Nowa Fabryka Rowerów Wojciecha Kluka

Odwiedziliśmy jeden z najnowocześniejszych sklepów rowerowych w Polsce - reportaż z wizyty w nowej siedzibie sklepu Fabrykarowerów.com Wojciecha Kluka

Drukuj
Fabrykarowerów.com Michał Kuczyński

W tym materiale oprowadzimy Was po jednym z najnowocześniejszych sklepów rowerowych w Polsce - nowa siedziba Fabryki Rowerów mieści się przy ulicy Słonimskiego 4 w Częstochowie i wyglądem przypomina blaszaną stodołę. W realiach stanu Wisconsin (USA) taka stylistyka zapewne nie zwróciłaby zbytnio niczyjej uwagi, tutaj jednak przyciąga wzrok oraz… ma dodatkowe znaczenie.

 

 

 

Do stodoły można dotrzeć samochodem lub ścieżką rowerową, która doprowadza nas pod sam sklep. Nim wejdziemy do środka, już na parkingu przywita nas szereg akcentów rodem zza oceanu, które nawiązują do ,,amerykańskiej” historii biznesu prowadzonego przez Wojtka Kluka w Częstochowie. Poza przejazdem kolejowym w oczy rzuca się też krowa stojąca przy samym wejściu. Zapewne fani Treka już wiedzą o co chodzi… 

 

 
 

 

Flagowy salon Treka

Blaszana stodoła to nawiązanie do historii producenta rowerów z Wisconsin. Sklep Fabrykarowerów.com przypomina wyglądem pierwszą fabrykę Treka. Ponieważ od początku istnienia sklepu jest on mocno związany z marką Trek, to zabieg jest absolutnie zrozumiały. Co więcej, tak daleko idącego skojarzenia z marką jeszcze chyba nie widzieliśmy, stąd nie dziwi miano ,,flagowego salonu Treka”, które dzierży Fabryka rowerów.

 
 

 

Nawiązania do historii marki z Waterloo to oczywiście dopiero początek. O ile wygląd zewnętrzny jest ciekawy dla konesera lub osób, które już poznają całą historię, o tyle wnętrze nowej fabryki robi ogromne wrażenie na każdym odwiedzającym. To nowoczesny, przepiękny sklep, którego design nie stanowi dzieła przypadku, a zestawienie artystycznych instalacji autorstwa grupy Monstfur z rowerowym doświadczeniem i potrzebami zespołu Wojtka Kluka. Nie znajdziecie tutaj ogromnych stojaków z rowerami, które są tłoczno poupychane na powierzchni handlowej. Każdy rower stoi tutaj wolno, tak aby klient mógł się mu śmiało przyjrzeć, a pracownik sklepu łatwo go wyjąć do przymiarki. 

 
 

 

Sklep podzielony jest na sekcje tematyczne, od progu witają nas rowery elektryczne, a idąc dalej znajdziemy działy: MTB, szosa i gravel, rowery rekreacyjne oraz miejskie. Jak mówi Wojtek: Wszystko jest uporządkowane i przemyślane, jedynie rowery dziecięce są porozrzucane po całej fabryce. To celowe, dzieci i tak zawsze biegają po całym sklepie… Pewnie wie co mówi, sam ma trzech synów, a jak dodaje, sklep to jego kolejne dziecko. 

Poza rowerami oczywiście znajdziemy tutaj wszelkie akcesoria, odzież oraz obuwie. Dla miłośników kolarstwa szosowego przygotowano też ,,podium teamowe”, czyli stoisko, gdzie znajdziemy zawsze aktualne rowery i wyposażanie WorldTourowej drużyny kolarskiej Trek-Segafredo. 

