TdP: Etap pod Kocierz zneutralizowany

Drukuj
Sirotti

4. etap tegorocznego Tour de Pologne kończący się podjazdem pod Kocierz został zneutralizowany po wczorajszej, tragicznej śmierci Bjorga Lambrechta (Lotto Soudal), który upadł na trasie i zmarł kilka godzin później.

Początkowo etap z Jaworzna pod Kocierz miał liczyć 173 kilometry i być pierwszym sprawdzianem dla faworytów, a także etapem, na którym koszulka lidera zmieni swojego właściciela. Jednak po wczorajszych tragicznych wydarzeniach i śmierci Bjorga Lambrechta (Lotto Soudal) organizatorzy, a przede wszystkim sami zawodnicy, zdecydowali się nie ścigać, a etap został zneutralizowany i skrócony do jednej rundy w końcówce, co dało 133 kilometry powolnej jazdy w milczeniu.

Jako pierwsi na starcie stanęli koledzy Lambrechta z ekipy Lotto Soudal, w tym Tomasz Marczyński, a peleton uczcił pamięć Belga minutą ciszy. Na 48 kilometrze dzisiejszego etapu, a więc na kilometrze na którym wczoraj upadł Lambrecht, peleton zatrzymał się i oddał hołd zmarłemu koledze. 

Podobnie na mecie - jako pierwsi linię mety minęli kolarze Lotto Soudal z peletonem czekającym za ich plecami. Etap rozegrany był w atmosferze zadumy i w ciszy, bez oprawy, a na trasie ustawili się liczni kibice ze zniczami, flagami, zdjęciami Lambrechta i numerem 143, z którym ścigał się 22-letni Belg.

Po neutralizacji na prowadzeniu nadal znajduje się Pascal Ackermann (Bora-hansgrohe), a czwarty jest Paweł Franczak (Reprezentacja Polski).

Klasyfikacja generalna po 4. etapie:

1 Pascal Ackermann (Ger) Bora-Hansgrohe 9:59:57  
2 Fernando Gaviria (Col) UAE Team Emirates 0:12:00  
3 Luka Mezgec (Slo) Mitchelton-Scott 0:14:00  
4 Paweł Franczak (Pol) Poland 0:16:00  
5 Jakub Kaczmarek (Pol) Poland 0:17:00  
6 Danny van Poppel (Ned) Team Jumbo-Visma 0:18:00  
7 Fabio Jakobsen (Ned) Deceuninck-QuickStep 0:20:00  
8 Ben Swift (GBr) Team Ineos 0:22:00  
9 Quentin Jauregui (Fra) AG2R La Mondiale  
10 Matej Mohoric (Slo) Bahrain-Merida 0:23:00

pokaż pełną listę