Wygląda na to, że czas w kwietniu postanowił wcielić się w rolę kolarskiego harcownika i ucieka nieubłaganie. Nadchodzący weekend to ostatni w kwietniu! Święta Wielkanocne mogły uśpić nieco naszą wyścigową czujność, więc warto sprawdzić, gdzie będziemy mogli się ścigać już za 4 dni. Mamy nadzieję, że wasza noga nie poddała się świątecznemu lenistwu i ciągle jest w gotowości do kręcenia.
Maratony i Cross Country
Zacznijmy od tego, że przyszły weekend to wprost wymarzony czas dla fanów maratonu MTB. Zawodnicy naprawdę będą mieli w czym wybierać, mogąc zaplanować sobie dwa dni wyścigowe z rzędu. Przegląd zaczynamy od sobotniej inauguracji Skandia Maratonu (zapowiedź całego cyklu Skandia Maraton znajdziecie tutaj: klik), tradycyjnie w Warszawie. Na imprezie Czesława Langa ścigać się mozna na dystansie MINI (38 km), MEDIO (60 km) oraz GIGA (81 km).
W Murowanej Goślinie z kolei zainauguruje sezon MTB Marathon (zapowiedź całego cyklu: klik). MTB Marathon posiada solidną renomę wśród maratonów krajowych i chociaż Murowana Goślina nie jest tak bardzo wymagająca jak pozostałe z edycji, to impreza w Wielkopolsce stanowi dobry wstęp do trudniejszych etapów sezonu imprezy Grzegorza Golonki. Szerzej o pierwszej edycji MTB Marathonu przeczytacie dalej.
W ten weekend mieszkańcy Mazowsza są dosłownie rozpieszczani. Sobota to również kolejna z edycji Legia MTB Maratonu, który odbędzie się w podwarszawskich Laskach. Niespełna 13 km runda w 80% prowadzi po drogach leśnych, a zawody przeprowadzone zostaną na trzech dystansach: GIGA (65 km, 5 rund), MEGA (39 km, 3 rundy) oraz MINI (13 km, 1 runda).
Przenosząc się w linii prostej na zachód Polski do województwa lubuskiego, napotkamy jeszcze jeden sobotni maraton MTB. W Sulęcinie odbędzie się Maraton Rowerowy MTB Amatorów, wchodzący w skład cyklu V Grand Prix Województwa Lubuskiego MTB Amatorów. Impreza otwarta jest dla wszystkich amatorów i przebiegać będzie na 2 pętlach po 21 km. Jak zapewnia organizator ciekawa pętla zawiera w sobie większość odcinków leśnych z domieszką bruku, szutru oraz asfaltu. Trasa zróżnicowana jest pod względem wysokości i ukształtowania, dlatego trzeba będzie się wykazać minimum techniki jazdy.
Niedziela to już prawdziwe zatrzęsienie imprez MTB. Zacznijmy od cyklu MTB w Wielkopolsce. W Olejnicy wystartuje cykl Grand Prix Kaczmarek Electric MTB (zapowiedź całego cyklu: klik). Wydarzenie te omówimy dokładniej w dalszej części artykułu. Warto jednak wspomnieć, że impreza Kaczmarek Electric MTB została wpisana w tym roku do kalendarza PZKol, więc udział w niej z pewnością weźmie wielu zawodników. Być może na starcie pojawi się nawet Marek Konwa, który jest twarzą całego cyklu.
Niedziela to też kolejne dwa maratony w województwie Mazowieckim. Na północy Mazowsza w Chorzelach odbędzie się druga w cyklu odsłona Merida Mazovia MTB Marathon, na którą zaprasza organizator Cezary Zamana. Do wyboru uczestnicy mają zróżnicowane dystanse, aby każdy znalazł coś dla siebie. Wyścig przeprowadzony zostanie na dystansach: Hobby - 6 km; Fit - 28 km; Mega - 55 km; Giga - 82 km. W imprezie tej z powodzeniem mogą bawić się całe rodziny.
Natomiast do oddalonego o 20 km od Warszawy Otwocka, na trzecią już odsłonę Lotto Poland Bike Maraton zaprasza Grzegorz Wajs. Wyścig w Otwocku pozwoli rywalizować amatorom MTB na trasach poprowadzonych po terenach Mazowieckiego Parku Krajobrazowego. Lokalizacja trzeciej odsłony Polad Bike znajduje się w tzw. „zielonych płucach stolicy” i będzie idealnym miejscem do spędzenia weekendu poza miastem. Rywalizować będzie można na trzech dystansach: Fan – 5 km; Mini – 29 km, teren łatwiejszy; Max – 60 km, teren pofałdowany). Organizator zapewnia również rozrywki dla najmłodszych. Ponadto kolarze będą mogli skorzystać z masażu, serwisu czy tradycyjnie z pysznego kolarskiego bufetu.
