Canyon Spectral 29 CF (2021) - nowy ścieżkowiec

Poznaj nową generację trailowego roweru ze stajni Canyona - modelu Spectral 29 CF, który zasila kolekcję 2021.

Canyon Spectral 29" (2021) Canyon

Dotychczasowy Spectral na kołach 27,5” uznawany był za uniwersalny sprzęt, który oferował masę zabawy na szlakach, zarówno podczas zjazdów, jak i wspinaczek. Nowa generacja na kołach 29” to całkowicie odmieniona konstrukcja, choć oba modele ma łączyć kilka podobieństw.

Canyon Spectral w linii modelowej rowerów górskich producenta z Koblencji jest usytuowany w kategorii trail, czyli rowerów ścieżkowych, które nadają się zarówno do agresywnego zjeżdżania, ale jednocześnie dobrze wspinają się na szczyty tychże zjazdów. Trailówki słyną z ogromnej uniwersalności, a sam Canyon Spectral uznawany jest powszechnie za rower bardzo udany, o czym za chwilę. Popularne ścieżkowce - choć zjeżdżają i ,,fruwają” gorzej, niż rowery enduro, a jednocześnie podjeżdżają wolniej, niż rowery XC - jako rowery do wszystkiego spisują się znakomicie. Canyon zresztą nieprzypadkowo reklamuje nowego Spectrala 29 sloganem ,,jeśli masz jeden rower w garażu, to jest to ten”.

Zabawa na szlaku - jak dawniej

 

 

Wśród podobieństw do dotychczasowej generacji Canyon wymienia dużą dynamikę i żwawość podczas pokonywania muld, hopek, czy ciasnych band. Mimo większych kół Spectral 29 ma nadal być zwrotnym i poręcznym w prowadzeniu rowerem. Podobnie, jak dawniej wygląda też sprawa skoku oraz kinematyki zawieszenia. Nowy Spectral ma nadal 150 mm i charakterystykę pracy zawieszenia nazywaną Triple Phase Suspension kinematic. Tak zestrojony tył współpracuje z widelcami przednimi o skoku 150 mm lub 160 mm - w zależności od wersji. Jeśli faktycznie uzyskano dynamikę prowadzenia 27,5”, jednocześnie mając na uwadze zdolności roweru z większymi kołami na głazach i korzeniach, możemy się spodziewać naprawdę konkretnie połykającego szlaki roweru. 

Nowa rama i geometria

 
 

 

Oczywiście takie zachowanie nie byłoby możliwe bez przeprojektowania geometrii ramy. Nowy Spectral ma znacznie spłaszczoną główkę oraz bardziej stromą rurę podsiodłową. Do tego dochodzą inne korekty w kątach i długościach rur, m.in. dłuższy reach, które można ubrać w modne obecnie słowa i nazwać rower bardziej progresywnym. Dzięki tym zabiegom sprzęt ma dawać jeszcze więcej pewności na zjazdach w trudnym i stromym terenie, a jednocześnie bardziej efektywnie pokonywać podjazdy. Niebagatelny wpływ na jakość jazdy będzie miał też fakt, że nowa karbonowa rama jest wg danych producenta wyraźnie sztywniejsza (główka o 18%), co przełoży się na lepsze poczucie kontroli i większą stabilność podczas prowadzenia na szlaku. Pomimo wzrostu parametrów sztywnościowych, ramę udało się też odchudzić - wskazówka na wadze dla nowego Spectrala CF 29 zatrzymuje się na 2600 gramów. Oznacza to aż 222 gramy oszczędności względem starego Spectrala. W trailówce Canyona zapewniono też możliwość delikatnej korekty geometrii za sprawą regulowanego mocowania dampera - jego odwrócenie pozwala zmienić kąt główki i podsiodłówki o pół stopnia oraz o 8 mm zmienić wysokość suportu. 

Spectral 29 CF - 4 wersje na 2021

 
 

 

Podstawowy model w kolekcji 2021 to Spectral 29 CF 7, który został wyposażony w amortyzator Rockshox Pike Select RC ze 150 mm skoku oraz damper Deluxe Select+ również od RS. Do tego koła DT Swiss M 1900 oraz napęd SRAM GX Eagle. Kolejny w kolekcji jest Spectral 29 CF 8, który ma nieco bardziej ,,zjazdowe właściwości”, które wnosi tu widelec Fox 36 PE Grip2 z większym skokiem - 160 mm. Taka specyfikacja dodatkowo wypłaszcza przód roweru i czyni rower jeszcze bardziej zjazdowym. W CF 8 znajdziemy damper Fox DPX2 PE, koła DT Swiss XM 1700 oraz grupę napędową Shimano XT. W łagodniejszej - 150-milimetrowej odmianie przygotowano kolejnego Spectrala 29 CF 9. Zamontowano w nim widelec Pike Ultimate, damper Rock Shox Deluxe Ultimate, osprzęt SRAM X01 Eagle i karbonowe koła DT Swiss XMC 1501. Kolekcję wieńczy topowy Spectral 29 CF Ltd, który również został przygotowany pod rządzenie na trailach prowadzących w dół. Mamy tu Foxa 36 Factory Grip ze skokiem 160 mm, damper Fox DPX2 Factory, napęd XTR wzbogacony superlekką korbą Race Face Next SL, do tego karbonowe koła DT Swiss XMC 1200. Dwa topowe kompletne rowery (bez pedałów) ważą około 13,5 kg, natomiast CF 7 i 8 około 14,5 kg. 

Ceny:

  • Canyon Spectral 29 CF 7 - 15 299 zł
  • Canyon Spectral 29 CF 8 - 18 599 zł
  • Canyon Spectral 29 CF 9 - 23 199 zł
  • Canyon Spectral 29 CF Ltd - 27 899 zł

Nowe Spectrale dostępne są w sprzedaży od 1 grudnia 2020, a więcej informacji znajdziecie na stronie producenta: www.canyon.com

Podobne artykuły