogoni Mostostal Puławy i Łukasz Wiśniowski z Reprezentacji Polski). Po pierwszej premii górskiej peleton połączył się jednak, z którego akcji próbowali pojedynczy zawodnicy. Najważniejsze akcje miały miejsce na końcowym, 8-kilometrowym podjeździe, na którym znajdowały się strome fragmenty dochodzące do 16% nachylenia. Na czele grupy znajdowali się m.in. lider

klasyfikacji górskiej Tauron Josef Cerny (Wibatech LMGK Ziemia Brzeska), a także zawodnicy drużyn Ovyta – Eijssen – Acrog i Słowacji. Najlepszy góral wyścigu zdecydował się na atak 4km przed metą - dołączyli do niego lider Maurits Lammertink (Cycling Team Jo Piels), Łukasz Owsian (Reprezentacja Polski) i Jakub Novak (Reprezentacja Czech). Akcji próbowali też inny zawodnicy.

Po odpadnięciu z czołówki Owsiana na czele pozostali Lammertink. Novak, Dariusz Głuszak (Pogoń Mostostal Puławy) i Thomas Vanbeisen (Lotto Belisol). Pod koniec podjazdu odpadli Głuszak i Vanbeisen.

Po zwycięstwo etapowe sięgnął Czech Jakub Novak (Reprezentacja Czech), który na kresce wyprzedził Holendra Maurtisa Lammertinka (Cycling Team Jo Piels). Obywatel Niderlandów triumfował w końcowej klasyfikacji generalnej Karpackiej Spółki Gazownictwa. Na 3. miejscu wyścig zakończył Łukasz Owsian z Reprezentacji Polski. W pierwszej dziesiątce wyścig zakończył także Dariusz Głuszak (Pogoń Mostostal Puławy).

 

 

 

 


Wyniki 4. etapu:
1. NOVAK Jakub CZECH REPUBLIC NATIONAL TEAM 03:07:56
2. LAMMERTINK Maurits CYCLING TEAM JO PIELS 03:07:56
3. PREVAR Oleksandr UKRAINIAN NATIONAL TEAM 03:08:00
4. VANBESIEN Thomas LOTTO - BELISOL 03:08:01
5. GŁUSZAK Dariusz POGOŃ MOSTOSTAL PUŁAWY 03:08:01

Klasyfikacja generalna:
1. LAMMERTINK Maurits CYCLING TEAM JO PIELS 12:51:17
2. NOVAK Jakub CZECH REPUBLIC NATIONAL TEAM 12:51:22 +5
3. OWSIAN Łukasz POLISH NATIONAL TEAM 12:51:53 +36
4. HAMELINK Jasper CYCLING TEAM JO PIELS 12:51:59 +42
5. VAN ROOY Kenneth LOTTO - BELISOL 12:52:26 +1:09
6. HELVEN Sander OVYTA - EIJSSEN - ACROG 12:52:58 +1:41
7. DEMOITIE Antonie IDEMASPORT BIOWANZE 12:53:02 +1:45
8. PREVAR Oleksandr UKRAINIAN NATIONAL TEAM 12:53:11 +1:54
9. VANBESIEN Thomas LOTTO - BELISOL 12:53:16 +1:59
10. GŁUSZAK Dariusz POGOŃ MOSTOSTAL PUŁAWY 12:53:16

Klasyfikacja drużynowa:
1 CYCLING TEAM JO PIELS NED 38:38:39
2 POLISH NATIONAL TEAM POL 38:39:29 +50
3 LOTTO - BELISOL BEL 38:40:14 +1:35

Klasyfikacja poniżej 21 lat Epicklub:
1. VAN ROOY Kenneth LOTTO - BELISOL 12:52:26
2. VANBESIEN Thomas LOTTO - BELISOL 12:53:16 +50
3. CERNY Josef WIBATECH - LMGK ZIEMIA BRZESKA 12:53:23

Klasyfikacja górska Tauron Polska Energia:
1. CERNY Josef WIBATECH - LMGK ZIEMIA BRZESKA 20p.
2. ZHAROVEN Mikita BELARUSIAN NATIONAL TEAM 11p.
3. OWSIAN Łukasz POLISH NATIONAL TEAM 7p.

Klasyfikacja najaktywniejszego Janom:
1. GOLOVASH Oleksandr UKRAINIAN NATIONAL TEAM 14p.
2. VALLEE Boris IDEMASPORT BIOWANZE 12p.
3. HAMELINK Jasper CYCLING TEAM JO PIELS 5p.

Klasyfikacja punktowa Tipos:
1. LAMMERTINK Maurits CYCLING TEAM JO PIELS 66p.
2. DE BIE Sean OVYTA - EIJSSEN - ACROG 54p.
3. DEMOITIE Antonie IDEMASPORT BIOWANZE 52p.

Klasyfikacja awansujących Gaz-System:
1 KRAKOWIAK Norbert CHROBRY FELT GŁOGÓW
2 SOSNITSKYY Anatoliy UKRAINIAN NATIONAL TEAM
3 WARNIER Antonie WALLONIAN REGIONAL TEAM


Fot.: www.carpathia.info.pl / Małgorzata Wolak