Kierownice rowerowe PRO: typy i nowości

Przyglądamy się nowym kierownicom rowerowym PRO - poznajemy nowe modele i poszczególne typy kierownic.

Drukuj

PRO to firma specjalizująca się w produkcji siodeł, kierownic, mostków oraz sztyc. Ścisłe powiązanie ze światem zawodowego kolarstwa gwarantuje im najwyższą jakość oraz dopracowaną ergonomię. Przyglądamy się ofercie producenta na 2021 rok.

 

 

 

PRO istnieje na rynku od 1989 roku i należy do koncernu Shimano. Pod tą marką japoński gigant oferuje przede wszystkim siodła, kierownice, wsporniki siodeł i kierownic oraz szereg mniejszych komponentów i akcesoriów, które stanowią niezbędne wyposażenie roweru i podstawowy ekwipunek rowerzysty. Podobnie jak w przypadku osprzętu Shimano, PRO jest marką, która stawia na wysoką jakość i dopracowanie swojej oferty. Od 2004 PRO wytwarza komponenty karbonowe. Obecnie w sprzedaży spotkamy więc zarówno produkty aluminiowe i z węglowego tworzywa. Producent ściśle współpracuje z zawodowymi grupami kolarskim oraz profesjonalnymi riderami innych dyscyplin. W ten sposób testuje i dopracowuje swoją ofertę pod kątem jakości wykonania i ergonomii. To wszystko sprawia, że poziom dopasowania ich części do wymagań poszczególnych dyscyplin kolarstwa jest bardzo wysoki. Firma posiada w ofercie różne komponenty do odmiennych stylów jazdy. Wszystko po to, aby każdy kolarz czy rowerzysta mógł jeździć na sprzęcie dostosowanym do swoich potrzeb. W tym artykule przygotowaliśmy przegląd ciekawych modeli kierownic, które są reprezentantami części do różnych typów rowerów. 

Kierownice szosowe PRO

 
 

 

W segmencie szosowym PRO posiada szeroką ofertę, która pozwoli dopasować kierownicę nie tylko do budowy ciała, ale również do potrzeb, jakie stawia przed sprzętem dany styl jazdy. Na szczycie kolekcji stoi wyścigowa seria kierownic PRO Vibe Carbon. Węglowe konstrukcje cechują się dużą sztywnością przy bardzo niskiej masie, a dodatkowo mają zdolności tłumienia drgań, które przekładają się na wyższy komfort jazdy. Zostały wykonane z zaawansowanego węglowego tworzywa T800 UD, dodatkowo wzmocnionego powłoką innegra, która zapobiega pękaniu podczas upadków. W serii Vibe Carbon mamy do czynienia z trzema modelami kierownic. PRO Vibe Carbon Aero, czyli wersją aerodynamiczną z płaską górną częścią, która ma za zadanie oszczędzać naszą moc za sprawą zmniejszonej powierzchni czołowej i stawiania mniejszego oporu powietrza. Kolejną wersją jest PRO Vibe Carbon Anatomic, czyli model klasycznej kierownicy o okrągłym przekroju na całej długości z anatomicznym - w tym przypadku - gięciu. Ten model sprawdzi się wśród użytkowników, którzy mają rozciągnięte ciało. Z kolei dla mniej wygminastykowanych kolarzy lepszy będzie model o kompaktowym gięciu, czyli PRO Vibe Carbon Compact. Zaawansowana konstrukcja modeli Vibe ma wewnętrzne prowadzenie przewodów Di2 oraz pancerzy i przewodów hamulcowych. Vibe’y są mocowane do mostków w standardzie 31,8 mm. Wg danych producenta w każdej wersji mają drop 130 mm i reach 80 mm. Występują w trzech szerokościach: 40, 42 i 44 cm. Masa zaczyna się od 220 gramów w wersjach o Compact i Anatomic oraz 240 gramów w wariancie Aero. Wymienione powyżej modele PRO Vibe występują też w wersji aluminiowej. 

 
 

 

Z kolei dla ambitnych amatorów, którzy szukają produktu łączącego najwyższy poziom zaawansowania technologicznego, ale w nieco mniej wyścigowym wydaniu interesująca będzie kierownica PRO PLT Carbon. Ten model jest oparty o karbon T700 UD, który zapewnia odpowiednią wytrzymałość i sztywność. Kompaktowe gięcie, powiększona średnica górnego chwytu oraz 2 stopniowe rozchylenie na boki zapewniają większy komfort podczas jazdy oraz lepsze panowanie nad rowerem. Bogata jest ,,rozmiarówka”, bowiem dostępne są szerokości 38, 40, 42 i 44 cm. Wszystkie mają drop 130 mm i reach 80 mm. Masa zaczyna się od 220 gramów w przypadku najwęższego rozmiaru. Standard mocowania to 31,8 mm. 