Na północy kraju wystartuje największy w województwie zachodniopomorskim cykl amatorskich maratonów MTB. W Szczecinie będzie miała miejsce pierwsza edycja tegorocznego Gryf Maratonu MTB. Impreza ta organizowana będzie już 10 rok z rzędu, a przez tyle lat, zdążyła zyskać sobie wielu sympatyków i regularnie uczestniczących w niej zawodników z regionu. Do wyboru będą trzy dystanse: Długi dystans – od 50 km do 70 km, krótki dystans – od 25 km do 35 km, dystans młodzieżowy – około 10 km.
Również na północy w województwie pomorskim w Gdańsku Kiełpinie Górnym, odbędzie się druga edycja tegorocznego Małego Touru Bikerów. Impreza organizowana przez Belta Team MTB dedykowana jest dla wszystkich, posiadając wiele przedziałów wiekowych dla uczestników. Warto wspomnieć, że wyścig ten zaliczany jest do challangu Ligi MTB Pomorskiego Związku Kolarskiego.
Przenosząc się na południe napotkamy jedną imprezę MTB w Małopolsce. W Tarnowie rusza kolejny cykl Pucharu Tarnowa MTB, gdzie mogą startować zarówno zawodnicy z licencjami jak i bez. Wyścig przeprowadzony zostanie w Lasku Lipie, a wystarczającą jego rekomendacją niech będzie zeszłoroczne zwycięstwo Bartłomieja Wawaka (JBG-2).
Szosa
Czas rozkręcić nogę na trochę równiejszej nawierzchni. Zaglądając w kalendarz szosowych wyścigów, pierwszym co rzuca się w oczy jest start sezonu DSR Road Maratonu w Orzeszu na Śląsku. Cykl wyścigów amatorskich Dobre Sklepy Rowerowe Road Maraton wyrósł chyba na najbardziej popularny i największy cykl amatorskich imprez szosowych. W Sobotę 26 kwietnia zainaugurowany zostanie 18,9 km czasówką na południu Polski. Jazda indywidualna na czas cieszy się wśród amatorów coraz większą popularnością, dlatego Orzesze będzie 1 z aż 6 czasówek w tegorocznym kalendarzu Road Maraton. W ramach tego cyklu prowadzona będzie klasyfikacja czasowa, nizinna, górska oraz drużynowa.
Tego samego dnia również w południowym woj. dolnośląskim odbędzie się znane wszystkim amatorom szosy Żądło Szerszenia. Kolarze będą mieli do wyboru dwa dystanse: 75 km oraz 150 km, prowadzone w zróżnicowanym terenie. Około 60 % trasy to pagórki tzw. Kocich Gór, natomiast 30 % przebiega wśród malowniczych jezior i lasów w Parku Krajobrazowym Doliny Baryczy.
Województwo Dolnośląskie w nadchodzący weekend to teren rywalizacji w ramach rozpoczynającego się cyklu Czasówek Karkonoskich. Pierwsza edycja tego cyklu to Czasówka Sudecka rozgrywana na trasie Podgórzyn – Przesieka. Czasówka ma charakter typowo górski, a jej profil prowadzi ciągle w górę. Kolarze startują z około 360 m n.p.m. a meta etapu zlokalizowana jest na 780 m n.p.m. W Czasówce Sudeckiej uczestniczyć mogą zawodnicy z licencjami masters, cyklosport, młodzik, junior młodszy, junior, senior, oraz niezrzeszeni zawodnicy od lat 19 po wypełnieniu oświadczenia. Wyścig ten zaliczany jest do Górskiego Challange Masters.
Dzień po czasówce w Podgórzynie rozegrane zostanie kryterium uliczne, w którym mogą uczestniczyć zawodnicy w kategorii: Masters, Elita, junior, junior młodszy, młodzik , kobiety open. Rozegrany zostanie również wyścig dla niezrzeszonych. Kryterium w dolnośląskim Podgórzynie będzie kolejną szansą na zdobywanie punktów dla mastersów, tym razem zaliczanych do klasyfikacji Górskiego Pucharu Polski. Wyścig uliczny zostanie rozegrany na pętli liczącej 2400 m, którą zawodnicy w zależności od kategorii pokonają daną ilość razy. Jak przystało na kryterium o zwycięstwie zadecydują punktowane finisze na poszczególnych rundach.
Dla zawodników z północy również mamy dobre wiadomości. W woj. kujawsko-pomorskim zarówno w sobotę jak i niedzielę będzie można pościgać się na szosie. W Sobotę w Brodnicy odbędzie się V Ogólnopolski Wyścigu Kolarskiego „O Puchar Burmistrza Miasta Brodnicy”, zarówno dla licencjonowanych zawodników masters jak i amatorów. W zależności od kategorii kolarze będą mieli do pokonania 28 km (1 runda) lub 84 km (3 rundy).
