Strava staje się bardziej terenowa!

Popularna aplikacja do planowania i rejestracji aktywności została rozbudowana o nowe opcje dla miłośników jazdy offroadowej

Drukuj
Strava Trail Routes Strava

Odpowiadając na dynamiczny wzrost popularności terenowych odmian kolarstwa, zespół odpowiedzialny za Stravę postanowił wyjść naprzeciw oczekiwaniom użytkowników i wprowadzić funkcję Trail Routes oraz dodatkowe rodzaje aktywności. Sprawdzamy szczegóły!

Zgodnie z danymi zebranymi poprzez analizę aktywności wrzucanych przez użytkowników w ostatnich dwóch latach, ilość aktywności terenowych, takich jak kolarstwo górskie czy gravel, ale też biegów terenowych rośnie dwukrotnie szybciej niż ich "asfaltowych" odpowiedników. Aby ułatwić ekplorację nowych, nieznanych ścieżek, rozbudowano Trail Buildera, czyli dostępny dla płatnych użytkowników serwisu kreator/wyszukiwarkę tras o opcję Trail Routes. Zostały też dodane nowe rodzaje aktywności, aby użytkownicy mogli precyzyjniej monitorować swoje jazdy.

 

 

Zobcz też:

 

 

Trail Routes

Abonenci usługi premium Strava uzyskają dostęp do Trail Routes, czyli które będą „podkreślać popularne sieci szlaków i punkty początkowe”, aby „umożliwić ludziom bezpieczną eksplorację”.

Podobnie jak w przypadku istniejących funkcji Strava Routes, Trail Routes będzie oferować dostosowane do typu aktywności (wraz z nową aktualizacją do wyboru mamy już nie tylko "ride", ale również mountain bike ride oraz gravel ride) sugestie przy wyznaczaniu trasy na podstawie danych zebranych od innych użytkowników Strava. Warto w tym miejscu podkreślić, że baza danych jest ogromna - od powstania Stravy w 2009 roku, użytkownicy zalogowali już 9 miliardów aktywności, w tym 2,5 miliarda w ostatnich 18 miesiącach!

Użytkownicy będą mogli również wyszukiwać już utworzone trasy w oparciu o ich preferencje dotyczące odległości i przewyższeń, a aplikacja  "powie" nam ile zajmie pokonanie danej trasy, jak bardzo jest ona uczęszczana oraz która ścieżka będzie dla nas najlepsza.

Ponadto Trail Routes będzie oferować informacje takie jak „trudność trasy, czasy ukończenia przez innych użytkowników, historyczne trendy aktywności według miesiąca i pory dnia oraz wizualizację danych o nachyleniu i trudności”.

Subskrybenci będą mogli również pobierać utworzone trasy, aby móc uzyskać do nich dostęp offline- w końcu w górach w lesie czasem mamy problem z dostępem do sieci.

 

 

Nowe typy aktywności

Z prawie 40 różnymi rodzajami aktywności do wyboru i dużym naciskiem na jazdę na rowerze, do tej pory rodzaje aktywności rowerowych były delikatnie mówiąc ubogie. Rowerzyści mogli wybierać między „jazdą” (ride), jazdą na rowerze elektrycznym, jazdą wirtualną, a nawet jazdą Velomobile, ale brakowało rozgraniczenia aktywności na dworze w zależności od typu roweru/terenu w jakim jeździliśmy. Na szczęście developerzy dostrzegli tą lukę i wraz z nową aktualizacją serwisu możemy precyzyjniej "logować" nasze wojaże. Obecnie do wyboru mamy jazdę (ride), a dodatkowo jazdę gravelową oraz MTB, czyli de facto obecnie jednych z najpopularniejszych odmian jazdy na rowerze. 

 

 

Oczywiście musimy uzbroić się w cierpliwość i poczekać aż baza aktywności "uzupełni" się o odpowiednią liczbę aktywności oznaczonych jako jazda gravelowa lub mtb, żeby algorytymy działały prawidłowo, ale nowe funkcjonalności wydają się bardzo interesujące, szczególnie jeśli chcemy ekplorować zupełnie nowe dla nas tereny.

http://www.strava.com