 
 

 

W bardziej budżetowym przedziale cenowym interesujący jest model PRO LT, czyli aluminiowa kierownica szosowa, która występuje w wersji compact i compact ergo. Obie charakteryzują się kompaktowym gięciem, które jest odpowiednie dla amatorów szosowej jazdy i zachęca do spędzania czasu w dolnym chwycie, który w takim gięciu nie jest zbyt wymagający. Wersja Ergo dodatkowo ma powiększoną powierzchnię górnego chwytu, który zapewnia wysoki komfort podczas jazdy w tym ułożeniu dłoni. Ten model jest wykonany z anodowanego aluminium 6061, a jego masa zaczyna się od 280 gramów. Drop wynosi 125 mm, reach 70 mm. Dostępne szerokości - 40, 42 i 44 cm, mocowanie to standardowe OS (31,8 mm). 

Gravelowe kierownice PRO z flarą

 
 

 

Do rowerów gravelowych w kolekcji PRO dostępna jest dedykowana seria Discover. Te kierownice charakteryzują się krótkim reach’em i małym dropem po to, aby pozycja nie była zbyt agresywna do terenowej jazdy. Najbardziej zauważalną cechą jest w nich jednak mocne rozchylenie na boki, tzw. flare. Ten kształt zapewnia pewne prowadzenie roweru w trudnym terenie oraz wygodne oparcie dla dłoni. Przy okazji taka konstrukcja pozwala wygodnie wozić przednią sakwę na kierownicy. Praktyka podpowiada, że im bardziej sportowa jazda, tym lepsza mniejsza flara, a im bardziej turystyczne podejście, tym lepiej sprawdzać się będzie większe rozchylenie na boki. PRO ma tutaj bogatą ofertę - są modele o kątach rozchylenia 12, 20 i 30 stopni. Ciekawą i uniwersalną propozycją może być model PRO Discover Alloy 20, czyli wersja o pośrednim gięciu 20 stopni. Ma 110 mm dropu i 65 mm reachu. Występuje w szerokości 40 i 42 cm. Na rzecz komfortu działa też gięcie górnego chwytu Ergo, czyli do ridera. Ciekawą cechą jest estetyczne częściowe wewnętrzne prowadzenie przewodów. Kierownica wykonana jest ze stopu aluminium 6066 i waży od 270 gramów w węższym rozmiarze. 

Kierownice PRO do MTB 

 
 

 

W kolekcji PRO na 2021 rok przygotowano całą linię nowych karbonowych kierownic PRO Tharsis 3Five - to linia lekkich modeli do jazdy typu XC, ścieżkowej oraz enduro, które występują aż w 5 wersjach gięcia i/lub wzniosu. Jak sama nazwa wskazuje wszystkie cechują się mocowaniem w standardzie 35 mm, które zapewnia dużą sztywność, a co za tym idzie precyzję prowadzenia, ale jednocześnie pozwala utrzymać niską masę i wysoki komfort jazdy. Poza wersjami z włókna węglowego dostępna jest też kierownica PRO Tharsis 3Five Alloy Riser - bardzo lekka aluminiowa wersja. Masa wynosi jedynie 250 gramów przy szerokości aż 800 mm. Podniesienie to 20 mm, a gięcie wynosi 9 stopni do tyłu i 4 do góry. Oczywiście można ją zwęzić, aż do 720 mm, a operację docinania ułatwia podziałka.  

 

 

Bardziej podstawową kierownicą dedykowaną do agresywnego MTB - konkretnie trailu i all mountain - jest model PRO Koryak Low Rise. To kierownica z klasyczną średnicą montażową 31,8 mm. Opisywana wersja, podobnie jak cała linia kierownic Koryak, została wykonana z aluminium. Ma minimalne podniesienie, które wynosi 8 mm, a jej gięcie to 9 stopni do tyłu i 4 stopnie ku górze. Szerokość jest dostosowana do ścieżkowej jazdy, Koryak ma 780 mm, natomiast śmiało można ją skracać do 720 mm, co ułatwia przygotowana przez producenta podziałka.

PRO do Triathlonu i TT

 
 

 

W ofercie PRO przeznaczonej do rowerów triathlonowych i czasowych znajdują się kierownice PRO Missile i Missile EVO. Modele występują w wielu opcjach - zarówno kierownice bazowe, jak i rogi są dostępne w wariantach aluminiowych i karbonowych. Ponadto rogi oferowane są w kilku kształtach, tak aby można było dopasować pozycję do indywidualnych potrzeb każdego zawodnika. Modele karbonowych rogów mają 12 otworów do regulacji podłokietników i są oczywiście kompatybilne zarówno z manetkami mechanicznymi, jak również Di2. Modele aluminiowe mają z kolei płynną regulację - podłokietniki mają w nich przesuwaną obejmę. 

Szczegóły i pełna oferta PRO: www.pro-bikegear.com