Niedziela natomiast to VII Ogólnopolski Wyścigu Kolarskiego „O Puchar Wójta Gminy Bobrowo”, który rozegrany zostanie w Bobrowie położonym nieopodal Brodnicy. Na starcie podobnie jak dnia poprzedniego mogą stawić się mastersi oraz amatorzy. Trasa wyścigu to pętla 9 km (Bobrowo-Zgniłobłoty-Wądzyń-Bobrowo), którą mastersi pokonać będą musieli 8 razy (72 km), natomiast amatorzy, kobiety oraz starsze kategorie 4 razy (36 km). Oba wyścigi w kujawsko-pomorskim zaliczane są do Challangu Masters.
Na Mazowszu natomiast w sobotę wystartuje kolejny sezon tzw. Brevetów, czyli jazdy długodystansowej. Pierwszą imprezą pod szyldem Randonneur Cycling Polska w sezonie 2014 będzie 200 km jazda startująca z mazowieckiego Chotomowa, położonego nieopodal Warszawy. Dystans 200 km to dla Randonneurowców tylko początek sezonu. Już za miesiąc długodystansowcy zmierzą się z 400 km.
Skandia Maraton Warszawa
W sobotę Czesław Lang zaprasza wszystkich miłośników kolarstwa do Warszawy na pierwszą edycję Skandii, czyli cyklu maratonów MTB dla wszystkich. Nikogo już nie dziwi, że przy okazji rozgrywania Skandia Maratonu tworzone jest wielkie kolarskie święto, bardzo dobrze promujące aktywny tryb życia.
Na edycji Warszawskiej z pewnością pojawi się wiele osobistości, mając tutaj na myśli zarówno świetnych zawodników, jak i osoby znane z różnego rodzaju mediów. W Warszawie tradycyjnie do wyboru są 4 dystanse, tak aby coś dla siebie znalazły zarówno rodziny ze swoimi małymi pociechami, jak i najlepsi zawodnicy krajowego podwórka MTB. Skandia Maraton przeprowadzony zostanie na trasach: RODZINNA PARADA - 6 km, MINI - 38 km, MEDIO – 60 km, GRAND FONDO – 81 km. Trasa edycji warszawskiej jest płaska i nietrudna technicznie. Przebiega głównie drogami utwardzonymi, w niewielkim stopniu duktami w terenie. Na około 2 km do mety zawodnicy pokonają kładkę nad ul. Czerniakowską. Biuro zawodów zlokalizowane będzie w Parku Agrykola, a start pierwszej grupy nastąpi o godzinie 11.
Więcej informacji na: https://www.skandiamaraton.pl/
MTB Marathon Murowana Goślina
Chociaż MTB Marathon określany jest jako najbardziej górski cykl MTB w Polsce, jak co roku startuje w wielkopolskiej Murowanej Goślinie. Organizatorzy dbają w ten sposób o zawodników, aby Ci spokojnie wkręcili się w sezon przed cięższymi edycjami cyklu. Rozruszanie się po zimie i pierwsze wyścigowe kilometry w cyklu – to właśnie główne zadania Murowanej Gośliny.
W sobotę uczesnicy MTB Marathonu będą mogli rywalizować na trzech dystansach: Giga – 97 km, Mega - 64,7 km oraz Mini – 27 km. Dystanse te posiadają odpowiednio 870 m, 545 m i 185 m przewyższenia, co pozwala zaliczać trasę do płaskiej i niezbyt wymagającej, mając z tyłu głowy przyszłe górskie edycje. Rywalizacja toczyć się będzie w okolicach Dziewiczej Góry, gdzie znajduję się 3 km odcinek, mogący sprawić zawodnikom nieco bólu. Wyścig przeprowadzony będzie głównie duktami leśnymi, lecz znajdą się na trasie i odcinki asfaltowe. Biuro zawodów zlokalizowane jest na ul. Nowy Rynek w Murowanej Goślinie.
Więcej informacji na: https://www.mtbmarathon.com/
Grand Prix Kaczmarek Electric MTB Olejnica.
Również w ramach pierwszej edycji Kaczmarek Electric MTB w Olejnicy kolarze będą mieli do pokonania płaską trasę. Trasa wytyczona w pobliżu Przemęckiego Parku Krajobrazowego, pomiędzy Jeziorami Olejnickim i Wieleńskim z pewnością zachwyci niejednego miłośnika aktywnego spędzania czasu na świeżym powietrzu. Skupiając się jednak na rywalizacji, zawodnicy mają do wyboru dwa dystanse: Mini – 35 km oraz Mega 62 km (2 okrążenia). Impreza Kaczmarek Electric z roku na rok rośnie w siłę i przyciąga ma coraz więcej sympatyków. Liczne kategorie wiekowe, rywalizacja drużynowa, wyścigi dla dzieci – to wszystko sprawia, że każdy tam znajduje coś dla siebie. Ponadto kolarzy przyciągają też nagrody, których pula wynosi prawie 5,5 tys. zł, a każdy z uczestników zostanie obdarowany pamiątkowym medalem.
Więcej informacji na: https://mtb.kaczmarekelectric.pl/