 

 

 

 

Przede wszystkim ludzie i usługi 

O tym że Fabrykarowerów.com to doskonale zaopatrzony sklep rowerowy przekonał się zapewne każdy, kto choć raz w pięcioletniej historii firmy odwiedził to miejsce. Zresztą o pozycji świadczą też fakty, choćby wyróżnienie ,,Dealer Roku Trek i Bontrager 2019”, które zostało Wojtkowi przyznane. Prawdziwym i chyba największym atutem fabryki są jednak niepowtarzalny klimat i atmosfera, które tu spotkacie. Ten sklep tworzą i prowadzą pasjonaci, co czuć od pierwszych chwil. W rozmowie Wojtek sam dodaje: chodzę do pracy z przyjemnością i moi pracownicy także. Spędzamy tu dużo czasu i miejsce musi nam się podobać. Firma to ludzie.

 
 

 

Nie sposób nie odczuć prawdziwości jego słów, śmiało można tu liczyć na zwyczajne kolarskie pogawędki przy kawie, czy wspólne oglądanie wyścigów. Spod sklepu rusza też sporo treningów i ustawek, a informacje o nich znajdziecie na facebookowym profilu fabryki. Oczywiście jest też druga - ta bardziej profesjonalna strona medalu - przychodząc tu jako klienci możecie liczyć na profesjonalne doradztwo - co ważne - w każdej dziedzinie kolarstwa i rowerów. W składzie ekipy są bowiem riderzy reprezentujący niemal wszystkie kategorie, m.in. enduro, MTB XC i szosę. Od niedawna pracuje też chociażby Mateusz Komar, który jest świeżo po zakończeniu zawodowej kariery kolarza szosowego. Pewnie podczas rozmowy przekaże Wam sporo cennych uwag… ale to już musicie sprawdzić sami! Poza samym sprzętem Fabrykarowerów.com oferuje też doskonałej jakości serwis oraz bikefitting i fizjoterapię prowadzone przez Michała Barczyńskiego, który regularnie opiekuje się kolarzami kadry narodowej. Na miejscu znajduje się również wypożyczalnia rowerów, a także centrum testowe Treka. 

 
 

 

Jeśli wybierzecie się do Wojtka Kluka, jest całkiem prawdopodobnym, że poza ekipą Fabryki Rowerów spotkacie tam na przykład Kamila Gradka, Pawła Bernasa, czy innego z zawodowców, którzy regularnie się w sklepie pojawiają. To nie tylko fajny dodatek budujący atmosferę, ale jak mówi właściciel, również duży rozwój dla całego zespołu, który zapewnia jeszcze wyższy poziom usług normalnym klientom, bo skoro: "im są w stanie doradzić i pomóc, to tym bardziej doradzą naszym pozostałym klientom. To są, jak to w cudzysłowie mówię, tzw. darmowe szkolenia." 

Krótka historia nowej siedziby 

 
 

 

Wojtek Kluk w branży rowerowej jest znaną postacią. Zawsze uśmiechnięty i w dobrym nastroju. Żyje rowerem, a pytany o początki swojego biznesu odpowiada radośnie: biznes rowerowy zacząłem w podstawówce od montowania rowerów na zapleczu, składania ich na serwisie. Potem przez 16 lat byłem przedstawicielem handlowym, współpracowałem z grupami zawodowymi, wszystkim sklepami w Polsce. Pięć lat temu otworzyłem własny biznes, czyli Fabrykę Rowerów. Pół dekady obecności na rynku doprowadziły sklep do momentu, w którym zwyczajnie brakowało już miejsca, żeby zaoferować klientom adekwatny do potrzeb i możliwości poziom usług oraz obsługi. Nowa siedziba jest odpowiedzią na rozwój firmy i stanowi zapewne kolejny rozdział w zawodowej-rowerowej przygodzie Wojtka. Duża powierzchnia, obszerny parking i nowe osoby w zespole zapewniają, że Fabryka Rowerów i sam Kluk nadal mogą się rozwijać. I bardzo dobrze - bo miło jest odwiedzać takie miejsca! 

Adres sklepu: Częstochowa ul. Słonimskiego 4

Strona internetowa: www.fabrykarowerow.com